Това е единственият по рода си празник в България, където всички могат да се докоснат до красотата и вкуса на черешовия плод, представена в уникални произведения от череши, казаха организаторите. Празникът е посветен на прославата на Кюстендилския край като овощната градина на България.
Организатори на празника, който ще продължи и утре, са Община Кюстендил, заедно с местния Институт по земеделие.
След гостите днес бяха митрополит Серафим - на Нерокопската митрополия, Белоградчишкият епископ Поликарп - викарий на Софийска митрополия, Адрианополският епископ Евлогий - игумен на Рилската Света обител. Сред гостите беше и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова, кметът на македонската община Куманово Максим Димитриевски. Сред туристите имаше и такива от Китай, Израел, различни градове на България.
Кюстендилци и гостите на града поздрави Белоградчишкият епископ Поликарп и предаде благословението на Негово светейшество за здраве, благословени години в мир, любов, единство и преуспяване.
Директорът на Института по земеделие в Кюстендил Димитър Домозетов представи перспективни сортове череши за страната и района. Той посочи, че 68 страни в света отглеждат череши. Първенци в производството в световен мащаб са Турция, Ирак и САЩ. По площи и продукция България е на 14 място в света, посочи Домозетов. В Кюстендилско череши се отглеждат на около 19 хиляди декара, като увеличението в сравнение с миналата година е около 1000 дка, обясниха специалисти от Института по земеделие.
По време на празника в центъра са подредени десетки маси и щандове на търговци, занаятчии, производители на череши.
Днес ще се състои конкурс за най-едра череша, най-атрактивно вешало и най-красив черешов щанд. Наградният фонд е в размер на шест хиляди лева.
В програмата са включени провеждането на фолклорен празник "Черешчица род родила", празничен концерт, арт-работилници за деца, кулинарна надпревара, състезателни игри с череши.
Специално за посетителите на Кюстендил и всички желаещи, Община Кюстендил е подготвила информационен тур, обхващащ всички културно-исторически обекти в града.
Напълно овладян е пожарът в Пирин, който възникна преди три дни в землището санданското село Горно Спанчево и се пренесе в горските територии, като обхвана над 500 дка смесена гора. Над 100 огнеборци от пожарните служби в областта, служители на горските стопанства, ловци и доброволци участваха днес в гасенето на тлеещи дървета и дънери във..
Днес в Разлог се проведе тържествена церемония по повод 188 години от рождението на Васил Левски. С преклонение и признателност, на площад „Преображение“, пред паметника на Апостола, жители и гости на града сведоха глави в негова чест. Церемонията започна с изпълнение на химна на Република България. Водещият Неофит Крайнов, прочете стихотворение..
И Благоевград се включи в тържествата по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата, Васил Левски. На церемонията присъстваха представители на общински и държавни институции, военнослужещи и много граждани. Тържествен военен ритуал постави началото на церемонията. За полк. Николай Николов, началник-щаб на Трето бригадно..
Състезание по лека атлетика „Лъвски скок“ се проведе в Спортния комплекс “Пирин” в Благоевград. Събитието бе организирано от Община Благоевград и Лекоатлетическия клуб “Джордан“. Днес България се прекланя пред делото и паметта на най-свидния си син – Васил Левски. Себеотрицание, честност, борбеност и вяра в правото на национална свобода и достоен..
След един изпълнен с емоции, предизвикателства и вълнуващи премиери сезон, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград казва „благодарим“ на своята публика – на всички, които бяха част от театралния път. С новия театрален сезон на хоризонта, първата премиера вече е в подготовка – ще го открием със спектакъла „Дракула“, сценична адаптация..
По предложение на ПП-ДБ депутатите направиха рокади в съставите на няколко парламентарни комисии. Те се наложиха заради оттеглянето на Кирил Петков като народен представител и клетвата на Васил Стефанов, който влезе на неговото място. Стефанов заменя Николай Денков в Комисията по демографска политика, децата и семейството и Венко Сабрутев в Комисията..
На 19 юли (събота) от 13:00 ч. до приключване на ремонтните дейности ще бъде преустановено движението по ул. „Д-р Христо Татарчев“ в посока от и към Централна градска част (ЦГЧ). Мерките се налагат във връзка с включване на централен канализационен клон по ул. „Пере Тошев“ в ревизионна шахта на ул. „Д-р Христо Татарчев“. Екипите на Пожарна..