Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С панихида бе отбелязана 71-та годишнина от кончината на Неврокопския митрополит Борис


  Духовници и миряни почетоха паметта на Неврокопския митрополит Борис, от чиято кончина се навършват 71 години. В двора на черквата „Св. Въведение Богородично“ в Благоевград, където се намира и гробът на дядо Борис, бе отслужена панихида, в която участва и Негово високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим.

 „Примерът, който ни завеща митрополит Борис, е тази себежертвеност, тази любов към Бога и към ближния, на словото Божие, на Христовото евангелие, служение на ближния безрезервно, това е най-общо примерът, който духовникът ни завеща“ – сподели Неврокопският митрополит Серафим. Той не се ангажира с конкретни срокове, относно канонизацията на Митрополит Борис за светец.


  По думите му, „по необходимо от окончателния акт на провъзгласяване, чрез решение на Светия синод, е народът да възкреси паметта си за своя светец-да го обикне, да го желае и да го търси. Материалите са известни, доказателствата са събрани, няма съмнение за това. Но, хората трябва се запознаят с живота му“ – допълни Неврокопският митрополит Серафим.

  Някои от присъстващите на панахидата, наистина добре познават живота на дядо Борис и се гордеят, че са имали възможността да се докоснат до неговата блага личност.  За тях, той е повече от светец.

  „Това е най-светлата, добра и благородна личност, която съм имала честта лично да познавам“ – сподели Зиновия Власева, дъщеря на шофьора на митрополит Борис, която пази светли спомени за духовника.

Зиновия Власева

 „За мен, той беше Бог. Нямаше човек, който да се е обърнал към него и той да не му е помогнал. Той раздаваше всичко, което получеше като дарения, посещаваше всички домове, благославяше трапезите им. Всички деца го боготворяха, защото, той им раздаваше от даренията. Отваряше багажника на колата и всеки взимаше по нещо. Той точно това казваше-прави добро, за да получиш добро“ – спомня си още Зиновия Власева.

  „С научна сесия ще бъде отбелязана 125-тата годишнина от създаването на Неврокопска митрополия към Българска екзархия. Събитието ще се проведе на 8 ноември, петък, от 13 ч. в Епархийския център в Гоце Делчев. Там, ще бъде представен и сборникът с материали от миналогодишната конференция, посветена на дядо Борис. В събота, в храм „Света Богородица“ в Гоце Делчев, ще бъдат отслужени заупокойна света литургия и панахида, по повод-6-тата година от кончината на дядо Натанаил“ – съобщи за още Неврокопският митрополит Серафим.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева, в "галерията" да видите снимки, а кратко видео тук – > 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бивш полицай от Перник представя роман в галерия „Марин Гогев“

Бивш полицай от Перник написа роман, който ще бъде представен тази вечер в галерия „Марин Гогев“.Авторът Славчо Евтимов е бил учител по български език и литература в Радомир и Враца, а от 1980 г. до 2010 г. е работил в системата на МВР. Романът е озаглавен „Срещу течението” и е плод на над 30-годишен труд на автора. Книгата е голямо постижение за..

публикувано на 06.03.25 в 15:50

Поезията на Миряна Башева оживява на сцената в Благоевград

На 13 март в Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград ще гостува спектакълът „Мислещите тръстики“, посветен на поезията на Миряна Башева. Постановката на Маргарита Младенова представя стиховете на голямата българска поетеса чрез изпълнения на млади актьори, сред които последният завършил клас на режисьорката. Зрителите ще чуят емблематични..

публикувано на 06.03.25 в 15:48

Индийски лекари в Перник напускат заради визови проблеми

Двамата индийски лекари, които започнаха работа в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник трябва да напуснат страната. Те не са кандидатствали за работна виза, а за удължаване на студентските визи и  са получили отказ от миграционните власти. Двамата медици от Индия са дипломирани лекари от Медицинския университет в Плевен, но вместо за работна виза са подали..

публикувано на 06.03.25 в 14:30

Разследване за принуда спрямо 18-годишно момиче на АМ „Струма“

Под ръководството на Районна прокуратура – Кюстендил се води разследване за осъществена принуда спрямо 18-годишно момиче на бензиностанция на автомагистрала „Струма“. Случаят е свързан с досъдебно производство за престъпление по чл. 143 от Наказателния кодекс, извършено в условията на домашно насилие. Разследването е започнало след подаден сигнал от..

публикувано на 06.03.25 в 12:39

ЦИК няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции

На този етап Централната избирателна комисия няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции от експерти,  назначени от Конституционния съд. Това разясни заместник-председателя на ЦИК Росица Матева, след като Ивайло Благоев от Монтана, който е бил секретар на секционна комисия на изборите от 27-ми октомври миналата година,..

публикувано на 06.03.25 в 12:34

На 8 март столични лекари пристигат в Петрич по програмата "Детско здраве"

Първото за тази година гостуване на лекари от различни специалности в рамките на инициативата "Детско здраве" ще бъде на 8 март в Петрич, съобщиха от Столичния лекарски съюз. Нуждаещите се от консултации деца от града ще бъдат прегледани от специалисти по уши, нос, гърло; офталмолози, кардиолози и други. Родителите и децата ще бъдат насочвани към..

публикувано на 06.03.25 в 10:24

ЕЦБ сваля лихвените проценти за втори път тази година?

Очаква се Европейската централна банка да намали лихвените проценти за втори път тази година на заседанието си този следобед. Заседанието във Франкфурт е редовно, но идва на фона на геополитическата несигурност и при явна възможност Съединените щати да наложат мита върху вноса на европейски стоки, което би имало сериозен негативен ефект на европейската..

публикувано на 06.03.25 в 09:39