15 учители, университетски преподаватели, читалищни дейци и активни хора от Югозападна България ще се включат в обучение на тема „Климатичните промени и как да говорим за тях?”. Участниците са лидери в местните общности от района на Благоевград, Кресна и Петрич. Тридневния курс се организира от Училище за природа в село Влахи и е подкрепено от Френския институт в България чрез конкурса Екообщина 2019.
Целта на семинара, който ще се проведе от 27 до 29 септември, е да повиши знанията по темата за климатичните промени, основаващи се на научни данни. Единият обучител, Антоанета Йотова е физик-климатолог на свободна практика с дългогодишен опит в Националния институт по метеорология и хидрология. Освен теоретична подготовка, курсът ще има и практическа част, като участниците ще работят над своите умения да общуват ясно и разбираемо по темата. Катерина Стоянова, обучител неформално образование и комуникации, ще води тази част от срещата.
Темата за климатичните промени предизвиква дискусии на международно ниво, защото е общочовешки въпрос. Докато политиците се опитват да се разберат, фактите са налице: климатът рязко се променя и човешката дейност допринася за този процес. Адаптирането към измененията е ключово за устовойчивостта и оцеляването на биологичните видове. Участниците в обучението ще предложат отговори на въпроса, какви са мерките, които хората в Югозападна България могат да предприемат в ежедневието си, за да се приспособят по-лесно.
По модели, базирани на официални данни от Националния институт по метеорология и хидрология, до 2100 г. климатът в поречието на река Струма се очаква да се затопля и засушава. Към днешна дата аналог на промените е настоящият климат в Гърция по линията на градовете Солун-Ламия-Атина. Лятото ще е по-сухо и горещо и ще прилича на летата в Атина. Зимата също ще е по-топла, но ще наподобява тази в района на Солун. Очакват се по-малко валежи през зимата, но по-влажна пролет. Допълнително ще се засилят климатичните крайности като порои, бури, студове и др. Експерти от Рибарско Сдружение Балканка 2009 и Училище за природа, с. Влахи с подкрепата на Националния доверителен екофонд и Югозападно държавно предприятие изследваха този феномен и предложиха мерки за адаптиране на горите, обобщени в доклад. Интересно е, че климатичните промени ще се отразят и във вертикално отношение, като границата на изместване е около 500 м. Ако благоприятните климатични условия за иглолистните гори в Пирин днес започват на около 1600 м надморска височина, то след 80 години тази граница ще бъде на 2100 м.н.в.
Представители на национално дружество „Традиция” направиха възстановка на Освобождението на Радомир през 1878 година. В пресъздаване на събитията от 14 януари преди 147 години се включиха и фолклорен ансамбъл „Етнофолк”, читалище „Напредък - 1895"- Радомир и читалището в село Кленовик. На 14 януари 1878 година в Радомир влизат три ескадрона на Четвърти..
Над 1300 сурвакари от общините Брезник, Перник, Радомир, Ковачевци и Земен взеха участие в 20-ия маскараден фестивал „Сурова” в Брезник. Сред гостите на проявата бе и министърът на външните работи Георг Георгиев. По традиция фестивалът в Брезник се провежда седмица преди Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва” в Перник. 19 групи, сред..
Президентът Румен Радев ще посети Банско на 19 януари, неделя, по случай състезанията за Световната купа по сноуборд алпийски дисциплини. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. В българския курорт, който за четвърти път е домакин на стартове от алпийския сноуборд на Международната федерация по ски /FIS/, България ще бъде представена от..
Тервел Замфиров записа най-доброто класиране в кариерата си в стартове от Световната купа по алпийски сноуборд. В паралелния гигантски слалом в Банско 19-годишният българин се класира четвърти. Другият българин, достигнал до основната част на състезанието - Радослав Янков, се класира пети. Янков бе спрян на четвъртфиналите точно от Замфиров, като..
Фестивалът „Старчевата“ е под егидата на Федерацията на европейските карнавални градове, тази година и под егидата на Министерството на културата. В него участват 24 групи от България, Република Северна Македония и Република Сърбия. На площад „Преображение“ в Разлог, освен гостите от чужбина, дефилират над 2 500 от всички български фолклорни..
Около 40 жители на Перник протестираха днес заради темповете, с които се работи по водния цикъл и разкопаните улици в града. Недоволните граждани се събраха пред Община Перник, след което с шествие се отправиха към ВиК. Според участниците в протеста начинът, по който се реализира проектът, създава хаос и неудобства за гражданите. Като..
Нов протест затвори пътя между Кюстендил и с. Ябълково, където в края на миналата година, при катастрофа с излезли на пътя коне загина 18-годишна, а други две момичета бяха ранени. Организаторите на протеста бяха поканили днес представители на всички институции - Областното пътно управление, Областна администрация, Българската агенция по безопасност на..