Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят в изложба произведенията от пленера по живопис в Благоевград

Откриване на пленера, в двора на Измирлиевата къща

 Петото издание на пленера за съвременно изкуство, което се провежда в Благоевград е към своя край. 12 творци на различна възраст и с различни виждания към изкуството пресъздават своята гледна точка на темата "Механично смесване на култури".

Творците са: Борис Колев, Борис Сергинов, Георги Георгиев-Jorras, Йордан Панков-J Pank, Камен Старчев, Красимир Кръстев- Rassim, Любен Домозетски, Людмил Лазаров, Надежда Олег Ляхова, Пенка Минчева, Пламен Ковачев и Радослав Нинов. Двама от тях са благоевградчани - това са Пламен Ковачев и Любен Домозетски. Куратор е известният благоевградски художник Сашо Стоицов.

Авторите работиха по темата от 27 юли, ателиетата на гостите бяха разположени в живописния старинен квартал Вароша. Произведенията остават за фонда на Градската художествена галерия.

Сътвореното по време на пленера ще бъде показано в изложба с официално откриване на 3 август, петък, от 18.00 часа в Градската художествена галерия. 

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ново пространство в Благоевград за спорт и игри

Обновеният скейт парк в парк „Даме Груев“ беше официално открит в присъствието на десетки любители на скейт културата , ролерите и велосипедите, деца и техните родители. По време на събитието присъстващите наблюдаваха впечатляващи демонстрации и сами имаха възможност да изпробват новите съоръжения и трасето. Първи на площадката излезе пионерът в inline..

публикувано на 02.11.25 в 18:06

Проверка в Национален парк "Пирин" разкри неочакван случай

На 30 октомври служители на парковата охрана към Дирекция „Национален парк Пирин“ при извършена проверка установиха незаконно бивакуване на територията на парка. На място е открит и извършителят на нарушението. При опит на служителите да извършат проверка и да поискат лични документи, необходими за съставяне на констативен протокол и акт за..

публикувано на 02.11.25 в 17:21

Ансамбъл „Пирин“ - Благоевград с награда „Кристална лира 2025“ за спектакъла „Благодат“

Легендарният Фолклорен ансамбъл „Пирин“ - Благоевград бе отличен с престижната награда „Кристална лира 2025“ в категория „Музикален фолклор“ за спектакъла „Благодат“ - признание за високия професионализъм, сценично майсторство и всеотдайност в опазването на българското народно изкуство. Отличието бе връчено на 1 ноември - Деня на народните будители,..

публикувано на 02.11.25 в 13:55

Ограничено е движението в района на село Баничан

Временно движението по път II-19 Банско – Гоце Делчев в района на с. Баничан се осъществява двупосочно в една лента поради пътен инцидент. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се регулира от Пътна полиция.

публикувано на 02.11.25 в 13:24

Откриха мъж в Пирин, отдавана обявен за починал

При проверка в Национален парк "Пирин“ е открит мъж, който преди години бил обявен първоначално за изчезнал, а впоследствие - за починал, съобщиха от парковата дирекция. Нейни служители са открили и незаконно бивакуване на територията на парка, както и извършителя на нарушението. При опит на служителите да го проверят и да му поискат лични документи,..

публикувано на 02.11.25 в 09:44

Откриват обновения скейт парк в Благоевград

Трима професионални скейтъри пристигат в Благоевград, за да се включат в официалното откриване на обновения скейт парк в Парк „Даме Груев“, което започва точно в 15:00 часа. Любителите на този спорт ще могат да се насладят на изпълненията на три от най-изявените имена в българската сцена на уличните спортове. Обновеното и разширено пространство на..

публикувано на 02.11.25 в 08:17
Златна есен

Слъчева неделя

Днес  ще бъде предимно слънчево, с разкъсана висока облачност. Сутринта в равнинната част от страната ще е все още мъгливо или с ниска слоеста облачност, до обяд ще се разсеят. В повечето райони ще бъде почти тихо. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, по-ниски в котловините. Максималните температури ще бъдат между 18° и 23°, по-ниски в..

публикувано на 02.11.25 в 08:15