„Проверки ще има в цялата област. Те се извършват ежегодно в продължение на цялата година. Започваме сега, защото започна цъфтежът на пролетните цветя. Забранени за бране и продажба са някои видове кокичета, минзухари, иглики, перуники и синчец. Събирането от естествените им находища би довело до тяхното унищожаване. Други растения, като пролетната циклама и орхидеите, са под защита и на Вашингтонската конвенция“, каза Красимир Гроздилов - експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград. По думите му в последните години все по-рядко се срещат нарушения, защото тези пролетни цветя са много нетрайни и трудни за събиране. Най-честите нарушения са свързани със зелените украси в букетите.
Първите проверки днес бяха извършени в Благоевград. Нарушения не бяха констатирани.
Експертите по биологично разнообразие напомнят, че е незаконно да се продават малки букетчета или части от защитени растения за украса на букети, направени с видове от дивата природа. При констатирани нарушения се налагат глоби – на физически лица от 100 до 5000 лева, а на юридически – от 500 до 10 000 лева.
От 30 януари 2019 г. е в сила заповедта на министъра на околната среда и водите, с която се определя специален режим на опазване и ползване на лечебните растения през 2019 г. Той се прилага за видове с трайна тенденция за намаляване и заплаха за естественото им разпространение в природата. Със заповедта се забранява събирането на билки от 24 вида лечебни растения от естествените им находища в цялата страна. Сред тях са лечебната дилянка (валериана), бодлив залист, мечо грозде, бял риган, исландски лишей, различни видове салеп, жълт мак, бял риган, момина сълза, лечебна ружа и др. Някои от тях лесно се култивират и могат да бъдат отглеждани за търговски цели, но е забранено да се събират от находищата им в дивата природа. Тези забрани не включват количествата, събирани за лични нужди.
Изключение и тази година е наричаният с различни имена чай – мурсалски, пирински или алиботушки (Sideritis scardica Grisb.), който е забранен за бране дори за лични нужди на територията на цялата страна. Забраната за бране на лечебното растение за стопански и за лични нужди е с цел да се възстановят находищата му в природата. Мурсалският чай се култивира лесно и е разпространен почти във всички частни дворове на селищата около неговото естествено разпространение. Има много научни доказателства, че лечебните качества на култивираните екземпляри от това растение са еднакви с тези на растящите в дивата природа.
„Благодарение на проект на БАН в района на Благоевград има ниви с култивиран пирински чай. Производителите са в района на Гоце Делчев и Хаджидимово, където условията на билката са близки до естествените“, каза за Радио Благоевград Галина Цветкова – експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград.
Близо 40 години галерията в Благоевград организира обща художествена изложба на изявени и млади автори, обединени от празника на виното и любовта. С малки прекъсвания традицията одстава жива и днес, каза за Радио Благоевград директорът на Градската художествена галерия, Иван Милушев. Той е и куратор на поредната изложба, която обединява 52-ма художници,..
Военна клетва положиха днес 24 военнослужещи, от които 6 жени, на площад „Георги Измирлиев“ в Благоевград. Новопостъпилите войници изрекоха свещеното „Заклех се!“ в присъствието на кмета на община Благоевград Методи Байкушев, председателят на Общинския съвет Антоанета Богданова, заместник областният управител Христо Ангелов, представители на..
Спряно е изграждането на водопроводна връзка от пернишкото село Драгичево към бензиностанция на автомагистрала „Струма”, съобщи кметът на селото Виктор Викторов. Местният управник е категорично против питейната вода да се ползва за промишлени нужди, преди проблемът с водоснабдяването на населеното място да е изцяло решен. Кметът на Драгичево Виктор..
Кметът Методи Байкушев и председателят на Нидерландско-българската бизнес асоциация (НББА) Едуард Симелинк обсъдиха възможностите за сътрудничество между Община Благоевград и Асоциацията на съвместна среща в кметския кабинет. Тема на разговора бе стратегическото разположение на Благоевград, възможностите за бизнес развитие, образование и култура,..
16 000 плодни, медоносни и горски дръвчета ще раздаде на перничани "Гората.бг". Фиданките ще бъдат раздавани директно на всеки желаещ от 15.00 часа до сградата на пощата на площад „Кракра” в Перник. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - сливи жълта афъзка, ароматни дюли, кайсии - зарзали, облачински вишни, ябълки, череши, както и паркови и медоносни..
Все още не е ясно дали ще започне обследване състоянието на започнатия преди повече от 40 години язовир "Кюстендил". Идеята за отпускане на 300 хил. лева от държавния бюджет съобщи вицепремиера Атанас Зафиров, който се запозна с проблема на място при посещението си в Кюстендил преди дни. От областната управа в Кюстендил казаха за Радио Благоевград,..
Над 4000 участници от 52 маскарадни групи от цялата страна ще вземат участие в Националния маскараден фестивал "Джамала“ 2025 година “ . Второто издание на фестивала ще се проведе на 15 и 16 февруари на площад "Велбъжд“. Началото ще бъде поставено в събота,15 февруари от 10.30 часа, с детско фолклорно шествие. В двата дни на фестивала площадът в..