На 19 октомври православната църква отбелязва празника на Свети Иван Рилски- Чудотворец и покровител на българския народ. Иван Рилски е един от най-известните български духовници, лечители, основател на Рилския манастир, патрон на българските лекари.
Роден е вероятно през 876 г. в село Скрино край Дупница и починал на 18 август 946 г. Живее по времето на цар Борис I и цар Симеон I. Най-активните му години са при царуването на цар Петър I (927-969).
До 25-годишна възраст Свети Иван Рилски е овчар. Първоначално рилският чудотворец постъпва в манастира "Св. Димитър", под връх Руен. Там придобива богословско образование, изучава богослужебните книги, получава духовнически сан и се подготвя за великата си духовна мисия. Приел монашеството, той се отдава на пост и молитва, като се установява в най-високата и безлюдна българска планина Рила, където по-късно основава едноименния манастир. Там той извършва множество чудеса, помага на хората в нужда, изцерява от тежки болести. Славата му се разнася далеч от Рила планина, из пределите не само на България, но и на Европа.
Българският цар Петър I изминава цялото разстояние 500 км от столицата Велики Преслав до Рила, за да се срещне с него. Монахът обаче не пожелава да се запознае с владетеля, вероятно обиден от златото, което държавният глава му предлага, като само му се покланя отдалеч. Това още повече увеличава славата му и към него заприиждат ученици от цяла България. След смъртта си през 946 година св. Иван е погребан близо до основаната от него Рилска обител, но скоро след това Петър нарежда мощите му да бъдат пренесени в град Средец. Вероятно тогава този първи и най-велик български светец е бил и канонизиран.
През 1183 г., по време на поредната унгарско-византийска война, унгарският крал Бела III превзема Средец и отнася мощите на свети Иван в своята столица Гран (Остергом). Според преданието, местният католически архиепископ твърдял, че не му е известно да съществува такъв светец, за което св. Иван го наказва с онемяване. След като се прекланя пред мощехранителницата и иска прошка, говорът му се възстановява. Впечатлени и обезпокоени от това чудо, през 1187 г. унгарците връщат мощите на светеца в България. На 1 юли Църквата празнува връщането на мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилската обител.
През 1195 година цар Иван Асен I тържествено ги пренася в столицата Търново. През 1469 г., след като получават разрешение от султана, монасите от Рилската обител донасят мощите на светеца от Търново в основания от него Рилски манастир. И днес всеки вярващ може да целуне ръката на Свети Иван Рилски, която се намира в специален ковчег пред иконостаса на църквата на манастира.
На днешния ден се отбелязва и Денят на българския лекар. Той се чества от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Св. Иван Рилски. Според преданието най-великият български светец е извършил много чудеса, както приживе, така и подир смъртта си. Именно заради това и българските лекари са избрали светеца за свой закрилник.
Над 350 снегопочистващи машини обработват пътните настилки в районите със снеговалеж за осигуряване на безопасно пътуване по републиканските пътища. Обработката на настилките продължава. Сняг вали в областите София, Перник, Благоевград, Враца и Кюстендил, както и на проходите „Троянски“, „Шипка“, „Предел“, „Република“; „Рожен“ и „Пампорово“...
Няколко села в община Невестино са без електричество заради падналия мокър сняг в района. Жители на невестинското село Смоличано се оплакаха, че нямат ток от вчера. Повече от десет часа селата Рашка Гращица, Смоличано, Пелатиково, Длъхчево сабляр и Страдалово са без електрозахранване, съобщи за Радио Благоевград Елена Начева, собственик на детското..
Нормално се осъществява движението в Кюстендилска област, няма усложнения на пътната обстановка, казаха от Областното пътно управление. Снежна покривка има и по високите части в областта - по пътя за Рилския манастир и в Осоговската планина. Снежна настилка има по пътя за граничния контролно-пропускателен пункт "Гюешево", но няма въведени ограничения,..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
Общинската фирма за снегопочистване в Благоевград започва разчистването на основните пътни артерии в града от падналия сняг още през нощта. Това каза за Радио БЛагоевград управителят на фирмата инж. Васил Бачев: „Ние работим от 00:00 часа, когато излязохме, и продължаваме да работим навън като ринем и в момента снега. От полунощ до 02.00 часа..
Днес ще е облачно, в Западна и Централна България с валежи от дъжд, в Предбалкана и високите полета - от сняг, там ще се образува и снежна покривка. След обяд въздушната маса слабо ще се затопли и снегът ще премине в дъжд, с изключение на Западния Предбалкан. Значителни ще бъдат валежите в Югозападна България. Вятърът ще бъде от изток-североизток, в..
В присъствието на посланика на Великобритания НП Натаниъл Копси, посланика на Турция НП Мехмет Саит Уянък и временно управляващия посолството на Черна гора Радивое Брайович в Перник бе открит стенопис, посветен на 20- годишнината от приемането на България в НАТО. Арт графитът е един от петте проекта, спечелили конкурса за улично изкуство..