Директорът на РЗИ – Благоевград д-р Калоян Калоянов е изпратил в Регионалното управление на образованието в Благоевград писмо с препоръка в училищата в девет общини – Благоевград, Симитли, Петрич, Сандански, Разлог, Белица, Хаджидимово, Кресна и Струмяни, присъствените учебни занятия да бъдат преустановени на 50 процента и да бъде въведен ротационен принцип.
В тези 9 общини регистрираната заболеваемост от коронавирус е между 500 и 750 на 100 000 души, поради което се предлага ротационното обучение.
От Регионалното управление на образованието са информирали Министерството на образованието и се очаква заповед за организацията на самия учебен процес. Методи Попов от Регионалното управление на образованието в Благоевград за Радио Благоевград каза: „Единственото, което имаме от РЗИ е препоръка за това, че в 9 общини заболяемостта е между 500 и 750 на 100 хиляди души, поради което предлагат преустановяването на учебния процес на 50 процента. Ние сме изпратили доклад до министерството на образованието и науката. Междувременно постъпи заповед, и за това преминаване е необходимо да се предложат графици от директорите на училища, което е малко сложно и аз не мога да кажа, че до края на деня със сигурност ще имаме отговор от МОН. Министерството на образованието е това, което трябва да вземе решение по отношение на ротацията и кои да са паралелките. Би трябвало да се влезе в ротационен режим от утре, но засега чакаме отговор“.
Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..
Сдружение "За достъпна и качествена храна" организира кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната?". Според организаторите на събитието в контекста на икономическите предизвикателства, растящата инфлация и нарастващите разходи за живот, достъпът на българските граждани до качествена и достъпна храна е въпрос от национално значение. Дискусията..
След Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев днес формациите от управляващото мнозинство ще се съберат отново на Съвет за съвместно управление. В него участват представители на партиите от парламентарното мнозинство, подкрепящи правителството. Днес те ще обсъдят бюджета и управленската програма на кабинета.
Пътищата от републиканската мрежа в Благоевградска област са почистени и проходими при зимни условия. Няма регистрирани пътни произшествия заради зимната обстановка. През нощта валежите спряха, а тази сутрин слаб сняг вали само в планините и населените места с голяма надморска височина. В сила остава ограничението за движение на камиони над 12 тона..
Навършват се 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. В цялата страна денят ще бъде отбелязан с редица събития. В Карлово, родният му град, ще се проведе възпоменателна церемония на едноименния площад с участието на представителни формирования. С паметно шествие ще започне церемонията по отбелязване на годишнината в..
В по-голямата част от страната ще се задържи студено, облачно, с валежи от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. Повече по количество ще са валежите в Източна България. Снежната покривка ще продължи да се увеличава, най-много в Североизточна България. Днес от запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, а над югозападните райони и..
За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 19 музея, организира временна изложба „Българска археология“. Изложбата и каталогът към нея представят най-интересните и впечатляващи открития и проучвания, открити през предходната година. Включени са 32 обекта, илюстриращи развитието на културите в..