Радио Благоевград беше първата медия, която стратира благотворителната кампания за възстановяване на фонда на читалищната библиотека и добави в него над 600 заглавия. Екип на медията предостави в село Скребатно само една част от дарените книги, тъй като все още читалището и библиотеката нямат сграда, в която да съхраняват книгите. Останалата част от книгите ще бъдат предоставени, когато читалището се сдобие със свой дом. За сега даренията се съхраняват в музея на селото.
С голяма благодарност книгите бяха приети от Даниела Пидева, кмет на село Скребатнои Емилия Куйбишева, секретар на читалище "Христо Ботев". Те изразиха огромната си признателност към всички, които в тежкия момент са протегнали ръка към сънародниците си в Скребатно и се надяват на също толкова силна подкрепа при възстановяването на сградата.
Инициативен комитет от селото обяви началото на по-трудната кауза - събиране на средства и доброволци, които да участват във възстановяването на историческата сграда, която на 12 февруари ще отбележи внушителната си стогодишнина.
Празник няма да има, защото няма сграда и защото болката на хората е като прясна рана. Но ще има митинг на човешката съпричастност.
На 11 февруари от 16.00 часа на площада в село Скребатно са поканени министри, кметове, общински съветници, председатели на читалища и директори на училища, учители и интелектуалци, бивши жители на селото и всички, които желаят да изразят публично своята подкрепа към жителите на планинското село. Митингът е под мотото "Да върнем вярата и духа в село Скребатно!"
Ще бъдат обявани банкови сметки и начините, по които желаещите могат да помогнат за възстановяване на сградата.
Желанието на инициативния комитет е в навечерието на Деня на народните будители - 1 ноември 2019г. да бъде открита реновираната сграда.
Репортаж на Кети Тренчева можете да чуете в звуковия файл, а снимки да видите в галерията, а обръщението на Даниела Пидева, кмет и Емилия Куйбишева, скертар на читалището, можете да видите във видеото
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Временно е ограничено движението в крайна дясна лента на АМ "Струма", при км 15, в посока София поради аварирал тежкотоварен камион. Трафикът се осъществява в активната и изпреварващата лента. На мястото има разлято масло и се опесъчава. Шофирайте внимателно и със съобразена скорост.
На днешно редовно заседание общинските съветници в Симитли приеха предложението на кмета на общината Апостол Апостолов за изработване на подробен усторйствен план – план за застрояване за изграждане на предприятие за брониране и производство на военна техника. Решението е с огромно значение за развитието на икономиката в Симитли и е стъпка към..
Село Полето празнува Трифон Зарезан с богата програма. В събота, 8 февруари, от 12:00 часа на площада ще се лее вино, ще се вият хора и ще се хапват вкусни гозби. По стара традиция за Трифон Зарезан – Деня на лозаря и винаря, се събират винопроизводителите и кулинарите от Полето, за да участват в надпревата в конкурс за червени и бели вина, за..
В Районна прокуратура - Кюстендил е образувано досъдебно производство за извършено престъпление. На 06.02.2025 г. в частен имот - сграда на бивша мандра с. Ваксево, област Кюстендил, са били открити растения от рода на конопа, отглеждани в нарушение на правилата, установени в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. При..
Над 1500 ученици от всички учебни заведения на територията на Благоевград ще вземат участие в тазгодишния етап на „Ученически игри“. Началото на състезанията ще бъде поставено на 10 февруари (понеделник). Общо 202 отбора ще покажат умения и ще се съревновават в дисциплините: баскетбол, волейбол, тенис на маса, бадминтон, хандбал, шахмат,..
Паметникът на партизанката Виолета Якова в Радомир и още две паметни плочи в градинката на Младежкия дом са били залети с червена боя. Сигнал за вандалския акт е бил подаден в общината и от сутринта работници на общинското предприятие „Благоустройство и озеленяване” са започнали почистването на монументите, съобщи кметът Кирил Стоев. Това е поредното..