На 24 юни отбелязваме деня на лечебните растения.
Според народното поверие на Еньовден, билките са най-лековити. Празникът съвпада с лятното слънцестоене, затова и много от обичаите са свързани със слънцето и почитта към него. Смята се, че набраните на Еньовден билки имат вълшебна сила, особено на изгрев слънце. Те трябва да са „77 и половина“ – по една за всяка болест и половин за „болестта без име“. Първо се събира еньовчето. Правят се еньовски китки и венци, вързани с червен конец, които се окачват на различни места из дома и през годината се използват за лек. С тревите и цветята, набрани на празника, се увива голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве.
По количество произведени билки на единица площ България е на едно от първите места в света. Превъзхождаме най-големите производители и износители като Индия и Китай. В Европейския съюз (ЕС) няма друга страна с такова разнообразие и богатство от диворастящи лечебни растения. От всички страни в ЕС само в България събираме билки от дивата природа и то в големи количества. Затова сме и единствената държава в общността, която има специализиран Закон за лечебните растения.
Законът определя институциите, които следят за устойчивото ползване на лечебни растения. Това са регионалните органи на министерствата на околната среда и водите и на земеделието и храните. Те регистрират и контролират пунктовете за изкупуване и заготовка на билки. Издават и позволителни, с които се събират билки за стопански цели.
Списък с 24 билки определя кои лечебни растения е забранено да се събират със стопанска цел. За други 11 всяка година министърът на околната среда и водите определя допустими количества. Това са еньовче, старо биле, ранилист, трън кисел, шапиче, червен божур, зърнастец елшовиден, иглика, катранка, решетка безстъблена и лютива тлъстига. И тази година мурсалският чай е забранен за беритба дори за лични нужди, тъй като естествените му находища са застрашени.
Всяка година в билкозаготвителните пунктове се събират и обработват между 15 000 и 17 000 тона лечебни растения, от които около 90% се изнасят. Българските билки съдържат добро количество ценни биологично активни вещества и затова са по-лековити от тези, произведени по култивиран начин в Китай или в Полша.
По-голямата част от билките, които се изкупуват, търгуват и преработват у нас, се добиват от дивата природа. Ресурсът в дивата природа обаче не е неизчерпаем и затова трябва да го използваме много внимателно – да пазим лечебните растения и да култивираме тези, които е възможно. Специалистите по биоразнообразие напомнят, че при опазването на естествените находища важна роля имат хората, които живеят близо до тях. И призовават местните жители да сигнализират контролните органи и местната власт за нелегално изкупуване, сеч или унищожение.
Близо 40 години галерията в Благоевград организира обща художествена изложба на изявени и млади автори, обединени от празника на виното и любовта. С малки прекъсвания традицията одстава жива и днес, каза за Радио Благоевград директорът на Градската художествена галерия, Иван Милушев. Той е и куратор на поредната изложба, която обединява 52-ма художници,..
Военна клетва положиха днес 24 военнослужещи, от които 6 жени, на площад „Георги Измирлиев“ в Благоевград. Новопостъпилите войници изрекоха свещеното „Заклех се!“ в присъствието на кмета на община Благоевград Методи Байкушев, председателят на Общинския съвет Антоанета Богданова, заместник областният управител Христо Ангелов, представители на..
Спряно е изграждането на водопроводна връзка от пернишкото село Драгичево към бензиностанция на автомагистрала „Струма”, съобщи кметът на селото Виктор Викторов. Местният управник е категорично против питейната вода да се ползва за промишлени нужди, преди проблемът с водоснабдяването на населеното място да е изцяло решен. Кметът на Драгичево Виктор..
Кметът Методи Байкушев и председателят на Нидерландско-българската бизнес асоциация (НББА) Едуард Симелинк обсъдиха възможностите за сътрудничество между Община Благоевград и Асоциацията на съвместна среща в кметския кабинет. Тема на разговора бе стратегическото разположение на Благоевград, възможностите за бизнес развитие, образование и култура,..
16 000 плодни, медоносни и горски дръвчета ще раздаде на перничани "Гората.бг". Фиданките ще бъдат раздавани директно на всеки желаещ от 15.00 часа до сградата на пощата на площад „Кракра” в Перник. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - сливи жълта афъзка, ароматни дюли, кайсии - зарзали, облачински вишни, ябълки, череши, както и паркови и медоносни..
Все още не е ясно дали ще започне обследване състоянието на започнатия преди повече от 40 години язовир "Кюстендил". Идеята за отпускане на 300 хил. лева от държавния бюджет съобщи вицепремиера Атанас Зафиров, който се запозна с проблема на място при посещението си в Кюстендил преди дни. От областната управа в Кюстендил казаха за Радио Благоевград,..
Над 4000 участници от 52 маскарадни групи от цялата страна ще вземат участие в Националния маскараден фестивал "Джамала“ 2025 година “ . Второто издание на фестивала ще се проведе на 15 и 16 февруари на площад "Велбъжд“. Началото ще бъде поставено в събота,15 февруари от 10.30 часа, с детско фолклорно шествие. В двата дни на фестивала площадът в..