В Кодекса на труда да се въведат понятието принудителен престой за работодателя, за случаите, в които предприятията спират дейността си поради заповед на държавен орган, както и съответните компенсации за работниците и работодателите. Това предвижда предложение на АИКБ и КНСБ, което бе обсъдено от социалните партньори по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество на 27 ноември.
Изготвеният проект на закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда бе изпратен за разглеждане в Комисията по трудови отношения и Комисията по осигурителни отношения към НСТС. Целта на промените е да се създаде постоянна нормативна уредба, която да се задейства в кризисни ситуации, като работниците и работодателят, които се оказват в принудителен престой, да бъдат подпомогнати директно от държавния бюджет.
Предложението предвижда промени в чл. 120в, като заглавието му става Престой не по вина на работодателя при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка и следния текст: „Когато при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка, работата на предприятието или на част от него е преустановена със заповед на държавен орган, работодателят е в принудителен престой.“
Другата предложена промяна е в чл.267а, като заглавието му се променя на „Компенсации при принудителен престой на работодателя“. Предлага се създаване на две алинеи, които предвиждат, че във времето на принудителния престой работникът или служителят има право на компенсация от държавата в размер на 80 на сто брутното си трудово възнаграждение за месеца, предхождащ издаването на заповедта за затваряне на предприятията. Компенсацията за тях пък да е до 25 на сто от нетните приходи от продажби спрямо същия месец на предходната година.
Отделно се предлага и създаване на нов член в КТ, с който се предвиждат компенсации за работниците, ако работодателят едностранно въведе непълно работно време – за период на извънредно положение, извънредна обстановка или заради намаляване на обема на работа.
Целта е работниците да получават компенсация от държавата в размер на 80% от брутното трудово възнаграждение за часовете, в които се налага да не работят, но за не повече от 4 ч. дневно.
Трябва да е ясно,че за времето през което е на работа работникът получава уговореното с договора трудово възнаграждение, а компенсацията му се дължи само за частта на неотработените дневни или седмични часове.
Компенсацията за неотработеното работно време ще се изплаща на работника или служителя и ще е възможна само, когато предприятието има спад на нетните приходи от продажби поне 20 на сто спрямо същия месец на предходната година.
Компенсацията по ал.2 се дължи пропорционално на неотработеното работно време по трудовия договор (дневно или седмично) и е в размер на 80 на сто от брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за първите два месеца за периода на едностранно въведеното от работодателя непълно работно време в една и съща календарна година, като се намалява с по 5 на сто за всеки следващ месец, но не може да достигне по-малко от 65 на сто от възнаграждението на работника за 6 месеца през календарната година.
В изпълнение на одобрените проекти от Министерството на регионалното развитие, със средства от държавния бюджет, след като се подмени водопроводната мрежа на 18 улици в Разлог, започна поетапното им асфалтиране. В момента се извършва подмяна на водопровода по ул. „Иван Даскала“, а на ул. „Иларион Макариополски“ вече текат дейности по..
Над 800 ученици от цяла България участват в XXVI издание на Националния конкурс „За хляба наш…“, който традиционно се провежда в Благоевград. На 16 и 17 април те ще представят обреди, ритуали, драматизации и творчески изяви, вдъхновени от символиката и значението на хляба в българската култура. Официалното откриване на тазгодишното издание е..
Информационна изложба, посветена на живота и творчеството на изтъкнатия български гравьор Никола Попов (1868 – 1954 г.) е подредена в зала „Атриум“ на Областна администрация – Перник. Изложбата се показва паралелно с представянето на същата експозиция в Българския културен институт във Виена. Експозицията включва информационни табла на..
„С около 14% е растежът на средната работна заплата за 2024 г., за 2025 г. увеличението е около 15%, но има сектори, в които работната заплата е увеличена само с около 5%“ – това каза в Благоевград президентът на КНСБ Пламен Димитров. Като рискови той посочи секторите "Здравеопазване", "Транспорт", "Земеделие", обществените медии - БНР, БНТ и БТА,..
12 ученици в задължителна училищна възраст са отпаднали от образователния процес на територията на област Перник през първия учебен срок, съобщиха от РУО. Двама от тях са реинтегрирани. Двама са извън територията на област Перник, а други двама - от украински произход са в чужбина. Останалите шестима подлежат на обхват. Данните бяха изнесени на..
Новините на обществените медии се ползват с най-висока степен на доверие в 28 от 31 европейски страни, от които 25 членки на Европейския съюз, пише БНР. Това обяви генералният директор на Българското национално радио Милен Митев, който цитира данни от проучване на "Евробарометър" от 2022 година на конференция, посветена на влиянието на фалшивите..
С много вълнение днес зрелостниците от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Крупник отправиха покана към кмета на Симитли Апостол Апостолов да бъде част от тържеството по случай финала на училищния им живот. За да поканят кмета на своя абитуриентски бал, дванадесетокласниците бяха подготвили изненада, с която моментът стана още по-вълнуващ!..