Постоянна изложба със заглавие „Един ден в Славянка“ разказва за едноименната планина и историята на района. Тя е създадена от Българска фондация Биоразнообразие и се намира в хижа „Славянка“, стопанисвана от туристическо дружество „Момини двори“ - град Гоце Делчев. Осем табла описват историите на Сашо, Лати, Роси, Владо и Роко – членове на туристическа група и техния местен водач Петър. Главните герои споделят преживявания от своя туристически поход и търсят отговори на въпроси като: защо Славянка е толкова стръмна; защо по пътеките й няма вода; какво е характерно за горите от черна мура и и др. От паната с увлекателни илюстрации и текстове посетителите ще могат да научат повече и за биологията и заплахите пред животинските обитатели на планината като глухаря, мечката и др. Как крехки растения, като славянско котенце и дългошпореста теменуга, са се приспособили към сухи и бедни на почва места и коя е най-голямата опасност пред символа на Славянка алиботушкия чай, известен още като пирински или мурсалски чай. Изложбата ни пренася и в героичното минало на региона. Дава полезна и интересна информация за една от най-ценните природни територии резервата „Али ботуш“, разстоянията от хижа „Славянка“ до върховете Голям Царев връх, Малък Царев връх, Гоцев връх, Шабран и др. „Един ден в Славянка“ има за цел да привлече повече посетители в тази все още малко позната, но изключително красива планина. Да разкрие тайните на природното богатство, което се намира в нея и да привлече обществена подкрепа за неговото опазване. „Изложбата е част от дейностите на проект за опазване на на биоразнообразието в трансграничните планински райони на България и Гърция, който се реализира от няколко партньори от българска и гръцка страна. Разработват се различни проучвания за възстановяване на популациите на едри тревопасни животни, в това число благороден елен и елен лопатар, както и на дивата коза на територията на Национален парк „Пирин“, каза за Радио Благоевград Димитър Плачийски, експерт-еколог от фондация „Биоразнообразие“.
Нови класове за любителите на музикалното изкуство обяви НЧ „Св. Климент Охридски – 1922“ в Симитли. От тази година стартира обучение по акордеон с ръководител Денис Тодоров и клас по тамбура с ръководител Кирил Гегов. Интерес към обявените нови класове има, каза секретарят на читалището Димитринка Байракова. Любопитното е, че към момента желаещите да..
Продължава гасенето на пожара, който възникна вчера рано сутринта в района на сметището за битови отпадъци край с. Радловци, на няколко километра от град Кюстендил. От полицията в града казаха за Радио Благоевград, че на място работят екипи на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил, както и техника на общинското..
Намаляват случаите на грип и остри респираторни заболявания в област Перник след обявяването на грипната епидемия. Въведените с нея противоепидемични мерки са в сила от 30 януари до 9 февруари включително. По данни на РЗИ за периода от 27 януари до 2 февруари заболелите са 146 срещу 174 за предходната седмица, като заболеваемостта е 219 на 10 000 души..
Със заповед на кмета Васил Узунов от 10 февруари се променя графикът на водоподаване в Брезник и село Ноевци. Причината е в липсата на валежи, честите аварии и продължаващото намаляване на обема на язовир „Красава”, който захранва с питейна вода град Брезник и няколко села в общината. Съгласно новата разпоредба в делничните дни - от понеделник до..
153 години от рождението на патрона на града ще отбележат на 4 февруари 2025 г. в град Гоце Делчев. От 16.00 часа пред Дома на културата ще има музика, песни и танци с млади таланти от Гоце Делчев. В 17.00 часа пред паметника на Гоце Делчев на централния площад в града, ще бъдат положени венци и цветя в памет на Гоце Делчев. След това, от 18.00..
Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет, пише БНР. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени. Ученици – че се учат много ненужни неща. Да има промени в учебните програми настоява и директорът..
Георги Колевичин от Разлог с поредната успешна експедиция. Този път изкачи Каменния страж на Америка. Младият мъж от Разлог приключи успешно експедицията по изкачване на връх Аконкагуа (6962 м.) в Южна Америка. Величествен, мистичен и неземно красив, връх Аконкагуа издига огромната си снага почти на границата между Аржентина и Чили в..