Административния съд в Перник отмени изцяло новата Наредба №2 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги в Община Перник. Наредбата беше приета от управляващото мнозинство на заседание на местния Общински съвет през месец юни тази година.
Сред мотивите на решението на съда са, че Общинският съвет има право да определя размера на местните такси и цени на услуги, но не и да въвежда нови видове местни такси, които не са определени със закон. Предвидената такса за детските ясли и градини, която се заплаща дори в случаите, когато детето не е посещавало детска градина влиза в пряко противоречие със закона. От приложените мотиви към изготвения проект за нова Наредба не става ясно, кои обществено икономически отношения са мотивирали изработването на нов нормативен акт. Изобщо липсва финансова обосновка от страна на общината за предложенията. Посоченото при обсъжданията и съдържащо се в придружителните писма твърдение, че таксите и цените на услугите не са се променяли от 2009г. не е достатъчно, се посочва още в съдебното решение. Това е втората отменена от съда през годината наредба в Перник след наредбата за придобиване, притежаване и отглеждане на животни- домашни любимци и ограничаване популацията на безстопанствените кучета. След заведен иск в съда падна и увеличената през 2016 година такса смет.
Бивш полицай от Перник написа роман, който ще бъде представен тази вечер в галерия „Марин Гогев“.Авторът Славчо Евтимов е бил учител по български език и литература в Радомир и Враца, а от 1980 г. до 2010 г. е работил в системата на МВР. Романът е озаглавен „Срещу течението” и е плод на над 30-годишен труд на автора. Книгата е голямо постижение за..
На 13 март в Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград ще гостува спектакълът „Мислещите тръстики“, посветен на поезията на Миряна Башева. Постановката на Маргарита Младенова представя стиховете на голямата българска поетеса чрез изпълнения на млади актьори, сред които последният завършил клас на режисьорката. Зрителите ще чуят емблематични..
Двамата индийски лекари, които започнаха работа в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник трябва да напуснат страната. Те не са кандидатствали за работна виза, а за удължаване на студентските визи и са получили отказ от миграционните власти. Двамата медици от Индия са дипломирани лекари от Медицинския университет в Плевен, но вместо за работна виза са подали..
Под ръководството на Районна прокуратура – Кюстендил се води разследване за осъществена принуда спрямо 18-годишно момиче на бензиностанция на автомагистрала „Струма“. Случаят е свързан с досъдебно производство за престъпление по чл. 143 от Наказателния кодекс, извършено в условията на домашно насилие. Разследването е започнало след подаден сигнал от..
На този етап Централната избирателна комисия няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции от експерти, назначени от Конституционния съд. Това разясни заместник-председателя на ЦИК Росица Матева, след като Ивайло Благоев от Монтана, който е бил секретар на секционна комисия на изборите от 27-ми октомври миналата година,..
Първото за тази година гостуване на лекари от различни специалности в рамките на инициативата "Детско здраве" ще бъде на 8 март в Петрич, съобщиха от Столичния лекарски съюз. Нуждаещите се от консултации деца от града ще бъдат прегледани от специалисти по уши, нос, гърло; офталмолози, кардиолози и други. Родителите и децата ще бъдат насочвани към..
Очаква се Европейската централна банка да намали лихвените проценти за втори път тази година на заседанието си този следобед. Заседанието във Франкфурт е редовно, но идва на фона на геополитическата несигурност и при явна възможност Съединените щати да наложат мита върху вноса на европейски стоки, което би имало сериозен негативен ефект на европейската..