Държавна агенция „Електронно управление“ започва наблюдение и проверки на уебсайтове и мобилни приложения на организациите от обществения сектор за достъпност за потребителите, по-специално за хората с увреждания и възрастните хора. Одобрена е Методология за наблюдение и проверки на достъпността от Председателя на ДАЕУ, в съответствие с установената европейска методика.
Задължените лица на национално ниво, които трябва да осигуряват лесен достъп до своите уеб сайтове и мобилни приложения, са административните органи, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги, съгласно чл. 1, ал. 1 и 2 от Закона за електронно управление. При изграждането на достъпна уеб среда следва да се спазват принципи и техники при проектирането, създаването и актуализирането на уебсайтове и мобилни приложения, за да станат по-достъпни за потребителите, и по-специално за хората с увреждания, а съдържанието да е пригодно за лесно възприемане и използване. Под внимание, трябва да се вземат различните увреждания, включително зрителни, слухови, двигателни, когнитивни, които могат да засегнат нормалния достъп на тази котегория потребители.
България въведе в националното си законодателство изискванията на европейската Директива 2016/2102 относно достъпността с изменение и допълнение на Закона за електронното управление и на Наредбата за общите изисквания към информационните системи, регистрите и електронните административни услуги, която е в сила от януари 2020 г.
От октомври тази година ДАЕУ ще започне наблюдение и проверка на определени извадки от уеб сайтове, а от юни 2021 г. – на мобилни приложения, на организациите от обществения сектор. В проверките агенцията ще разчита и на приноса на хора с увреждания, които ще извършват тестване на интернет страници със спомагателните технологии, които те използват. Първоначално ще се извършва т.нар. опростено наблюдение, което ще установява бариерите, които пречат на хората с увреждания да достъпват уеб съдържание. В Методологията на ДАЕУ за наблюдение и проверки на достъпността, се описват методите за наблюдение, инструментите, които ще се използват за тестване, подход за определяне на извадки от уеб страници и проверка на извадки, образец на декларация за достъпност, препоръки към потребителските интерфейси. Документите са публикувани на сайта на ДАЕУ- https://e-gov.bg/wps/portal/agency/home/%D0%B0ccessibility-websites/web-access-documentation.
Първият период за наблюдение на уеб сайтовете и мобилните приложения приключва през декември 2021 г., като резултатите от проверките ще се докладват на Европейската комисия.
Продължава да е сложна и динамична обстановката в района над село Илинденци, община Струмяни, където от вчера бушува пожар. Булдозери правят по-широки просеки към населените места в посока Кресна и към планината с цел недопускане на разпространението на огъня. Почти двойно се увеличи броят на огнеборците днес в сравнение с вчера. Заради..
Няма опасност за населените места , но пожарът продължава да се разраства на североизток, каза за Радио Благоевград комисар Валентин Василев. Към 9.30 ч. хеликоптер започна да облива пожара. Очаква се помощ по въздух и от ЕС, каза по-рано днес областният управител Георги Динев. Относно моментната картина на пожара, комисар Валентин Василев, заяви..
Пожарът, възникнал вчера следобед край ТЕЦ "Бобов дол" е локализиран. В района все още горят бали със слама и 15 вагона, натоварени със слама. До момента огънят е обхванал площ от 30 дка. съобщиха от полицията в Кюстендил. Гасенето продължава и през днешния ден. От полицията допълниха, че направените резултати от замерването на въздуха са в норма...
12 доброволци от столицата гасят пожара над село Илинденци. Антон Терзиев от доброволно формрование „Софийска община“ каза за Радио Благоевград, че доброволците от формированието ще действат в района на дерето, за да не допуснат пожарът да продължи към пътя. Те се включат в гасенето с ранцеви пожарогасители и с лопати и с кирки, с които ще правят..
Над 20 са изгорелите къщи, няма пострадали хора, твърдят от общината. На територията на трите села – Рани луг, Слишовци и Насалевци е обявено частично бедствено положение. Екипи на пожарната , гранични полицаи, горски служители, земеделци и доброволци се включиха в потушаването на огъня. Пожарникарите останаха на терен и през нощта, а доброволците бяха..
"Снощи между Дрангово и Марикостиново имаше пожар, който рано сутринта започна да се разраства. На място има служители на ЮЗДП, пожарната, Аварийното звено в Петрич". Това каза тази сутрин областният управител Георги Динев, който се намира в Илинденци, където втори ден бошува голям пожар. Пожарът в община Петрич пламна късно снощи в близост до селата..
От вчера има развитие на пожара в посока север – североизток, също така има развитие и на юг на много малък фронт, тъй като имаше доста силен вятър в късния следобед и през ноща, каза на брифинг комисар Валентин Василев, директор на РДПБЗН –Благоевград. Опитваме се да локализираме тези отделни огнища, който вятърът разпространи през вчерашния ден,..