В Кодекса на труда да се въведат понятието принудителен престой за работодателя, за случаите, в които предприятията спират дейността си поради заповед на държавен орган, както и съответните компенсации за работниците и работодателите. Това предвижда предложение на АИКБ и КНСБ, което бе обсъдено от социалните партньори по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество на 27 ноември.
Изготвеният проект на закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда бе изпратен за разглеждане в Комисията по трудови отношения и Комисията по осигурителни отношения към НСТС. Целта на промените е да се създаде постоянна нормативна уредба, която да се задейства в кризисни ситуации, като работниците и работодателят, които се оказват в принудителен престой, да бъдат подпомогнати директно от държавния бюджет.
Предложението предвижда промени в чл. 120в, като заглавието му става Престой не по вина на работодателя при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка и следния текст: „Когато при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка, работата на предприятието или на част от него е преустановена със заповед на държавен орган, работодателят е в принудителен престой.“
Другата предложена промяна е в чл.267а, като заглавието му се променя на „Компенсации при принудителен престой на работодателя“. Предлага се създаване на две алинеи, които предвиждат, че във времето на принудителния престой работникът или служителят има право на компенсация от държавата в размер на 80 на сто брутното си трудово възнаграждение за месеца, предхождащ издаването на заповедта за затваряне на предприятията. Компенсацията за тях пък да е до 25 на сто от нетните приходи от продажби спрямо същия месец на предходната година.
Отделно се предлага и създаване на нов член в КТ, с който се предвиждат компенсации за работниците, ако работодателят едностранно въведе непълно работно време – за период на извънредно положение, извънредна обстановка или заради намаляване на обема на работа.
Целта е работниците да получават компенсация от държавата в размер на 80% от брутното трудово възнаграждение за часовете, в които се налага да не работят, но за не повече от 4 ч. дневно.
Трябва да е ясно,че за времето през което е на работа работникът получава уговореното с договора трудово възнаграждение, а компенсацията му се дължи само за частта на неотработените дневни или седмични часове.
Компенсацията за неотработеното работно време ще се изплаща на работника или служителя и ще е възможна само, когато предприятието има спад на нетните приходи от продажби поне 20 на сто спрямо същия месец на предходната година.
Компенсацията по ал.2 се дължи пропорционално на неотработеното работно време по трудовия договор (дневно или седмично) и е в размер на 80 на сто от брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за първите два месеца за периода на едностранно въведеното от работодателя непълно работно време в една и съща календарна година, като се намалява с по 5 на сто за всеки следващ месец, но не може да достигне по-малко от 65 на сто от възнаграждението на работника за 6 месеца през календарната година.
85 служители от ОДМВР – Перник са наградени по случай професионалния празник на МВР, който се отбелязва на 5 юли. Наградите бяха връчени днес на тържествена церемония от директора на пернишката полиция старши комисар Милчо Милчов. Отличени бяха и призьорите в проведените по повод празника спортни турнири. С почетен знак на МВР – III степен са..
"Витошки напеви" ще огласят пернишкото село Кладница на 5 юли. Над 520 самодейци от Югозападна България ще пеят и танцуват на откритата сцена пред читалището в селото по време на традиционния регионален събор. Тазгодишното издание на регионалния фолклорен събор „Витошки напеви” е 18-то поред. За първи път съборът е проведен през 2007 година с идеята да..
Свлачището в района на пернишкото село Витановци е в активно състояние и се нуждае от укрепване. При извършените обследвания през последните години са констатирани нови деформации и разширение на регистрираните пукнатини по асфалтовата настилка. Свлачището е на пътя Батановци- Ярджиловци- Витановци. Преди повече от 15 години то е било укрепено, но с..
Община Сандански получава значителна държавна подкрепа за подобряване на образователната си инфраструктура в III ОУ „Христо Ботев“. Внесеното от кмета Стоянов мотивирано искане за отпускане на целеви средства относно реконструкция, основен ремонт и обновяване на сградата на III ОУ „Христо Ботев“, бе одобрено от Министерството на..
В ОДМВР – Благоевград бе отбелязан празника на полицията, който традиционно се чества на 5 юли. Полицаи и представители на различни институции се събраха в двора на дирекцията, за да вземат участие в тържествената церемония. В началото прозвуча химна на РБългария. Отец Андон Шавулев благослови служителите на реда за здраве и..
На главния път в Кресна вече функционира светофарна уредба. Светофарът работи с бутон „при поискване“ и хората желаещи да пресекат пътя по пешеходната пътека ще могат да го направят след като изчакат съответния сигнал. Целта е облекчаването на трафика през населеното място откъдето минават пътни превозни средства в посока София и Кулата...
От днес до 6 юли, село Раждавица и село Полска Скакавица ще бъдат домакини на Празника на пеперудите – пъстър фестивал, който съчетава традиции, детско творчество, игри и любов към природата. Началото е в 16:00 ч. днес с пресъздаване на древния обичай „Вай Дудуле“ (Пеперуда) – ритуал за дъжд, пазен от векове. Децата ще поемат ролята на млади..