Близо два пъти е нараснал броят на учителите в Благоевградска област, които не са на работа заради коронавируса.
Към днешна дата те са 102.
80 процента от тях са с положителни проби за Covid-19.
Във видеоконферентна връзка с директорите и Регионалното управление по образование е обсъден вариантът за комбинирана форма на обучение в основните и начални училища - присъствено и дистанционно.
Най-големият проблем в момента е заболяемостта сред учителите, призна началникът на РУО Ивайло Златанов:
"Докато предишните седмици говорехме за по-голям дял на контактни, по-малък дял дали положителен тест, сега 80% са учителите от тия 102-ма, които са с положителен тест".
До края на деня директорите на училищата, където проблемът е по-сериозен, трябва да дадат предложение за промяна във формата на обучение:
"Там, където чувстват, че ситуацията излиза извън контрол, т.е. не може да се проведе на 100% присъствено обучение, да преминават към редуване на отделни класове на отделни етапи, степени на образование в обучение в електронна среда от разстояние".
Началникът на РУО Ивайло Златанов уточни, че училищните директори имат правомощия до 50 процента от учениците да се обучават в електронна среда, а за цялото учебно заведение е необходима заповед на министъра. А за най- малките:
"Нашата идея е 1-2 клас на всяка цена да останат в училище".
Заради положителни проби на половината от персонала детската градина в село Баня и още две групи в Разлог са затворени за 14 дни, съобщиха здравните власти.
Днес в сърцето на Пирин планина Банско развя българския трибагреник в чест на 147 години от Освобождението на България. ,,Този ден не е просто историческа годишнина – той е символ на българския дух, на народната воля за свобода и справедливост. Днес, когато живеем в суверенна и европейска България, трябва да помним миналото, но и да градим..
С тържествено честване Перник отбеляза националния празник 3-ти март. Десетки перничани и гости, сред които областният управител Людмил Веселинов, зам.-кметът на Перник Стефан Кръстев и народни представители, почетоха подвига на героите, борили се за свободата на България. „Трети март не е обикновен празник, а въплъщение на едно начало, възкресение на..
Кюстендил отбеляза днес тържествено 147 години от Освобождението на България. Празникът започна с издигане на националния трибагреник на сцената на площад "Велбъжд" , при паметника "Булаир", където по-късно бяха положени венци и цветя в знак на признателност към загиналите за сбоводата на България. В тържествената церемония участие взе почетен..
С редица тържествени мероприятия Благоевград отбелязва147 години от Освобождението на България. Честванията по повод Националния празник започнаха в 09.00 часа в двора на храм „Въведение Богородично“ с полагане на цветя пред паметната плоча на майор Иван Павлович Орлински и панихида за загиналите за свободата. Програмата продължи с ритуал по..
За православните християни започва Великият пост. От 3 март до 20 април или общо 7 седмици вярващите се въздържат от определени храни, мисли и дела. Великият пост е време на посвещаване на човекa на Бог по примера на Христос, който е прекарал 40 дни в пустинята в пост и подготовка за своята мисия. Постите са създадени не толкова, за да се лишават..
Днес през по-голямата част от деня и над по-голямата част от страната ще има значителна ниска и средна облачност. След обяд облачността от запад ще започне да намалява и през нощта срещу вторник над цялата страна ще се изясни. Само на отделни места ще превали слабо - дъжд и сняг. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°.
Днес честваме 147 години от Освобождението на България – ден, в който почитаме саможертвата и подвига на героите, извоювали нашата свобода. Трети март е символ на българския дух, на силата и единството, които ни правят народ с велика история. Нека помним делото на предците ни и носим гордо българското знаме в сърцата си! Честит..