Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КНСБ с предложение за въвеждане на "заплата за издръжка"

Снимка: Ани Петрова

В България да се въведе така наречената заплата за издръжка, за да се намали броят на нископлатените работници и работещите бедни - това предложи КНСБ на онлайн дискусия, посветена на Директивата за адекватни минимални заплати в Европейския съюз. Сметките на синдикалистите сочат, че за 2020-а година заплатата за издръжка е 1214 лева, а минималната работна заплата е едва 50 процента от нея, съобщава Хоризонт.

Според синдикалистите заплатата за издръжка е доход от труд, който позволява на наетия работник и неговото семейство базисен, но социално приемлив стандарт на живот. Президентът на КНСБ Пламен Димитров уточни, че става въпрос за механизъм, който "не оставя бедни работещи на пазара на труда, което е изключително важно, също и от политическа гледна точка – да се докаже, да се потвърди максимата, че заетостта вади хората от капана на бедността. Хората, които получават минимална близка до минималната работна заплата са стотици хиляди".

От КНСБ настояват за ежегоден ръст от 17,5% на минималната работна заплата, което ще позволи тя да достигне нивото на заплатата за издръжка през 2025 година.

Ако същевременно средната заплата за страната расте всяка година с 12,5%, след 4 години минималното възнаграждение ще бъде 50% от нея.

Социалният министър в оставка Деница Сачева подчерта, че ролята на минималните заплати става все по важна в условията на икономически спад.

"България счита, че предложението на Европейската комисия за директива на Европейския парламент и на Съвета относно минималните работни заплати в ЕС е една добра основа за преговори".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

МС одобри проекта на новия Закон за водоснабдяването и канализацията

Правителството одобри проекта на новия Закон за водоснабдяването и канализацията. Регулирането на ВиК услугите ще се прави от самостоятелен субект в рамките на КЕВР, от специализиран състав в регулатора. Експерти по водоснабдяване алармираха за негативните ефекти от сушата За целите на ВиК сектора териториите, за които отговаря един оператор ще..

публикувано на 16.07.25 в 13:40

Изложба закри пленера „Живописната технология в съвременното изкуство“

С изложба в Градската художествена галерия приключи пленерът по живопис „Живописната технология в съвременното изкуство“, провел се в периода от 8 до 15 юли. Артистичният форум събра утвърдени и млади автори в творчески диалог, посветен на изследването на живописта като изразно средство в съвременното изкуство. Експозицията, представена вчера,..

публикувано на 16.07.25 в 11:26

Село Долно Драглище се подготвя да отбележи своя празник

Кметство село Долно Драглище, Народно читалище „Георги Тончев 1927“ и Община Разлог организират традиционен празник, посветен на Илинденско-Преображенското въстание. Събитието ще се състои на 26 юли (събота) от 19:00 часа на площада в село Долно Драглище. Празникът ще започне с тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника „Април..

публикувано на 16.07.25 в 09:43

Пожар обхвана 40 декара край Дупница

40 декара сухи треви и храсти горят на Балановски рид край Дупница.  Огънят е тръгнал в късния следобяд вчера от местността Караболюка. До полунощ е обхванал Балановски рид и е стигнал до землището на село Блажиево. Според полицията пожарът е причинен от човешка небрежност.  В момента има активни огнища около новата сепарираща и компостираща..

публикувано на 16.07.25 в 09:38

МС одобрява проектозакон за водоснабдяването и канализацията

Правителството ще одобри на заседанието си днес проектозакон за водоснабдяването и канализацията.  Документът е разработен на основата на предходен законопроект от 2020 година, но е актуализиран, за да отговори на изискванията, разписани в Националния план за възстановяване и устойчивост. Новият закон има за цел да уреди обществените отношения с ВиК..

публикувано на 16.07.25 в 09:35

Депутатите разглеждат промени в Закона за движение по пътищата

Депутатите решават дали толкамерите ще могат да засичат движение в аварийните ленти и превишаване на средната скорост.  Преди това ще гласуват за прекратяване на правомощията на един от членовете на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Прекратяването на правомощията на Радослав Йорданов като член на Комисията за публичен надзор над..

публикувано на 16.07.25 в 09:33

Продължава гасенето на пожара в Рила

Продължава гасенето на пожара в Рила Все още не е локализиран пожарът в Рила планина. Огънят е овладян, но все още има горящи зони, които не са потушени. Вчера пожарът се е развил до около 800 дка площ, разказа директорът на противопожарната служба в град Рила главен инспектор Стефан Тахтаджийски. Той посочи, че около 200 дка от огъня са в иглолистна..

публикувано на 16.07.25 в 06:59