Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мемориален знак в памет на Лили Шмидт – почетен гражданин на Кюстендил, създателка на социалната трапезария за бедни, беше осветен днес в Кюстендил.

Лили Шмидт
Снимка: в. "Франкфуртер нойе прессе"

Мемориален знак в памет на Лили Шмидт – почетен гражданин на Кюстендил, създателка на социалната трапезария за бедни, която сега е общинска, беше осветен днес в Кюстендил. Паметният знак е изработен от скулптора Мите Чудомиров и е поставен в градинката пред трапезарията. Инициативата за изработването му е на местното женско дружество "Майчина любов", с финансовата подкрепа на създадената от Лили Шмидт българо-германска фондация "Помощ за България". Мястото за поставянето му беше определено от Общинския съвет. "Лили Шмидт беше казала, че е дала обет до края на живота си да помага на своите сънародници и го направи до края на своите 91 достолепни години. Със събраните от нея стотинка по стотинка средства, след смъртта й през миналата година бяха купени климатици за болницата в Кюстендил, бяха направени дарения за самотни хора в Невестино и Трекляно, както и в Босилеградските села в Западните покрайнини", каза Виолета Атанасова, председател на сдружение "Майчина любов".

Тя припомни, че Лили Шмидт създаде социалната трапезария през 1992 година, като помощта беше предназначена за 30 души. Днес същата тази трапезария дава храна ежедневно на 250 души, като дейността й се финансира от общинския бюджет и по европейски програми. През годините, в които Лили Шмидт е помагала на родния си град са дадени около 111 хиляди лева за съществуването на социалната трапезария. За тези години в Кюстендил са пристигнали и осем тира с помощи - оборудване и лекарства за болницата, дрехи и храни за нуждаещи се жители на общината. На освещаването на мемориалния знак днес присъстваха кметът Петър Паунов, заместник-кметовете на Община Кюстендил, общински съветници, граждани, получаващи храна в трапезарията, неправителствени организации, социални работници, дарители, инвалиди.

Лили Шмидт е родена през 1925 г. в Кюстендил. През 1968 г. заминава за Германия, където създава семейство. След 1990 г. идва в България. Във Франкфурт на Майн, където живее, основава фондация "Помощ за България". Лили Шмидт е наградена от президента на Германия с медал за благотворителност през 2003 година. През 2005 г. българският президент Георги Първанов и връчва отличие за тези заслуги.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задържаха двама благоевградчани за притежание на над 1 килограм кокаин

Двама мъже са привлечени в качеството на обвиняеми за това че,  на 15 януари в жилище в град Благоевград,  без надлежно разрешително са държали с цел разпространение високорисково наркотично вещество- над 1 килограм кокаин и  амфетамини. Окръжен съд-Благоевград взе мерки за неотклонение „задържане под стража“ на двамата обвиняеми.  При..

публикувано на 17.01.25 в 16:56

В Кюстендил представиха доклад за състоянието на средното образование

В Кюстендилска област яма проблеми,  свързани с транспорта на ученици до учебните заведения. Данните са от изследване, включени в доклад "Пътят на българското средно образование - с различна (не)проходимост за всеки ученик и семейството му". Проучването е изготвено на база изследвания за това как се прилагат национални политики в сферата на средното..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

„Искам бебе“ с образователен семинар в 7-мо СУ Благоевград

Семинар на тема сексуално и репродуктивно здраве се проведе с гимназисти от 7-мо СУ „Кузман Шапкарев“ Благоевград. Събитието е част от националния проект „Младите българи – здрави и активни“ и се реализира от фондация „Искам бебе“. Финансирането е от Министерството на младежта и спорта. „Фондация „Искам бебе“ от 18 години се бори с..

публикувано на 17.01.25 в 15:45

Ново жури на фестивала „Сурва” в Перник

Изцяло променен е съставът на журито, което ще оценява участниците в тазгодишния Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва” в Перник. То ще бъде председателствано от доц. Венета Янкова- фолклорист, етнолог, културен антрополог и университетски преподавател. Фестивалът ще се проведе от 24 до 26 януари и в него ще вземат участие 106 групи от..

публикувано на 17.01.25 в 14:04

Четирима задържани след масово сбиване в Кюстендил

Четирима души са задържани след масово сбиване в кюстендилския квартал „Изток“. Задържаните са на възраст от 23 до 52 години. След получен сигнал в Районното управление на МВР в Кюстендил в 22:55 ч. на 16 януари, за сбиване в кюстендилския квартал „Изток“, пристигналите на място полицаи са задържали четирима от участниците в конфликта, а петият е..

публикувано на 17.01.25 в 13:35

Разложките кукери и тяхната мисия – да прогонят злото

На 17 януари в Разлог започва деветото издание на международния кукерски карнавал "Старчевата". Тази уникална традиция, свързана с вековната история и култура на региона, събира участници и зрители, за да станат свидетели на възраждането на бабугерите – разложките кукери, които прогонват злите духове и носят послание за единство и хармония. Историкът..

публикувано на 17.01.25 в 11:21

13 депутати станаха министри – 13 нови влязоха и заеха местата им в НС

13 нови народни представители положиха клетва на мястото на избраните за членове на кабинета "Желязков". В началото на пленарното заседание председателят на Народното събрание Наталия Киселова запозна депутатите с решенията на Централната избирателна комисия, която е обявила за избрани 13 народни представители за времето, за което..

публикувано на 17.01.25 в 10:57