Евродепутатът от Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент – Цветелина Пенкова, представи в Благоевград приоритетите в работата на ЕП в началото на политическия сезон и състоянието на Европейския съюз.
Цветелина Пенкова акцентира върху темата за средствата за възстановяване на икономиките на засегнатите от COVID-19 европейски страни, които те ще получават на базата на сериозни стратегически национални планове.
Според Пенкова нашата страна закъснява с изготвянето на такъв план и заяви, че тяхното разглеждане започва още през октомври. По думите й, няколко страни членки вече имат готова стратегия за усвояването на допълнителните средства, а закъснението на България може да доведе до по-малко финансови ресурси.
Пенкова допълни, че от всяка държава зависи да разчертае в какви сектори ще бъдат разпределени и инвестирани средствата, а у нас подобни разговори на национално ниво липсват. Евродепутатът подчерта, че стратегията на страната ни за усвояване на европейски средства, трябва да бъде в синхрон с приоритетите не ЕС – зелена икономика, иновации и технологии, както и младежки политики.
Пенкова уточни, че сумата от 30 милиарда евро, предвидена за страната ни е условна и за да бъде усвоена, е важно именно съдържанието на националния план.
Чуйте интервюто на Давид Калпачки с Цветелина Пенкова, член на ЕП.Днес ще бъде предимно слънчево, но студено. Преди обяд над Дунавската равнина ще има намалена видимост и ниска слоеста облачност. Ще духа слаб вятър предимно от север-североизток. Максималните температури в повечето места ще бъдат между минус 5° и 0° градуса. В планините ще бъде предимно слънчево, ветровито и студено. Ще духа умерен, по високите части..
В Кюстендил почетоха паметта на Апостола на свободата Васил Левски, личност, превърнала се за българите в мярка за героизъм и саможертва, смелост и правдивост, за добродетелност и почтеност. Пред паметника на Дякона присъстваха кметът на Община Кюстендил, областният управител на Кюстендилска област, председателят на Общински съвет в града,..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-та годишнина отнеговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил Веселинов,..
С поднасяне на венци и цветя жители и гости на бобовдолското село Новоселяне отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски. Признателни родолюбци сведоха глава пред бюст – паметника на героя, който бе изграден през 2015 година. Историята разказва, че Дякона Левски е основал именно в Новоселяне първия и единствен таен..
Община Благоевград пуска безплатни автобуси на Голяма (Месопустна) задушница, парк „Македония“ е отворен за паркиране на МПС Линия №2 от градския транспорт в Благоевград, която обслужва спирките в близост до стария и новия гробищен парк в областния център, ще е безплатна за времето от 07.00 ч. до 13.00 ч. на 22 февруари, когато отбелязваме Голяма..
Темата със спекулациите по отношение на „шопската нация“ беше дискутирана на конференция в в Босилеград, Сърбия. По време на форума, в който участваха учени, депутати, активисти, беше изказано мнението, че нашите сънародници от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ. Винаги става въпрос за..
На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на Конституционния съд, както и..