Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланието ни: „Зелена светлина“ за интегрирания подход

Обща културна и образователна политика, обосноваваща се и на научните търсения и постижения – върху това се обединиха евродепутати, млади учени и представители на артсредите, студенти и ученици по време на форум в Благоевград.

Това се случи по време на дискусия в рамките на проекта „Нашата Европа“ на БНР. Събитието се проведе на 5-и април т.г. в Голямото концертно студио на Радио Благоевград. Темата, която се оказа от изключителна важност за представителите на различните среди, бе „Изкуство и наука – заедно за по-добра Европа: Препоръките“. Проектът популяризира инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“ и се реализира с финансовата подкрепа на ЕП.

Общоевропейската инициатива дава уникална възможност за всички граждани от страните, членки на ЕС, да обменят мнения относно предизвикателствата, пред които са изправени отделните общности. И да приоритизират възможностите, чрез които да се изгради висок жизнен стандарт, съобразен със съвременните социални условия.

Основен акцент от творческата среща бе „Ние знаем и творим. От нас зависи!“.

Симбиозата между изкуството, науката и новите технологии ще даде базата за развитие на съвременната човешка цивилизация – под този формат протече творческата среща, в която се включиха ученици, студенти, представители на изкуството, образованието и науката.

Основните участници във форума бяха: Илхан Кючюк, евродепутат от „Обнови Европа“ и представител на Европейския парламент в Конференцията за бъдещето на Европа; Маргарита Мачева, режисьор и директор на Драматичния театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград; Севар Иванов, зам.-директор на ДТ „Никола Вапцаров“, носител на наградата „Икар“ – 2022 за поддържаща мъжка роля; Николай Йорданов, режисьор; актьорите Албена Чобанова и Аладин Алиибрахим; проф. Иванка Влаева, зам.-декан на Факултета по изкуствата към ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград; студенти от ЮЗУ: Веселин Катеринкин и Ивайло Стоянчев; студенти от АУБГ: Андрея Малинова и Мария Хайдушка; Ивайло Бонев, основател на образователен център „Технократи“; Вероника Преждарова, член на Асоциацията на младите учени; д-р Цветанка Иванова, председател на фондация Re; Цветомира Съботинова, университетски преподавател; ученици от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград и ПМГ „Яне Сандански“ – Гоце Делчев;

Образована и високотехнологична Европа може да се постигне с интегриран подход между науката, изкуството и технологиите. Младите хора, участници в разговорите, застанаха зад идеята, че образованието в по-ранната степен на училището трябва да се базира на взаимовръзката между точните и хуманитарните науки. Да има последователност, добри възможности за свързване на науката с изкуствата. И да се взима пример от добрите европейски практики в развитите държави от общността.

Според преподавателите, практическите занятия са от изключителна важност за трупането на професионален и научен опит сред подрастващите. Те подчертаха необходимостта от засилването на интегрирания подход, т.е. взаимовръзката между отделните учебни дисциплини. Това пък от своя страна би провокирало младия ум към иновативност и креативност.

Повече европейски програми, насочени към изкуството и културата; привличане на млади учени от отделни високотехнологични сектори да работят в полза на изкуството – това би довело до комплексна възможност да се види как съществува и се развива светът. Тезите бяха посочени от представители на театралната и музикалната гилдия, участници в срещата.

Основна мисия е да се привлекат експерти от цял свят от сферата на наука, изкуство и технологии. Изкуството е важно, защото то е най-близко до преживяванията и познанията, които човечеството е събрало като обща памет, подчертаха участниците в срещата.

Според тях връзката между изкуствата и науката винаги е съществувала. Основна задача на нашето съвремие е да се надгражда и развива.

Основни идеи, които се  генерираха  по време на дискусията:

1.  Интегриран подход между наука, изкуство и технологии.

2.  Повече практически занятия и трупане на професионален и научен опит сред подрастващите.

3.  Засилване на взаимовръзката между отделните учебни дисциплини.

4.  Повече европейски програми, насочени към изкуството и културата и привличане на млади учени от отделни високотехнологични сектори, които да работят в полза на изкуството.


Проследете дискусията във Фейсбук страницата на БНР. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Без бариери за нашите деца

Радио Благоевград застава зад благотворителната кауза „Без бариери за нашите деца“ – инициатива, която променя съдби. Целта на начинанието е в Благоевград да се създаде място, където всички деца – със и без увреждания – да могат да играят, да се смеят и да бъдат себе си. Идеята е на директора на Дирекция “Социално подпомагане” - Александър..

публикувано на 22.11.24 в 13:59

Журналистът Лалка Радкова с благодарствен адрес от 3 Бригадно командване

В Деня на празника на 3-то Бригадно командване журналистът от Радио Благоевград, Лалка Радкова, получи лично от командира полковник Кирил Спаневиков благодарствен адрес. Почетното отличие й бе връчено с благодарност за професионализма и отговорността при отразяването на войсковото ежедневие. В благодарствения адрес е поставен акцент..

публикувано на 20.11.24 в 15:17

Млади журналисти от Благоевград с първо интервю в Радио Благоевград

Вълнуващо и незабравимо преживяване имаха децата от школата по журналистика към Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград с ръководител Магдалина Домозетска. Те посетиха Радио Благоевград, където имаха уникалната възможност да се запознаят отблизо с работата на медията и да дадат своето първо интервю в ефир. Сърдечен..

публикувано на 13.11.24 в 14:45

„Златно перо“ за кореспондент на Радио Благоевград

Съюзът на българските журналисти връчи своите годишни награди „Златно перо“ на най-достойните сред достойните в занаята. Сред тях е короспондентът на БНР Радио Благоевград и дългогодишен член на журналистическото дружество в медията Изабела Соколова. Тя беше номинирана от колегите си от дружеството на СБЖ при Радио Благоевград и взе..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Да учиш български език с …..Радио Благоевград

Семейството на Благовеста и Бернхард Вегнер от една година живее в родното село на Благовеста – Крупник. Иначе са заедно от 2007 година и вече имат две дъщери – на 13 и 9 години. Бернхард много харесва България, а в овладяването на българския език му помогнало.…. Радио Благоевград . Започнал да го слуша онлайн още в Германия с желанието да  научи..

публикувано на 29.10.24 в 10:20

Радио Благоевград с грамота „Пазители на българския дух“

Сдружение „Млад планинар“ - Петрич отличи с грамота „Пазители на българския дух“ Радио Благоевград. Отличието е в знак на признателност за медийната подкрепа и отразяването на XI-ти НТП „По стъпките на Самуиловите воини“, който се проведе на 6 октомври. Националният туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“ беше част от..

публикувано на 07.10.24 в 14:49

Радио Благоевград и Радио София с общо изнесено студио

Талантливи млади хора, представители на културни и образователни институции и творци от Кюстендил разказваха истории в ефира на Радио Благоевград и Радио София. Това стана възможно по време на съвместно изнесено студио пред сградата на Община Кюстендил. Водещи на четиричасовото предаване бяха Мариана Попова и Лили Големинова...

публикувано на 19.06.24 в 14:13