Според постановлението на Министерския съвет, минималната почасова ставка става 4 лева и 29 стотинки, което при работно време от осем часа в 5-дневна работна седмица прави 710 лева.
Ръстът спрямо нивото от 650 лева е 9,2 %, според решението.
С този параметър се налагат и промени в минималния размер на здравната осигуровка, която някои хора – например трайно безработните, плащат сами. Новият размер е 28,40 лева.
Редица параметри тази година се променят от 1 април заради по-късното гласуване на тазгодишния бюджет. Въпреки че ръстът е от началото на второто тримесечие, а не традиционно от януари, реално бюджетът влезе в сила със задна дата - от началото на годината.
През лятото обаче се очаква актуализация, като има настояване от синдикатите за нов ръст на минималната работна заплата. Тя се определя от постановление на Министерския съвет, но е равна на най-ниския осигурителен доход и на практика е част от изчисленията на общата финансова рамка.
Голям пожар гори над санданското село Горно Спанчево Голям пожар гори над санданското село Горно Спанчево, съобщи за Радио Благоевград кметът на селото Величка Тагарева. На терен са екипите на противопожарната служба в Сандански и горски служители. Огънят е в непосредствена близост до къщите в селото, но към момента няма засегнати от пламъците..
Протест срещу изграждането на фотоволтаични централи (ФЕЦ) върху земеделски земи и горски фонд се проведе пред Общината в Кюстендил. Протестиращите настояха за демонтаж на изградената ФЕЦ "Аратиден" в селата Коняво и Дворище, пълно рекултивиране на земите и спиране на правния произвол от институциите. Организаторите, членове на партия "Възраждане" и..
Правителството одобри проекта на новия Закон за водоснабдяването и канализацията. Регулирането на ВиК услугите ще се прави от самостоятелен субект в рамките на КЕВР, от специализиран състав в регулатора. Експерти по водоснабдяване алармираха за негативните ефекти от сушата За целите на ВиК сектора териториите, за които отговаря един оператор ще..
С изложба в Градската художествена галерия приключи пленерът по живопис „Живописната технология в съвременното изкуство“, провел се в периода от 8 до 15 юли. Артистичният форум събра утвърдени и млади автори в творчески диалог, посветен на изследването на живописта като изразно средство в съвременното изкуство. Експозицията, представена вчера,..
Кметство село Долно Драглище, Народно читалище „Георги Тончев 1927“ и Община Разлог организират традиционен празник, посветен на Илинденско-Преображенското въстание. Събитието ще се състои на 26 юли (събота) от 19:00 часа на площада в село Долно Драглище. Празникът ще започне с тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника „Април..
40 декара сухи треви и храсти горят на Балановски рид край Дупница. Огънят е тръгнал в късния следобяд вчера от местността Караболюка. До полунощ е обхванал Балановски рид и е стигнал до землището на село Блажиево. Според полицията пожарът е причинен от човешка небрежност. В момента има активни огнища около новата сепарираща и компостираща..
Правителството ще одобри на заседанието си днес проектозакон за водоснабдяването и канализацията. Документът е разработен на основата на предходен законопроект от 2020 година, но е актуализиран, за да отговори на изискванията, разписани в Националния план за възстановяване и устойчивост. Новият закон има за цел да уреди обществените отношения с ВиК..