51 са точките, включени в дневния ред на утрешното заседание на Общинския съвет в Благоевград. Ябълка на раздора се очаква да бъде точката за изменение на ОУП за изграждане на индустриална зона. Преди дни в социалната мрежа кметът инж. Румен Томов призова общинските съветници: „да спрат да правят политика на инат, крайно време е решенията им да са в полза на благоевградчани“. И още от написаното от градоначалника:
„На предстоящата сесия на Общински съвет следва да се разгледа решение за изменение на ОУП, решение чакано дълги години, решение продиктувано от нуждата в Благоевград да има индустриална зона и тя да е глътка въздух за колабиращата икономика. Ето защо останах озадачен от отрицателното становище на една от постоянните комисии. Нека не превръщаме Благоевград в заложник на лични и бизнес интереси и политически амбиции.“
По време на днешната пресконференция председателят на Общинския съвет Андон Тодоров бе категоричен, че по това предложение има груби нарушения. А заместникът му Евгени Бибов допълни: „Не ми се вярва точката да бъде приета. Става дума за три зони. Там, където общината иска да прави бизнес парк, е трудно изпълнимо. Не виждам защо първо трябва да променяме предназначението, после да изкупуваме имоти. Тъй като там повечето, да не кажа 90%, са частни имоти. Ако сменим предназначението, цената ще се вдигне три пъти. Това се очаква да бъде смесена многофункционална зона."
По думите на Андон Тодоров, за да се направи една такава зона, са необходими поне 5-6 години.
„Не искам хората да се заблуждават, че някой иска да направи индустриална зона, а Общинският съвет пречи. Процедурата е страшно дълга."
На утрешната сесия предстои да бъде гласувано намаляване на базовите наемни цени на пазара в областния център, с цел подкрепа за бизнеса след COVID-19.
„Имаше протестно писмо от хора, които стопанисват маси на пазара, че искат намаляне цените на наемите. Стигнахме до извода, че това трябва да се направи за тях. При всички положения ще бъдат намалени базовите цени, има предложение това да се случи дори с 30%“, каза Андон Тодоров.
„Идеята е да подпомогнем хората в това тежко положение, свързано с епидемията. Пазарите няма да работят на печалба, но няма да бъдат и на загуба. На тези хора дължим компенсация в последните 6 месеца, когато те плащаха наемите си съвестно. По-ниските цените ще бъдат в сила поне за шест месеца напред“, допълни зам.-председателят на ОбС-Благоевград Кирил Ваклинов.
След постъпило искане от жители на село Делвино общинските съветници ще гласуват населеното място да бъде с кметство, а не с наместник.
„Близо 600 са регистрираните български граждани с двойно гражданство. Преди време подобна беше ситуацията в село Дъбрава“, заяви Тодоров.
Двама благоевградчани предстои да получат звание „Почетен гражданин“. Това са Михаил Йорданов Цонев и посмъртно – художникът и педагог доц. Атанас Дафинов.Прекратяване на договора за концесия на Аквапарка в Благоевград – още една тема, която се следи с обществен интерес и ще бъде дискутирана на утрешното заседание.
„Закритият басейн е пълен с вода, а вътре се е превърнало в сборище на наркомани. Сградата е общоопасна, което означава, че всеки момент може да падне. Това е притегателно място, затова е спешно още утре да предприемем мерки за прекратяване на тази концесия. Има вероятност да влезем в съд, но по-добре да направим нещо, отколкото да не правим нищо“, каза Кирил Ваклинов.
На пресконференцията стана ясно, че се работи и по процедурите за изграждане на нови черкви в Благоевград – едната на пазара, другата – в района на бившата казарма. Около 500 кв. ще бъде тази при търговските площи, ще има пространство и за озеленяванe. Предвижда се паркингът да бъде запазен.
Храмът в района на казармата ще бъде по-голям. Предвижда се да бъдат отделени около 7-8 декара . „ПУП-а трябва вече да е готов. Дано не изпуснем някой срок, за да не си вземат терена от Военното министерство, заради непроменено предназначение и забавяне", каза още Евгени Бибов.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Елеонора Тахова:
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете на отделните..
Коледните светлини в град Трън ще бъдат запалени навръх Никулден, съобщиха от общината. Тържеството ще започне в 18 часа на площада в града, а по-рано през деня ще бъде открит коледният базар. Третото издание на коледния базар в Трън ще събере над 20 участници. На щандовете местните жители и гостите на града ще могат да намерят кулинарни изкушения,..
Започна ремонтът на Езиковата гимназия в Кюстендил. Той трябва да приключи за 540 календарни дни, а финансирането, в размер на 5 млн. и 136 хиляди лв., е по линия на определените като приоритетни обекти към Закона за държавния бюджет за настоящата година. Ремонтните дейности са по въвеждането на мерки за енергийна ефективност, каза кметът на общината..
Предизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика, на работещите в тази сфера, отражението на промените върху градовете и общините, бяха дискутирани в Кюстендил. Целта на събитието беше да бъдат обсъдени важните въпроси, произтичащи от тези промени и възможните перспективи. Във форума се включиха д-р Йорг Вайнгартен,..
Желанието си за ускорено строителство на автомобилното и железопътното трасе на Коридор номер 8 заявиха днес на гара Гюешево председателите на Общински съвети от Кюстендилска област. Председателят на Общинския съвет в Кюстендил Димитър Велинов припомни, че през миналия месец съветниците от деветте общини в областта единодушно приеха обща декларация за..
Представители на 24 специализирани центрове от община Благоевград, предоставящи социални услуги, бяха част от празничната инициатива „Бъди с нас“. Под това мото в благоевградската зала „Скаптопара“, се обединиха деца и възрастни по повод Международния ден на хората с увреждания. Ателиета по изкуствата, спортни и танцови предизвикателства..
Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт. В следствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415 са пострадали. И в двата случая най-големият брой е при пътни инциденти. С повече от 112% се увеличава броят на кризисните събития, за..