„Проверки ще има в цялата област. Те се извършват ежегодно в продължение на цялата година. Започваме сега, защото започна цъфтежът на пролетните цветя. Забранени за бране и продажба са някои видове кокичета, минзухари, иглики, перуники и синчец. Събирането от естествените им находища би довело до тяхното унищожаване. Други растения, като пролетната циклама и орхидеите, са под защита и на Вашингтонската конвенция“, каза Красимир Гроздилов - експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград. По думите му в последните години все по-рядко се срещат нарушения, защото тези пролетни цветя са много нетрайни и трудни за събиране. Най-честите нарушения са свързани със зелените украси в букетите.
Първите проверки днес бяха извършени в Благоевград. Нарушения не бяха констатирани.
Експертите по биологично разнообразие напомнят, че е незаконно да се продават малки букетчета или части от защитени растения за украса на букети, направени с видове от дивата природа. При констатирани нарушения се налагат глоби – на физически лица от 100 до 5000 лева, а на юридически – от 500 до 10 000 лева.
От 30 януари 2019 г. е в сила заповедта на министъра на околната среда и водите, с която се определя специален режим на опазване и ползване на лечебните растения през 2019 г. Той се прилага за видове с трайна тенденция за намаляване и заплаха за естественото им разпространение в природата. Със заповедта се забранява събирането на билки от 24 вида лечебни растения от естествените им находища в цялата страна. Сред тях са лечебната дилянка (валериана), бодлив залист, мечо грозде, бял риган, исландски лишей, различни видове салеп, жълт мак, бял риган, момина сълза, лечебна ружа и др. Някои от тях лесно се култивират и могат да бъдат отглеждани за търговски цели, но е забранено да се събират от находищата им в дивата природа. Тези забрани не включват количествата, събирани за лични нужди.
Изключение и тази година е наричаният с различни имена чай – мурсалски, пирински или алиботушки (Sideritis scardica Grisb.), който е забранен за бране дори за лични нужди на територията на цялата страна. Забраната за бране на лечебното растение за стопански и за лични нужди е с цел да се възстановят находищата му в природата. Мурсалският чай се култивира лесно и е разпространен почти във всички частни дворове на селищата около неговото естествено разпространение. Има много научни доказателства, че лечебните качества на култивираните екземпляри от това растение са еднакви с тези на растящите в дивата природа.
„Благодарение на проект на БАН в района на Благоевград има ниви с култивиран пирински чай. Производителите са в района на Гоце Делчев и Хаджидимово, където условията на билката са близки до естествените“, каза за Радио Благоевград Галина Цветкова – експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград.
Днес преди обяд все още на много места в низините и котловините ще има мъгли. След обяд видимостта ще се подобри, но от северозапад ще започне увеличение на облачността. Вечерта в северозападните райони ще завали дъжд, който с понижението на температурите много бързо ще премине в сняг. Вятърът от северозапад ще се усили и с него в страната ще..
„Благоевград блус и джаз фестивал“ ще се проведе на 21 и 22 март, а днес бе встъпителната пресконференция. В нея участваха зам.-кмета на община Благоевград Станислав Кимчев, създателите и кураторите на събитието Любима Бучинска и Васко Кръпката, музикантите Вили Стоянов и Боби Янев, диригент на Биг Бенд Благоевград. Откриването ще се състои..
Кметът на община Благоевград, Методи Байкушев, е поискал спешна среща с министъра на образованието във връзка с вървящи обсъждания за евентуалното намаляване на броя на паралелките в горния курс на обучение в средното образование. Това стана ясно на извънредна пресконференция на кмета и зам.кмета Боряна Шалявска. Методи Байкушев се обяви..
Новият сборник "Разкази от пандемията или как се сприятелих с един комар” на Иван Димитров ще бъде представен в Регионалната библиотека в Перник на 16- ти януари. С разказите, които съдържа, книгата връща читателите във времената на извънредното положение през 2020 г. На неговите страници с еднаква тежест си съжителстват абсурдът и самотата,..
Близо 340 хиляди лица и семейства са одобрени и са получили помощи за отопление за настоящият зимен сезон, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане. Еднократната помощ за деца в първи, втори, трети, четвърти и осми клас е отпусната на 233 хиляди семейства за над 251 хиляди ученици. За учебната 2024-2025 година еднократната помощ от 300 лева..
Среща на кметовете на 9-те общини, ръководители на регионални звена и специалисти ще се проведе от 11 ч. при областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски по проблема с безстопанствените животни по пътищата. Повод е катастрофата от нощта на 28 декември, когато, при удар на кола в коне загина пътуващата в колата 18-годишна Андреа Андонова...
Армията свиква запасняците от януари до април, съобщи Министерството на отбраната. В този период военните окръжия в страната ще изпращат известия до определен брой запасни и собственици на техника-запас. Хората, които са ги получили, ще "могат да осъществяват контакт по телефон за уточняване на точното време на явяване". Централното военно окръжие и..