Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банско няма да остане без автогара

Кметът Иван Кадев договори с новите собственици на автогарата в Банско тя да продължи да се ползва до изграждане на нова, съобщиха от общинския пресцентър.

Станалата неотдавна публично известна информация, че автогарата в Банско е продадена, предизвика голям интерес в града и породи спекулации от кого е извършена сделката и как ще бъде организирана услугата в бъдеще.

Община Банско никога не е била собственик на този обект, уточнява кметът Кадев. Автогарата като сграда и терен са били собственост на Министерство на транспорта в лицето на бившето държавно предприятие ДАП, а през 90-те години тя  става собственост на „Транс Пирин”ООД. Поради невъзможност да стопанисва и поддържа автогарата, в началото на тази година дружеството е продало имота на собствениците на съседния хотел. Според заявеното от новите собственици инвестиционно намерение, там ще бъде изградена спортна инфраструктура и паркинг. В общината вече са внесени необходимите документи за ПУП на територията.

Според кметът Иван Кадев, потребността от автогара в града е въпрос, който не се нуждае от коментари. „Наличието на автогара в който и да е град, е задължителна част от неговата инфраструктура, защото има обществено и социално значение. Важно е за Банско, тъй като сме зависими изцяло от автотранспорта, но и като град –  целогодишна туристическа дестинация и зимна столица на Балканите. Затова проведох среща с новите собственици и договорихме в следващите 2-3 години автогарата да продължи да се ползва като такава. Междувременно, Общината ще направи необходимото за изграждане на нова автогара.  Продажбата на автогарата едва ли ще се отрази сериозно на посещаемостта на туристи в Банско. Няма точна статистика какъв е процентът на туристите, ползващи обществен транспорт, за да дойдат тук на екскурзия или почивка. Наблюденията показват, че не е много висок. Автобусният транспорт се ползва предимно от местни жители и сезонно работещите в града, т.е. автогарата е с обществена значимост за местното население и местния бизнес”, уточнява Иван Кадев. Той е категоричен, че няма опасност Банско да остане без автогара. Вече се правят проучвания и се подготвят идейни проекти. Вероятно новата автогара ще бъде в същия район, близо до ЖП гарата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Благоевград с предложение 15 август да се обяви за местен празничен ден

Кметът на община Благоевград Методи Байкушев внесе предложение до Общинския съвет за обявяване на 15 август – Успение на Пресвета Богородица за празничен ден на територията на областния център. В мотивите на предложението градоначалникът подчертава, че празникът е важен не само от религиозна, но и от културна и социална гледна точка, като повод за..

публикувано на 14.03.25 в 15:06

КНСБ: Допълнителни 200 млн. лв. в бюджета за ръст на заплатите в публичния сектор

Спешно да бъдат предвидени допълнително 200 милиона лева за ръст на заплатите в публичния сектор – за това настоява КНСБ преди второто четене на Бюджет 2025 в пленарната залата, което предстои следващата седмица. Експертните сметки сочат, че за възнагражденията в най-недофинансираните системи, каквито са Агенцията за социално подпомагане и Агенцията по..

публикувано на 14.03.25 в 14:06
Огнян Атанасов

Кметът на Кюстендил притеснен за финансирането на Коридор № 8

Среща, по повод решението на Министерски съвет, с което отпада реализацията на двата железопътни проекта София – Перник и Перник – Радомир, част от международния Коридор №8, организира кметът на Кюстендил Огнян Атанасов. Тя ще се проведе на 17 март. Поканени са народните представители от област Кюстендил, областният управител на Кюстендил и общинските..

публикувано на 14.03.25 в 12:57

Разследване в Перник за жестоко убийство на животни

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Перник се води разследване за причиняване на смърт на животни по особено жесток начин. Извършени са претърсвания на адреси в няколко населени места, в т. ч. в Перник и в София. Иззети са компютър, телефони и други вещи, послужили за извършване на престъпленията В качеството на обвиняеми са привлечени двама..

публикувано на 14.03.25 в 11:43

Четирима шофьори глобени за каране по тротоар в Перник

Четирима шофьори глобени в Перник заради движение по пешеходен тротоар. Полицията е реагирала на публикации в социалните мрежи и подадени сигнали от общината.  При направената проверка на бул. „Ю. Гагарин” са установени четирима шофьори, нарушили правилата за движение. Съставени са им актове за административни нарушения и предстои да им бъдат наложени..

публикувано на 14.03.25 в 10:28

Шофьор загина на АМ „Стума”

Шофьор е починал при пътнотранспортно произшествие на АМ "Струма“. Инцидентът е възникнал малко преди полунощ. Сигналът за инцидента е постъпил в РУ Рила в 23.18 ч. вчера вечерта. При извършения оглед на местопроизшествието е установено, че водачът е самокатастрофирал при входа на тунел "Кочериново“.  Изваден е от автомобила при оказана техническа..

публикувано на 14.03.25 в 10:05

Полицията в Перник разкри кражба на три мотоциклета

Полицията в Перник е разкрила кражба на три кросови мотоциклета, съобщи регионалният говорител на МВР Венцислав Алексов. Моторите са били без регистрационни табели и са откраднати от частен имот в пернишкото село Студена, като по данни на потърпевшия собственик кражбата е извършена в периода 11-12 март. Сигналът в полицията е бил подаден вчера...

публикувано на 14.03.25 в 10:01