5
Приключи основният ремонт на нови 3 баража в поройни водосбори в района на „ДГС Първомай”, защитаващи горските територии от ерозия и населените места от наводнения. Съоръженията, които до неотдавна бяха в изключително лошо състояние и с нарушена цялост, вече са с ново стоманобетоново покритие, изградени ново радие и контрабараж, като е осигурена защита срещу подкопаване на стените.
Два от баражите са на Рибнишка река, известна с честите си поройни прииждания. Възстановяването им предпазва новоизградения мост за селата Мендово и Долна Рибница, разрушен през 2000 г. от придошлите й води. Мостът е и единствената връзка за жителите на населените места. Основно ремонтиран е и третият бараж в поройния водосбор „Дълбоки дол”. Така те отново могат да изпълняват защитните си функции, като укротяват водите при поройни дъждове.

След извършените през 2016-2017 г. ремонти на 3 баража в „ДГС Благоевград” – криволинеен на река Хърсовска и два на река Марулевска, това са поредните проекти с изцяло обществена полза, финансирани от Югозападното държавно предприятие със средства от фонд „Инвестиции в горите”. Възстановяването на новите три баража се извършва за първи път от изграждането им преди повече от 40 години.
В ход е проектиране и предстои строителство на нов криволинеен бараж в землището на село Долна Рибница, на територията на „ДГС Първомай”.
Днес ще бъде слънчево. Преди обяд на места в равнинната част от страната ще бъде мъгливо или с ниска облачност. Вятърът в повечето райони ще е слаб от юг-югозапад. Максималните температури ще са между 10° и 15°.
Граждани, сред които преобладаваха възрастните хора, се събраха пред сградата на общината, за да изразят недоволството си срещу въвеждането на еврото и политиката на правителството като цяло. „България не е готова за еврото, а просто насила я тикат. Първо са пипнати, по- точно масажирани данните, за да може да направим този 3-процентов дефицит,..
Всички пътища и населени места в общините Петрич и Сандански, които миналата нощ бяха залети от проливните дъждове, вече са отводнени, като са почистени и наносите от кал по улиците и междуселските пътища. Голям пожар е възникнал тази нощ в хотел в курортната местност "Семково" над Белица. Екипите на пожарната и общинските аварийно-спасителни отряди..
Високи са нивата на реките Струма и Места вследствие на обилните валежи от дъжд пред последните два дни. Най-сериозно е повишението в долните течения, където има потенциална опасност водите да прелеят от речните корита, предупреждават хидролозите от местните станции на НИМХ. Към момента няма сигнали за разливи от високопланинските реки, показва..
В ПГ „Алеко Константинов“ в Банско официално беше откри та новата спортна зала, създадена за практикуване на йога, пилатес и бразилско жиу-жицу. Пространството е напълно обновено и предоставя отлични условия за спорт, развитие и здравословен начин. В събота беше и финалът на първото издание на форума „Творческо Банско“ – ново..
Днес в страната от северозапад ще навлиза студен въздух. Над повечето райони ще се задържи облачно. На места в западната половина от страната с прекъсване ще вали дъжд. Над Южна България облачността ще се разкъсва и след обяд ще бъде предимно слънчево. В югоизточната част от страната вятърът ще се задържи умерен от юг-югозапад, а в останалата ще се..
Във връзка с обилните валежи от дъжд на територията на област Благоевград, служители на „Напоителни системи“ ЕАД извършват постоянен контрол и наблюдение на участъците на р. Места, които се стопанисват от Дружеството. Констатирано е преливане на вода от р. Места в община Хаджидимово, но няма опасност от заливане на населените места и инфраструктура...