Жители на ромския квартал "Изток" в Кюстендил искат отстраняване от длъжност на временно изпълняващия длъжността директор на ОУ "Иван Вазов" в квартала Веселка Котева-Малинова. Подготвена е подписка, подкрепена от 225 души - родители на ученици и персонал от учебното заведение, която е изпратена до Регионалното управление на образованието в Кюстендил. Това съобщиха от персонала на учебното заведение. Родители пък казаха, че подготвят протестни действия пред сградата на РУО. От Управлението казаха, че знаят за проблемите в учебното заведение. "В тази връзка са предприети действия. Проведени са многократни разговори с временно изпълняващия длъжността директор. Направена е и работна среща с колектива на училището", каза директорът на Регионалното управление на образованието Радостина Новакова. От РУО-Кюстендил отрекоха информация, че има подадени оставки от учители, след назначаване на временно изпълняващия длъжността директор. Според директора, напрежението е започнало, заради отменено обучение на персонала в Пловдив. Тя въвела и контролна дейност в училището, по отношение на присъстващите ученици, и забрана за влизане на родители в класните стаи, за да не се пречи на учебния процес. "Извършва се проверка, след което ще бъдат предприети коригиращи въздействия за нормализиране на работата на училището", допълни Новакова.
Три последователни, но слаби труса са регистрирани на територията на България, близо до границата с Гърция. Епицентърът е в района на Гоце Делчев. Първите два труса с магнитуд от 2,6 и 2,7 степен по скалата на Рихтер са регистрирани в 11,23 и 11,25 часа, а третият, който е бил със сила 2.2 е бил в 11,40 часа. Хората в граничната зона между Гоце..
Благоевградската общественост се преклони пред паметта на Гоце Делчев по повод 122 години от смъртта на българския революционер. На площад „Македония“ пред паметника на революционера бяха поднесени венци и цветя от ръководствата на институции, представители на политически партии, културни институции и граждани.
Състезанието „Благоевград на две колела“ ще се проведе днес. Регистрацията за участие е до 10:30 часа пред зала „22 септември“. Стартът на шествието ще бъде даден в 10:30. Могат да участват всички желаещи, а децата под 12 години трябва да бъдат с придружител. Маршрутът е с дължина 8.6 км.
Днес отбелязваме 122 години от гибелта на Гоце Делчев, водач и идеолог на българските Македоно-Одрински революционни комитети, известни по-късно като ВМОРО. Национален герой на България, който жертва живота си за освобождението на българските територии, останали под османско владичество и присъединяването им към Родината. Със заупокойна..
Времето днес ще е слънчево. Около и след обяд над планинските райони в западната и централна част от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб до умерен юг-югозападен вятър. Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°.
Театралната школа към Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград тази вечер от 17:00 часа, представя спектакъла „Отражения“, на Голяма сцена. Постановката е дело на ръководителя на школата Теодор Куков по оригинални текстове, създадени с помощта на изкуствен интелект (ChatGPT). „Силно се надяваме, зрителите когато дойдат да гледат довечера, да..
Приключи изпълнението на строителните дейности за нова спортна площадка на СУ „Никола Вапцаров“ в Петрич. Проектът се изпълни след кандидатстване и получено одобрение по Национална програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони 2021 – 2027 година. Програмата е на МОН. Новата спортна площадка на СУ „Никола..