Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цвета Караянчева на Предел: Тук идват потомците на илинденци, за да заявят, че България е единна и неделима и никой не може да сее разкол

Цвета Караянчева
Снимка: БГНЕС

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева участва в тържественото отбелязване на 115-ата годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание в местността "Предел" между Рила и Пирин. Церемонията, която се състоя на паметника“Илинден“, започна с панихида в памет на загиналите, която отслужи Неврокопският митрополит Серафим.

Всяка година тук идват потомци на илинденци, за да заявят, че България е единна и неделима и никой не може да сее разкол. Тук, на този мемориал, този пиедестал на гордостта, храбростта и саможертвата, се прекланяме пред подвига на дедите ни, оставили своите кости пред олтара на отечеството. И тук 115 години след избухването на Илинденско-Преображенското въстание се събираме с преклонение“, каза в словото си Цвета Караянчева.

„Тук през 1903 година, само 28 години след Априлската епопея, хиляди българи от Охрид до Странджа, от Рила до Бяло море, захвърлят сърпа, ралото, буквара, писалката и тръгват, запазвайки меч и пушка. Тръгват на кървава жътва. Селяни, търговци, занаятчии, войници, монаси изоставят къщи, дюкяни, работилници, манастири и тръгват рамо до рамо постъпките на Левски, за да помогнат на всички страдащи в тъмната империя на султана, независимо от техния етнос и религия“, заяви Караянчева.

По думите й, с това велико дело Илинден се превръща в учебник на саможертвата и героизма. Едва 26 хиляди българи се вдигат като шепа спартанци срещу 350-хилядна турска армия, обречени на погром. Хиляди изпепелени села, хиляди убити, ранени жени, деца, мъже, армия от бездомни, прокудени бежанци, земята на Даме и Гоце е пропита с кръв. И едно мълчание, мълчание над пепелищата, което отеква като плесница, което бие като камбана и събужда Великите сили и крещи в лицето на Европа, че един малък, но дързък народ не иска повече да бъде роб. Европа чува това.

„Разложкият край плати своя данък за свободата в огъня на Илинденско-Преображенското-Кръстовденското въстание. Над 200 убити, над 100 изпепелени домове, мъже и жени бити жестоко и изтезавани. Който може бяга през Рила планина и търси спасение в Майка България. Останалите тук са подложени на безчинства и арести, но знаят, че свободата е близо. Прекланяме се пред духовната сила и саможертвата на героите за национално освобождение“, каза в словото си кметът на Разлог Красимир Гречев.

На официалната церемония присъстваха народните представители Даниела Савеклиева, Александър Мацурев, Атанас Стоянов, Емил Тончев, евродепутатът Ангел Джамбазки, областният управител на Благоевград Бисер Михайлов, кметовете на Разлог и Симитли, участници в събора на народното творчество „Пирин пее“. На паметника на илинденци бяха положени венци и цветя.

След церемонията председателят на Народното събрание Цвета Караянчева посети екощанда на община Разлог и щанда на историческия музей-Разлог, разположени в м. „Предел“ и присъства на заключителния гала-концерт на събора на народното творчество „Пирин пее“ с участието на ансамбъл „Пирин“ и фолклорни групи от областта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отлив на клиенти в Перник

Броят на клиентите в търговски вериги в Перник намаля днес след призива за бойкот заради високи цени. Мнозина от перничаните подкрепят инициативата, но не вярват, че тя ще има резултат. Перничани са разделени в мнението си относно ефекта от обявения днес бойкот на големите търговски вериги. Без пазаруване: Ден на бойкот на търговските вериги..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Градът на победата – Никополис ад Нестум оживя в Благоевград

Уникална изложба от артефакти, открити в археологическия обект край село Гърмен, ще провокира вниманието на посетителите на Регионалния исторически музей в Благоевград до средата на март. Експозицията беше открита днес във фоайето на музея. Над 100 находки ще разказват  за историята на Градът на победата – Никополис ад Нестум. С тази изложба..

публикувано на 13.02.25 в 17:43

Социалният министър Борислав Гуцанов се срещна с кмета на Перник

Необходимостта от оптимизиране на стартиращия проект “Иновативни здравно-социални услуги" е обсъдена при днешното посещение на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в Перник, съобщиха от общинския пресцентър. Пред министър Гуцанов кметът на Перник Станислав Владимиров е изразил сериозна загриженост по отношение на намалените..

публикувано на 13.02.25 в 14:35

Нови паралелки в Кюстендил и Дупница за 2025/2026

Новите паралелки, заложени в Държавния план-прием за област Кюстендил за учебната 2025/2026, са две: “Горско и ловно стопанство” в ПГСС “Св. Климент Охридски” - гр. Кюстендил и “Моден дизайн” в ПГОСУ - гр. Дупница. Броят на предложените паралелки за учебната 2025/2026 г. е 32. От тях 21 са за професионално обучение, а 11 са профилирани паралелки. Няма..

публикувано на 13.02.25 в 14:17

Живущи в Блок 16 в Перник се жалват от денонощен магазин

Живущи в Блок 16 на една от централните улици в Перник - „Кракра” са депозирали жалба в ОбС срещу денонощен магазин, разположен на партера на сградата. Те настояват да бъде извършена проверка на магазина, да бъде прекратено удълженото му работно време и да бъдат премахнати отопляемия навес, в който са разположени маси и столове. Събиране на пияни тълпи..

публикувано на 13.02.25 в 13:59

ОбС Благоевград избра одитор на две общински дружества

Явор Анастасов ще одитира две от общинските дружества, това решиха днес местните парламентаристи в Благоевград на провелото се извънредно заседание. Дневният ред включваше една точка - избор на регистрирани одитори за заверка на годишните финансови отчети за 2024 година на СБАЛО „Св. Мина“ ЕООД и „Общински футболен клуб Пирин“ ЕООД. След..

публикувано на 13.02.25 в 11:01

Благоевград бойкотира големите вериги

Жителите на Благоевград оставиха празни големите вериги магазини в деня на бойкот заради високите цени на хранителните стоки, видя репортер на Радио Благоевград. Няколко организации са в основата на инициативата по примера на други държави от региона – Хърватска, Северна Македония, Черна гора, Босна и Херцеговина. Те предлагат правителството..

публикувано на 13.02.25 в 10:43