Паленето на стърнища и растителни остатъци върху земеделски земи е забранено от няколко закона у нас. За това предупреждаваме от Асоциацията на земеделските производители в България по повод зачестилите сигнали на пострадали стопани в следствие на незаконните действия на недобросъвестни фермери, които палят стърнища.
Най-сериозната санкция за фермерите, които палят стърнища, е свързана с отнемането на субсидиите при подобно нарушение.
Съгласно Европейското и националното право, земеделските стопани са длъжни да спазват правилатана Кръстосаното съответствие, за да се получава пълният размер на субсидията.
Част от тях е Националният стандартза добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 6), свързан с „Поддържане на нивото на органични вещества в почвата“, който забраняваизгарянето на стърнищата. Държавен фонд „Земеделие“ има правото да направи редукция на субсидиите, която е индивидуална за всеки отделен случай на неспазване и може да достигне 100% (съгласно МЕТОДИКАТА за прилагане на Кръстосаното съответствие в България на МЗХГ- консолидирана версия към 09.08.2019 г.).
Схемите или мерките, за които се прилага намаление на плащанията при установяване на неспазване на Кръстосаното съответствие са следните:
– схеми за директни плащания (СЕПП; преразпределително плащане; зелени директни плащания; плащане за млади земеделски стопани; доброволно обвързано с производството подпомагане; схемата за специално плащане за култура –памук);
– годишни премии по компенсаторните мерки на ПРСР (мярка 10 Агроекология и климат; мярка 11 Биологично земеделие; мярка 12 Плащания по „Натура 2000“ и Рамковата директива за водите; мярка 13 Плащания за райони, изправени пред природни или други специфични ограничения и мярка 14 Хуманно отношение към животните);
– плащания по мерки на Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (мерки Преструктуриране и конверсия на лозя и Събиране на реколтата на зеленоот Програмата за периода 2014-2018г.; мярка Преструктуриране и конверсия на лозя от Програмата за периода 2019-2023г.)
Предвидените санкции по Закона за опазване на земеделските земи, който категорично забранява паленето на стърнища и растителни остатъци в земеделските земи, предвиждат санкцията за първо нарушение да е от 1 500 до 6 000 лв., а при повторно става от 2 000 до 12 000 лв.
По Закона за опазване на околната среда всички юридически, физически лица, собственици и ползватели на земеделски земи, са длъжни да не предизвикват вредни изменения върху почвата в обработваните от тях поземлени имоти. За нарушения екоминистерството налага глоби за физически лица от 100 до 6 000 лв., за юридически лица и еднолични търговци от 1 000 до 20 000 лв.
По закона за МВР глобите на органите за „Пожарна безопасност и защита на населението“ са от 200 до 2 000 лв.
АЗПБ вече е сезирала Министерство на земеделието, храните и горите и ДФ „Земеделие“ с апел за завишаване на контрола и проверките, както и за прилагането на всички законоустановени строги мерки и санкции. От Асоциацията опровергават също така всякакви спекулации, че паленето на стърнищата в земеделските земи е позволено, поради проблемите с Африканската чума по свинете у нас.
Призоваваме всички фермери, които се притесняват лично да подадат сигнал за подпалвачи, да се обръщат към АЗПБ, за да може организацията да сигнализира контролните органи.
Административен съд – Благоевград остави без разглеждане жалбите на двама кандидати за общински съветници в Сандански, оспорващи резултатите от частичните избори, и прекрати производството по делата. Жалбите са подадени от Стефан Кръстев и Стоян Ангов, кандидати за общински съветници от листата на ПП ГЕРБ. Те оспорват решение на Общинската..
42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи сондаж по темата на агенция "Мяра". "Не съм запознат/а с този въпрос" е отговорът на 37 на сто от запитаните, 2,1% не са отговорили, а 18,7 на сто приемат с ентусиазъм развитието на изкуствения интелект. Независим телефонен сондаж на социологическата агенция, проведен..
500 лева глоба наложи Районният съд в Дупница на обвиняем гласувал два пъти на един и същи вот. 57-годишният мъж е упражнил правото си на избор за народни представители през април 2023г., като е гласувал в две секции в Република Малта. Той е признал вината си пред съда и е подписал споразумение с прокуратурата. Осъден е и да плати разноски за..
На 5 април 2025 г. в 11:00 часа пред Съдебната палата в Благоевград ще се проведе мълчаливо шествие в памет на загиналото 12-годишно момиченце при тежък пътен инцидент. Организаторите призовават всички желаещи да се включат, като носят свещи и вървят мълчаливо през града, без речи и лозунги, в знак на съпричастност и протест срещу безразсъдното..
Община Благоевград предприема сериозни мерки за подобряване на чистотата в малките населени места. За първи път общинското ръководство назначава 11 местни жители като част от ОП „Чистота“, които ще се грижат за поддръжката на обществените пространства в селата. Те ще отговарят за почистването на публичните пространства, гробищните паркове,..
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди до седмица да бъдат проверени всички пътни участъци в страната, в които стават най-много катастрофи. Междувременно изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна край Телиш - да бъде разследвана от Националната следствена..
Община Благоевград ще стартира програма „Успешните студенти на Благоевград“ за 2025 година, насочена към подкрепа на младите и амбициозни студенти, жители на общината. Новата програма, която предстои да бъде утвърдена от кмета Методи Байкушев, цели да насърчи академичното и професионалното развитие на бъдещите лидери, като предоставя финансова..