Изследователи идентифицираха нов тип фобия, свързана с коронавируса. Този тип тревожност има три различни компонента: постоянна тревога, прекалени притеснения и страхове и избягване на срещи с хора.
Терминът "коронафобия" се въвежда за описание на страха от коронавирус, който пречи на ежедневието на човека. И въпреки че все още не е официална диагноза, той е дефиниран като състояние, в което хората изпадат.
Името на разстройството идва от проучване, публикувано в "Asian Journal of Psychiatry" през декември 2020 г. Изследователите са идентифицирали три компонента на този специфичен вид тревожност: постоянно безпокойство (което причинява симптоми като тахикардия, промени в апетита и световъртеж); прекалено безпокойство и страх; и поведение „избягване“ на всички, които са пряко свързани с инфекцията или разпространението на COVID-19.
Хората с коронафобия избягват да ходят на обществени места, да докосват повърхности или да влизат в закрити пространства с други хора, дори ако това се счита за малък риск. Те също така вероятно ще демонстрират прекомерно повтаряне на определено поведение като миене на ръцете или почистване.
Изследователите обясняват, че коронафобията „може да влоши цялостното качество на ежедневното функциониране на индивида“. С други думи, тя може да обсеби ежедневието на човека.
Според проучване от февруари 2021 г. човек с коронафобия почиства маската си за лице с дезинфектант три пъти на ден – може да влоши сериозно здравето му след вдишване на опасни частици.
Добрата новина е, че подобно на други тревожни разстройства, и коронафобията може да бъде лекувана. Това може да бъде постигнато чрез когнитивно-поведенческа терапия (CBT), която се справя с подобни фобии относно чистотата и микробите, пише Metro.co.uk.
С решение на Окръжния съд в Кюстендил се признава, че Община Кюстендил е собственикът на недвижим имот "Чифте баня“. С решението на съда се признава за установено в отношенията между страните – Община Кюстендил, представлявана от кмета на общината и държавата, представлявана от Александър Пандурски - Областен управител на Област Кюстендил, като..
Над 370 деца от детски градини и училища ще вземат участие в Осми лекоатлетически турнир, който ще се проведе на 28 май на стадион „Металург” в пернишкия квартал „Изток”. Съcтезанието е под мотото „Бягай с усмивка” и се организира от Спортен клуб „Милка Михайлова” с подкрепата на община Перник. Целта е колкото се може повече деца да се приобщят към..
Наука – образование – бизнес. Така може да бъде представено поредното издание на форума „Кариерни предизвикателства“, организиран от Университетския център за кариерно развитие към ЮЗУ „Неофит Рилски“. Представители на 40 водещи български компании от различни сектори на българската икономика се срещнаха днес със своите бъдещи партньори и..
Няма анулирани писмени работи на днешната матура по български език и литература в Кюстендилска област, съобщи началникът на РУО – Кюстендил Мая Стойчева. Квесторите не са констатирали опити за преписване или други нарушения. Единственото изключение е ученик от Кюстендил, който се е явил на изпита с блутут микрослушалка. Т.нар. бръмбар за преписване..
На официална церемония, в присъствието на председателя на Районен съд Благоевград и съдии от районния съд, встъпи в длъжност Ана Рашкова-Иванова, като съдия по вписванията в Служба по вписванията при Районен съд-Благоевград, като положи клетва и подписа акт за встъпване в длъжност. Новият съдия по вписванията притежава около 20 години юридически..
Молебен по повод 13-годишнината от земетресението ще бъде отслужен в Перник на 22 май. Богослужението ще започне в 10.00ч. пред централния пернишки храм "Св. Иван Рилски". Ще бъде раздаден и курбан. В 03.00ч. на 22 май 2012 г. трус с магнитуд 5.8 събуди Перник. Последва серия вторични трусове. Земетресението не взе жертви, но нанесе материални щети на..
С тържествена церемония и в духа на признателност към съвременните будители, в Благоевград се състоя културното събитие „Ден на Просветителството“. Организатор на инициативата беше Обединение „Заедно“ на жените социалистки – Благоевград и Народно читалище „Никола Вапцаров – 1866“. Събитието бе посветено на Деня на българската азбука, просвета..