Община Гоце Делчев организира от 10 до 16 часа на площад „Македония" система за разделно събиране и последващо третиране на опасни отпадъци от домакинствата в града и района. Инициативата е напълно безплатна за жителите на общината.
Основните групи опасни отпадъци, които се образуват в домакинствата и които ще се събират в мобилния събирателен пункт, включват: живачни термометри, ампули, живак, лакове и бояджийски материали, домакински препарати и химикали, мастила и замърсени опаковки, препарати за растителна защита, лекарства с изтекъл срок на годност и други.
Оганизаторите предупреждават, че включването на отпадъци с опасни свойства в общия поток на битовите отпадъци влияе отрицателно върху здравето на хората, замърсява околната среда и нарушава нормалната експлоатация на депата и системите за оползотворяване на отпадъци.
Община Гоце Делчев приканва жителите на Гоце Делчев и общината да се възползват от предоставената възможност и да се освободят от опасните отпадъци в домакинствата си, като ги предадат в мобилния събирателен пункт, който ще бъде ситуиран на площад "Македония" от 10 до 16 часа.
Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена демонстрация..
РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”. Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..
Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..
Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград. Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала. Психолози се опитват да влязат в контакт с мъжа.
До 24 февруари е срокът, в който могат да се изпращат мартеници за организирания от читалището в пернишкото село Мещица и сдружение "Дай, бабо, огънче” националния конкурс "Пижо и Пенда". Проявата е традиционна и всяка година привлича голям брой участници. В конкурса може да се участва с традиционни мартеници, креативни мартеници и мартеници направени..
Община Сандански съвместно със Сдружение „Дестинация Сандански“ представя разнообразието и палитрата на местния туристически продукт под егидата на Министерството на туризма на Република България на 28 – та Международна туристическа борса EMMIT в Истанбул, Турция. Едно от най-големите туристически изложения събира над 30 000 професионалисти в..