В района на беларуско-украинската граница започнаха преговори между делегации на Киев и Москва. Това съобщи агенция УНИАН, позовавайки се на украинското президентство. В делегацията на страната участват лидеръ на парламентарната група на управляващата партия „Слуга на народа“ Давид Арахамия, военният министър Андрий Резников, президентският съветник Михайло Подоляк, заместник-външният министър Николай Точицкий и други официални представители.
Руската делегация също включва заместник-външен министър – Андрей Руденко, както и посланика на Москва в Беларус Борис Гризлов и депутата Леонид Слуцки. Ръководител на делегацията е Владимир Мединский – съветник на президента Путин.
Украйна настоява за незабавно прекратяване на огъня и извеждане на руските войски от територията ѝ. Москва отказа да съобщи своите условия.
В обръщение преди преговорите украинският президент Володимир Зеленски се обърна по следния начин към руските войници:
„Оставете оръжията си и се махайте оттук. Не вярвайте на командирите си, не вярвайте на пропагандистите си, спасявайте си живота и се махайте“.
Той също така настоя страната му да бъде приета в Европейския съюз по ускорена процедура.
По-рано УНИАН съобщи, че продължава руският обстрел над украинския град Чернигов. Градът в близост до границата с Беларус беше подложен на удари тази нощ, които, според украинските сили, продължават и в момента. Вероятната цел е телевизионен център в града. По-рано снаряд уцели жилищна сграда в Чернигов. Не се съобщава за пострадали хора.
От генералния щаб на украинската армия твърдят, че руската офанзива е забавена във всяка една от посоките й и всички вражески атаки са отблъснати. Руската армия от своя страна твърди, че има цялостен контрол над небето на Украйна.
Временно движението по път I-1 Благоевград - Симитли се осъществява с повишено внимание, поради ПТП. Ограничена за движение е ускорителната лента идваща от път II-19 и включваща се към АМ "Струма". Трафикът се осъществява в лява и дясна лента по път I-1 и се регулира от Пътна полиция. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост.
Два горски пожара са възникнали на територията на община Сатовча, съобщиха от Югозападното държавно предприятие.И двете пожарни огнища, в района на село Плетена, вече са локализирани, каза за Радио Благоевград инж. Мурад Шакиров директор на ДЛС “Дикчан“. „Огнената стихия е била в иглолистна гора, на места върхово, на места низово, разположена в..
Със затоплянето на времето и рязкото покачване на температурите опасността от сериозни пожари е голяма. В момента гори на две места край Сатовча, в района на Плетена, в обхвата на Държавно ловно стопанство Дикчан. Служители на стопанството с помощта на високопроходимия специализиран автомобил и местни жители гасят, заедно с пожарникари и общински..
С тържествен водосвет започнаха празненствата по случай Тодоровден в Банско. Жители от целия град се събраха пред градския стадион за традиционното начало на празника. След църковния ритуал, шествието от празнуващите и украсените специално за повода коне и каруци потеглиха с музика и песни из главните улици на града. Празникът продължи на площад..
Утре, 9 март, неделя между 13:30 ч. и 16:00 ч. ще бъде положена надлъжна маркировка по бул. „Васил Левски” в участъка от бул. „Димитър Солунски" до ул. „Крушево”. С оглед безопасност, в посочения период движението ще бъде спряно в засегнатия участък. Умоляват се шофьорите да не навлизат и да не спират в посочения участък (дори „само за малко”) и да..
По традиция Бачево отбелязва Тодоровден с конски кушии и вековни ритуали, с дълги и пъстри хора. нес празникът започна още в ранното утро, когато в храм “Свети Димитър” в селото, бе отслужена Света литургия. На площада в селото кметът на община Разлог инж. Красимир Герчев и кметът на село Бачево Росица Чатлабашева приветстваха с добре дошли всички..
Кметът на общината Димитър Бръчков посрещна в Петрич проф. д-р Александър Оскар – невро-офталмолог и детски офталмолог, д-р Асен Меджидиев – председател на Столична лекарска колегия и д-р Валентин Димитров - директор на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“. Те положиха цветя на паметната плоча на загиналите в самолетната катастрофа над м. Рупите през 1955 година...