В разгара на кампанията прекупвачите плащат между 60 и 90 ст. за килограм, докато на пазара цените са между 2.50 и 4.00 лева. Основната причина за това са евтините череши, които се внасят предимно от Гърция, казват земеделците.
Според Кирил Димитров, който обработва на 150 декара черешови насаждения, тази година въпреки добрата реколта след приключване на кампанията той трудно ще излезе на печалба. „Ние буквално сме оставени на произвола на съдбата. Прекупвачите държат цените ниски като внасят малки количества гръцки череши. Те са много по- евтини, тъй като субсидията за декар там е в пъти повече сравнено с България”, каза Димитров
„Докато по пазарите търговци продават килограм български череши за над 3 лв производителите реализират продукцията си за 60 – 80 ст , което не покрива дори разходите ни за изминалата стопанска година”, споделиха черешопроизводители.
След приключване на кампанията те за пореден път ще настояват пред земеделското министерство, държавата да се включи в регулирането на пазара и да изготви по- ясни правила за този бранш.

3 месеца лишаване от свобода с 3-годишен изпитателен срок постанови Районният съд в Благоевград за кмета на Дупница Първан Дангов. Решението взе съдия Кристина Панкова. Делото се гледа в Благоевград, след като всички съдии в Дупница си направиха отводи. Дангов е признат за виновен в отправена закана към началника на Районното полицейско управление..
Единството между светска и духовна просвета е традиционно и е дало добри плодове за българското общество каза в с. Крайници, община Дупница българският патриарх Даниил. Той беше в селото по повод тържественото честване на 150 години образователно дело в село Крайници. Празникът започна с откриване и тържествен водосвет на новоизградения физкултурен..
По инициатива на кмета на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов , за втора поредна година , ще се проведе тържествената церемония „Златна сватба“ – празник на любовта, която устоява на времето. С тази инициатива, Община Кюстендил постави началото на една красива традиция , която да чества семейните ценности , любовта и грижата един за..
Зала "22-ри септември" се изпълни с младежи, които рецитират български стихотворения. Три пъти повече от предходната година, около 90, са записалите се да се включат в конкурс-рецитала по повод Деня на народните будители. В инициативата участват ученици от 5-ти до 12-ти клас, възпитаници на всички учебни заведения на територията на община..
Благоевград отдаде почит на един от най-бележитите български творци и революционери – Пейо Яворов, по повод 111 години от неговата трагична смърт. Церемонията се състоя пред бюст-паметника на поета в градската градина. Събитието беше организирано от Община Благоевград и събра официални лица, културни дейци, общественици, ученици и граждани...
Сръбско-българската война и битката на брезнишкия отряд са акцентът в Седмата Национална конференция “Общество, култура, образование”, която ще се проведе в Брезник на 30 октомври. На следващия ден /31 октомври/ участниците във форума ще пътуват до Цариброд. Те ще поднесат цветя на паметника-костницана загиналите в Сръбско-българската война и паметника..
Празник на плодородието се проведе в дупнишкото село Джерман, организиран от местното читалище “Пробуда”. Събитието се организира в дните около Димитровден, когато се прибира реколтата и започват зимните обреди. В кулинарната изложба бяха представени над 20 домашно приготвени от майките и бабите ястия с есенни плодове – баница с тиква, морковен кекс,..