НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ в Благоевград отбелява днес своя патрорен празник. „Урок по родолюбие“, състезанието „Кирило-Методиевска паралелка“, спортни състезания и тържествен концерт, са част от проявите за 139 годишнина на гимназията.
Хуманитарната гимназия е едно от първите средища на българщината и днешния ден е празник за всички родолюбиви българи. Това каза Марин Митов, директор на гимназията.
„Мнозина от нашите революционери са свързани с гимназията, те са учили там, преподавали са. Историята на гимназията е вплетена много силно в историята на народа ни и в борбите за освобождение и национално обединение.“
Учителят по История Николай Куколев проведе "Урок по родолюбие" за висчки осмокласници, с основна мисия да ги запознае със славната, 139 годишна история на гимназията.
„Солунската гимназия е била едно от най-развитите и модерни училища за времето си. Дългото и славно минало на гимназията ни задължава да предаваме на учениците знания и да създаваме у тях чувство за отговорност.“
Мечтано училище и място, към което имат огромно уважение, така ученици определиха НХГ.
Кулминацията на празникa е тържественият концерт на учениците от различните паралелки и предхождащото го шествие от сградата на НХГ до зала „Яворов“.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов пристигна на пожара в Пирин и потвърди, че това е най-тежкият и най-сериозен пожар в страната до момента. Вятърът е най-големият враг и най-големият проблем, както виждате, тук се появи отново, надеждите остават да не се разгори повече и утре екипите да могат да си свършат работата. Пожарът е на..
На 29 юли 1014 година се провежда една от най-жестоките битки в българската история – битката при село Ключ. Тя е кулминация на войната между България и Византия, която започва в края на 10.век и продължава до 11.век. Сражението при село Ключ е между българските войски и византийските войски, които са предвождани от император Василий II. Смята се, че..
На три фронта продължава да се развива пожара в Пирин - в горските територии на общините Кресна, Струмяни и Сандански. Първостепенна задача на огнеборците е да се защитят населените места. Три са основните фронтове на пожара, който пети ден бушува в Пирин и до момента ситуацията не е овладяна заради вятъра и неговата непредсказуемост, каза директорът..
Допълнително ще бъдат пуснати помпи на река Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък" и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..
Близо 18 милиона лева инвестира Община Благоевград в обновяване на Девето основно училище „Пейо Яворов“, изграждане на нова образователна сграда и спортна зала и облагородяване на дворното пространство към тях. Средствата са осигурени по Програма „Развитие на регионите“. Проектът на Община Благоевград, който спечели европейско финансиране,..
Около 10 000 дка гора е изгоряла при пожара в Трънско, унищожени са близо 200 дка земеделски имоти, изгорелите къщи са над 30. Такава е приблизително равносметката от опустошителния пожар, обхванал Трънско в края на миналата седмица, каза кметът на Трън Цветислава Цветкова. Точният размер на щетите ще стане ясен след като започнат огледите. На..
Кметът на Струмяни Емил Илиев каза в интервю за предаването „Сюжети от деня“ на Радио Благоевград, че обстановката в района е относително спокойна. Той направи в ранния следобед оглед в долната част на Струмяни и Илинденци, където в малките часове през изминалата нощ имаше опасност за населените места заради силния вятър. Емил Илиев заяви, че..