Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на родилната помощ бе отбелязан в Разлог

Празничната програма за Бабинден започна в НЧ "15.09.1903" г. с поздравителен концерт на малчугани от самодейни танцови състави. Отправени бяха специални поздрави, пожелания и много благодарност към всеотдайната помощ и професионална подкрепа и отдаденост към д-р Радка Божикова завеждаща АГО и Родилно отделение и целият екип акушерки и санитари. Десетки благодарни родители баби и дядовци дойдоха, за да изразят признателност за всеотдайните грижи в помощ на раждането на живота. Кметът инж. Красимир Герчев им пожела тази година да бъде още по-голям броя на децата, които ще поемат в ръцете си, и също благодари за грижите към най-малките. Специални награди получиха родителите на първото и последно бебе родени в МБАЛ Разлог. Златина Макрева майка на първото бебе в Разлог, а и в Югозапада за 2020 изрази изключителната си признателност за човешкото отношение, за всекидневното старание в името на родилки и бременни жени, благодари и на общината за създадените условия и грижите за родилките. Една от младите майки изпълни и ритуалът с поливане ръцете на лекарката, като д-р Радка Боикова завеждаща АГО и Родилно отделение пожела много рожби, здрави деца и щастливи родители. По повод празника от името на ръководството на общината кметът инж. Герчев поднесе специални подаръци - необходими консумативи за АГО и Родилно отделение. И след тържеството иде , иде Бабиното хоро на Разлог. Кулминацията на празника - традиционното Бабино хоро, което е уникално със своята красота и масовост. Традицията в Разлог е неповторима и незабравима. Хорото поведоха завеждащата АГО д-р Божикова и кметът инж. Герчев. Десетки баби с техните внучета се хванаха на традиционното бабино хоро днес на Бабин ден или деня на Родилната помощ в Разлог. Облечени в традиционни носии баби, дядовци и внучета наричани според традицията тук бабинчета играха под съпровода на тъпани и зурни. Атрактивното хоро събра стотици зрители на площада в Разлог. Децата са окичени със здравец, увит с червен конец и златна паричка, за здраве и дълголетие на малките.

Бабинден бе отбелязан по стара традиция и в Белица. Обичаят "Поливане" бе изпълнен с голямо уважение към д-р Янна Мавродиева от младите майки Гергина Мадолева, Зулфие Бимбашова и Софи Илинова. Младата майка Валя Тричкова прочете благодарствено слово към бабите грижовници, акушерите и лекарите, полагали грижи преди и по време на раждането на свидните им рожби. Поздравително слово по повод празника отправи и зам.-кметът на община Белица Сабит Гагъм.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мъжът, който се беше барикадирал въоръжен в дома си в Благоевград се предаде

Мъжът, който  се беше барикадирал въоръжен  в  дома си в Благоевград,  предаде  доброволно пистолета и допусна полицията и специалисти-психолози да  влязат в жилището.  Сигналът за въоръжен мъж, който се е барикадирал в семейния апартамент, е подаден рано сутринта от съпругата му , която признала, че  в жилището се намира и нейния законно притежаван..

публикувано на 06.02.25 в 18:18

Представят грантове за малки и средни предприятия на среща в Благоевград

Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..

публикувано на 06.02.25 в 15:54

В кюстендилската болница направиха безкръвна операция с нова лапароскопска апаратура

Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов.  Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре.  Преди броени дни е направена демонстрация..

публикувано на 06.02.25 в 15:02

РЗИ Перник извършва мониторинг на водата в Брезник и село Ноевци

РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”.  Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..

публикувано на 06.02.25 в 15:01

Какво не знаем за аутизма дискутираха в Благоевград

Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..

публикувано на 06.02.25 в 14:49

Въоръжен мъж се барикадира в дома си в Благоевград

Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград.   Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала.  Психолози се опитват да влязат в контакт с мъжа. 

публикувано на 06.02.25 в 12:29

Изпращат мартеници за конкурса "Пижо и Пенда" в пернишкото село Мещица

До 24 февруари е срокът, в който могат да се изпращат мартеници за организирания от читалището в пернишкото село Мещица и сдружение "Дай, бабо, огънче” националния конкурс "Пижо и Пенда". Проявата е традиционна и всяка година привлича голям брой участници. В конкурса може да се участва с традиционни мартеници, креативни мартеници и мартеници направени..

публикувано на 06.02.25 в 11:58