
Церемонията, която се състоя пред бюст-паметника на поета и революционера, започна с изпълнение на националния химн, а след това ученици от Девето основно училище, чийто патрон е Пейо Яворов, рецитираха едни от най-известните стихове на гениалния български поет. Цветя на бюст-паметника на Яворов положиха зам.-областният управител на Благоевград Иван Стоянов, вр.и.д. кмет на Благоевград Иво Николов, представители на културни институти и обществени организации, граждани. Ето какво каза за РБ Иван Стоянов: „Почитаме паметта не само на гениалния поет Пейо Яворов, почитаме и революционера Яворов, защото не са много нашите гениални поети и революционери. Преди Освобождението такъв е Ботев, а след 1878 година втори такъв е Яворов. Той е свързан с историческите борби и преди 1912 година и по време на освобождението на Пиринска Македония. Неговата чеета освобождава Банско и Неврокоп, както и пристанищния град Кавала, който днес е в съседна Гърция. Той отдава животът си в борбата за освобождението на Македония и за присъединяването й към общото българско отечество“.
От днес започва Рождественският пост, който ни подготвя за достойно посрещане на Рождество Христово. Според Устава на Българската православна църква Коледният пост е втори по своята продължителност след Великия пост за Възкресение Христово. Той е 40-дневен, но не е така строг като Великия или Богородичния пост. Започва от 15 ноември и завършва на 24..
Американският университет в България ще отвори вратите на благоевградския кампус за всички кандидат-студенти и техните семейства днес. По време на целия ден, бъдещите студенти ще имат възможност да се запознаят с академичните и социалните аспекти на живота в АУБ. В рамките на деня, посетителите ще могат да се срещнат с преподаватели от различни..
Повече от сто семейства ще отпразнуват златна, сребърна или диамантена сватба в Разлог, съобщиха от администрацията. На 15 ноември ще бъдат отбелязани 58 златни, 45 сребърни и 10 диамантени сватби, а кметът на общината Красимир Герчев е поканен за кум. От общината допълват, че златните, сребърните и диамантените сватби на Разлог са едно от..
Днес не се очаква промяна в синоптичната обстановка. Над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. В Дунавската равнина, а преди обяд и по долините на реките в Южна България ще е мъгливо. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°, значително по-ниски в местата с трайна мъгла; в София – около 16°. В..
В Сандански официално беше представен Проект за интегрирани териториални инвестиции. Водещ партньор е община Петрич. Останалите партньори са общините Сандански, Струмяни и Кресна, както и Югозападната болница. Проектите, които са част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции, са финансирани по програма „Региони в растеж“ и са на обща..
Над 400 000 фиданки ще потеглят през 2026 г. от разсадника в Симитли към поделенията на ЮЗДП, за да се превърнат в нови гори. Всички служители на ТП „ДГС Симитли“ полагат грижи за това разсадникът да бъде разширен и да се добавят нови лехи към вече съществуващите като поне два дни в седмицата те го посещават и заедно с наетите работници полагат грижи за..
При голям интерес и много посетители премина Денят на отворените врати в Трето бригадно командване, посветен на празника на Сухопътните войски – 19 ноември. Ученици от Петрич и Симитли имаха възможност да видят на живо демонстрации, бойна техника и войсково оборудване. За посетителите беше представен статичен и динамичен показ на..