Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Химните на Орфей“ в Регионалния исторически музей в Благоевград

В петък, в 18 часа, в Регионалния исторически музей в Благоевград, съвместно с издателска къща „Гутенберг“ и Сдружение „Нова България“, ще бъде представена книгата на проф. Александър Фол „Химните на Орфей“. Той и учените от неговата школа създадоха нова наука, занимаваща се с историята и културата на Древна Тракия и на траките.

В книгата, чието второ издание е в памет на 85-годишнината на проф. Фол, са публикувани оригиналните текстове на всичките 87 химна, с коментари от българския учен и въведение от автора. Те представляват молитви-призовавания към богове и обожествени космически сили. Били открити в Константинопол, 30 години преди падането на града в ръцете на османлиите.

„В своето изследване Александър Фол прави нов прочит на орфическите химни през призмата на нелитературната доктринална традиция, наречена от него Тракийски орфизъм – изтъква д-р Анатолий Кънев от ИК „Гутенберг“. - Казано накратко с неговите думи: „Траките „и“ гръко-римският свят, а не траките „в“ гръко-римския свят“. На това „и“ той посвети живота си и до последно блестящо защитаваше своите тези за културната идентичност на един безписмен народ – траките. Сега, когато и археологията подплати неговите тези с артефакти, и тракологията се утвърди като наука, ви предлагаме тази книга – частица от Пътя към човекознанието.“

Този труд на изтъкнатия наш траколог става повод да се направи и възстановка на звученето на част от записаните химни. Възстановката на музиката към Химните, отправени към Протогонос, Хелиос, Дионис, Семела, Сабазий, Хипта, Силена Сатир и Ерос, е на Георги Арнаудов.  Предполага се, че Орфическите химни са предавани устно от 15-14 век преди Христа, а 11 века по-късно са записани. Поради мелодията, ритъма и инструментите се счита, че цялата музика е тракийска или азиатска, пише в съчинение на древногръцкия историк и географ Страбон, живял от 64 г. преди Христа до 26 г. след Христа. Пиерия, Олимп, Пимпла, Лейбетър в старо време са били тракийски места и планини, а сега ги владеят македонците, посочва той.  Семинарното представяне на книгата в Благоевград, с участието на проф. Валерия Фол, траколог и ръководител на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство, също и на д-р Анатолий Кънев, цели, макар и за съвсем кратко, присъстващите да се доближат до автентичната среда, в която са изпълнявани химните, а атмосферата в зала „Античност“ на Регионален исторически музей в Благоевград, със сигурност ще провокира въображението.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Куркумата има способността да намалява възпаленията

Куркумата добавя вкус и цвят към много ястия, сред които са кърито, ориза и супите, но подправката става все по-популярна и поради потенциалните си ползи за здравето.  Репутацията на куркумата като здравословна храна до голяма степен се дължи на способността й да намалява възпаленията, което може да има благоприятен ефект върху здравето на мозъка...

публикувано на 07.01.25 в 11:12

Общинският съвет в Дупница ще заседава извънредно

На извънредна сесия ще се събере Общинският съвет в Дупница на 10 януари.  Причината е разрешаването на изменение в Общия устройствен план. То касае промяна в статута на 23 имота, намиращи се в землището на село Самораново, където ще се строи ПАВЕЦ. Желанието е заявено от инвеститора ЕНЕРГО – ПРО във връзка с изграждане на транспортна инфраструктура към..

публикувано на 07.01.25 в 11:03

Над 12 000 участници в маскарадния фестивал „Сурва“ в Перник

Над 12 000 носители на традицията ще вземат участие в Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва” в Перник, съобщиха организаторите. Тазгодишното му издание е 31-во поред и ще се проведе от 24 до 26 януари. Гръбнакът на фестивала, който е сред най-мащабните събития в страната, са сурвакарските групи от Пернишко. Заедно с тях през трите дни на..

публикувано на 07.01.25 в 10:39

Започва изплащането на пенсиите за януари

От днес започва изплащането на пенсиите, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод, парите ще бъдат преведени също днес. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15 януари.

публикувано на 07.01.25 в 09:18

Църковен календар - 7 януари 2025 г.

На 7 януари, Ивановден, Православната църква чества свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Той е връзката между Стария и Новия Завет - последният пророк, подготвил юдеите за идването на Спасителя. Ражда се половин година преди Иисус Христос, в семейството на свещеник на име Закария и праведната Елизавета, в старостта им. Според Евангелието, Йоан..

публикувано на 07.01.25 в 09:16

До 13 градуса на Ивановден

Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна.  Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад.  Максималните температури ще бъдат между 8° и 13°, малко по-ниски в котловините от Западна България.

публикувано на 07.01.25 в 07:05

Изясняват смъртта на детето от Разлог

Най-вероятната причина за смъртта на шестгодишното момченце от Разлог, починало при неизяснени обстоятелства в дома си, е мозъчен и белодробен оток. Това е предварителното становище на съдебния медик от болница "Александровска", който е  извършил аутопсията.  Разследването по случая, който е от вечерта на 4 януари, продължава под надзора на..

публикувано на 06.01.25 в 17:53