Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Административен съд-Благоевград отчете успешна 2016 година и ползотворен 10-годишен период от създаването на институцията

   „За 10-те години от функционирането на Административен съд Благоевград, чрез нашата работа, ние доказахме, че административното правораздаване е срочно, качествено и достъпно, основаващо се на принципите на ефективност и прозрачност, с което съм сигурна, че сме повишили доверието на гражданите в съдебната система“-сподели за Радио Благовеград Мария Тодорова, председател на Админстративен съд-Благоевград. В Университетски център Бачиново, тя представи годишния доклад за 2016 година, както и отчета за дейността на Административен съд-Благоевград, по повод 10-годишнината от създаването и функционирането на съдебната институция.

  Събитието уважиха зам. председателят на Върховния административен съд Боян Магдалинчев, представителят на осмо отделение във Върховния административен съд Мирослав Мирчев,  съдиите от Върховния административен съд, които са работили в Административен съд-Благоевград от основаването му, а именно-първият председател на съда Василка Шаламанова, съдия Емилия Кабурова, съдия Мария Попова, понастоящем председател на Административен съд София-област, членовете на Висшия съдебен съвет Димитър Узунов, Магдалена Лазарова, Елка Атанасова, ръководители на съдебните институции в област Благоевград, областният управител на Благоевград, директорът на ОД на МВР- Благоевград, представители на академичните среди, на община Благоевград и на общинския съвет.

  „За всичките 10 години, откакто функционира Административния съд в Благоевград, са образувани 16 361 броя дела, като сами през миналата година са образувани 1 568 броя дела, от които 789 първоинстанционни и 779 касационни дела“-открои  в своя отчет Мария Тодорова, която акцентира върху факта, че поради високата действителна натовареност на съдиите, Административният съд в Благоевград се нарежда сред шестте най-натоварени съдилища в страната. „Въпреки това, се наблюдава значително подобряване качеството на съдебните актове след извършена проверка на Върховния административен съд, което означава добро качество на работа“-коментира още в отчета за 2016 година Мария Тодорова, председател на Административен съд- Благоевград.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Панихида в памет на Мария Бонева

Утре /11 март/  от 11 часа в централния пернишки храм "Св. Иван Рилски" ще бъде отслужена панихида в памет на починалата преди дни Мария Бонева. Тя е един от създателите на СДС в Перник и нейната дейност за демократичните промени се помни от привържениците на синята идея. Последно Бонева е работила към дирекция "Архив" в Комисията по досиетата. Поклон..

публикувано на 10.03.25 в 18:42

82 години от спасяване на българските евреи отбелязаха в Дупница

82 години от спасяване на българските евреи бяха отбелязани днес в Дупница.  Да отдадат почит към жертвите на Холокоста, пред паметника на Димитър Икономов в Градската градина, се събраха членове на организация “Шалом, общински служители, граждани. Присъстваха представители на Комисията за защита от дискриминация, депутати, ученици от гимназията по..

публикувано на 10.03.25 в 15:39

Перник ще е домакин на Мача на звездите

Днес ще бъдат пуснати в продажба билетите за Мача на звездите. Възстановеното след 5-годишно прекъсване събитие ще се състои на 23 март от 16 часа в зала „Борис Гюдеров” в Перник. Организаторите приканват зрителите да заемат местата си 30- 40 минути по- рано от обявения час. 12 000 лв. е наградният фонд, като награди ще има и за играчите, и за..

публикувано на 10.03.25 в 14:55

Изборните книжа от 13 общини в Благоевградско са предадени на КС за проверка от вещи лица

Изборните книжа от 154 секции от 13 общини в област Благоевград са предадени на Конституционния съд за проверка от вещи лица. В четири от случаите са констатирани отчетени нулеви резултати в протоколите.  Във връзка с искането на Конституционния съд по жалбите за резултатите от последните парламентарни избори областният управител на Благоевград Георги..

публикувано на 10.03.25 в 12:36

Какво предвижда правителствената отбранителна стратегия?

Конфронтацията на Русия със САЩ и НАТО ще продължи. Русия ще запази своите амбициозни цели за поддържане на военен паритет със западните държави. Това е записано в оценката на средата за сигурност в приета преди дни от кабинета отбранителна стратегия. Стратегията говори е за прилагане мерки за засилване на гражданската подготовка.  Според документа..

публикувано на 10.03.25 в 11:15

Моторист загина пътя Батановци - Ярджиловци

Моторист е загинал на пътя Батановци - Ярджиловци, съобщи регионалният говорител на МВР в Перник Венцислав Алексов.  Тежкото пътнотранспортно произшествие е станало в късния следобед вчера на разклона за село Богдановдол. Ударили са се мотоциклет, управляван от 20- годишен младеж от Радомир и лек автомобил, шофиран от 19-годишен жител на село Драгичево...

публикувано на 10.03.25 в 09:48

Започна полагането на предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково

Община Кюстендил започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на миналата година стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче, а две други нейни връстнички бяха ранени. Екипът работи и почивните дни. Граждани протестираха срещу бездействието на институциите до пътя Кюстендил-ГКПП-Гюешево Поставянето..

публикувано на 10.03.25 в 09:28