Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.
Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.
Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.
Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.
Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.
Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.
Новоположил клетва съветник оглави Общинския съвет в Трън. Милена Миланова, която зае мястото на внезапно починалия председател Бойчо Харалампиев, ще ръководи местния Общински съвет в оставащата част от мандата му. След избора ѝ Миланова заяви, че очаква всички заедно да продължат да работят за благото на града. Като приоритетите в бъдещата си..
Съвместна изложба представят в Перник Валентин Савчев и Румен Кожухаров. Експозицията е озаглавена „Възприятие и слово“ и е посветена на 24 май. В галерия „При кмета” в сградата на община Перник са експонирани 15 творби - живопис, релефи и рисунки с абстрактен характер, вдъхновени от духа на празника. Двамата автори са добре познати на публиката. Доц...
За поредна година издателство "Захарий Стоянов" дари книги на Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в Кюстендил. Дарението е традиционно и се прави в навечерието на 24 май. Днешното дарение включва над 400 заглавия, представящи съвременни автори, класически творби, детска литература и научна специализирана литература. Това е 15-то поред..
Млади таланти от няколко училища в Благоевградска област и от Кюстендилско, са участници в Регионалния творчески конкурс „Време за природата“. Днес най-добрите творби бяха отличени на специална церемония от представители на РИОСВ – Благоевград, организатор на събитието. Церемонията се проведе в Регионалния исторически музей. Две..
За 13-та поредна година в Перник бяха отслужени молебен и водосвет по повод земетресението от 22 май 2012 година. Перничани се събраха пред централния храм „Св. Иван Рилски”, за да благодарят на Господ, че земетресението не взе човешки жертви. След молебена бе раздаден курбан. Християнската вяра ни учи, че дори и в страданието има смисъл, каза в..
„Върви, народени възродени!“ огласи всяко училище в страната. В инициативата се включи и Осмо СУ „Арсени Костенцев“ в Благоевград. По този начин символично бе отбелязан в аванс Денят на славянската писменост и българската просвета и култура. „Върви, народени възродени!“ запяха точно в 11 часа ученици и учители в учебното заведение. Химнът се..
Във връзка с предстоящите абитуриентски балове и с цел обезпечаване на обществения ред и безопасността на гражданите, Община Благоевград издаде заповед в координация с ОД на МВР за временна организация на движението и паркирането в определени зони на областния център. За времето от 17:00 до 21:00 часа на 24, 25 и 26 май се ограничава движението на..