Екип на Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ е разработил наръчник, който предстои да бъде одобрен от Министерството на образованието и науката, а родителите ще разполагат с него и в електронен формат.
Ръководството за подпомагане на родителите е структурирано след преглед на подобни издания в други страни, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ проф. д-р Галин Цоков, директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти.
Отделено е място на онлайн безопасността, защитата на личното пространство и етикета в мрежата като важен елемент от обучението в домашна среда. Засегнати са въпросите за взаимоотношенията между родители и деца, както и между родители и учители.
Към родителите се отправят конкретни препоръки според възрастта и етапа на обучение на техните деца, уточни проф. Цоков.
Данните сочат, че родителите отделят средно около 2 часа на ден, за да подпомагат децата си при тяхното обучение от разстояние. За началния етап на обучение това време е около 3 часа, а в гимназиалния етап рязко намалява.
С дискретно наблюдение родителят трябва да следи дали детето спазва реда и графика на учебните занятия, е записано още в наръчника.
„Родителите трябва много активно да контактуват с децата – сутрин, преди началото на учебните часове, да дискутират какво предстои, какви основни задачи има през съответния ден. Следобед, вечерта също да се дискутира какво има като резултати.“
Част от препоръките са насочени към родителите на деца със специални образователни потребности.
От началото на учебната година учениците от всички класове на 11 ОУ „Христо Ботев“ Благоевград работят в платформата Khan Akademy. Днес учителката Катя Везенкова изнесе пред колеги открит урок по математика с ученици от 4 „в“ клас на тема: “Броене на квадратни единици за намиране на лице на правоъгълник“. Урокът беше изключително интересен за..
На днешното си заседание Общинският съвет в град Рила одобри промени в 21 наредби. Предложенията бяха гласувани анблок, тъй като съгласно закона, всички суми в левове, посочени в тях трябва да бъдат калкулирани и в евро, съгласно курса на БНБ. Според общински съветници част от тези наредби трябва да се променят изцяло, а по време на заседанието се..
На 24 февруари се навършват 33 години от обявяването на най-големия национален парк в България – „Рила“. В рамките на инициативата „ Дни на Национален парк „Рила “ в Регионален исторически музей - Благоевград бе открита изложба, а от днес експерти от парковата дирекция и уредниците от отдел „Природа“ в тематични занимания представят..
25 млн.лв. са средствата, които се отпускат по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Процедурата е насочена към малките и средни предприятия, а правилата, по които могат да кандидатстват желаещите, са изключително опростени. Срокът за подаване на документите е 28-ви март. Това заявиха днес в..
Кражба на дизелово гориво е предотвратена от служители на полицията в Перник. Извършителите са задържани. Образувано е бързо производство. Тази нощ в пернишкия квартал „Димова махала“ автопатрул забелязал три съмнителни лица в близост до паркирана пътно-строителна техника. При вида на униформените тримата избягали в посока квартал „Рудничар“. На..
Делегация от Югозападния университет „Неофит Рилски“, водена от ректора проф. д-р Николай Марин, осъществи официално посещение в Узбекистан. Визитата беше част от усилията за разширяване на международното сътрудничество и академичния обмен в сферата на висшето образование и научните изследвания. В рамките на посещението се проведе среща между..
5 проектни идеи в сферата на културата, спорта, туризма, отпадъците и градското развитие на Община Благоевград бяха одобрени от оценителна комисия по Програма ИНТЕРРЕГ VI-А Гърция-България 2021-2027. В програмата Общината си партнира с редица гръцки образователни и културни институции и общини, както и с Югозападен университет „Неофит Рилски"...