Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Урок за вредата от тютюнопушенето проведоха в Разлог

Училищни психолози алармират, че зачестява употребата на наргиле от деца и подрастващи. Ароматът на наргилето, възможностите да се пуши групово и широко разпространеното мнение, че то е по-безвредно от цигарите, го правят привлекателно за младежите.  С цел превенция и представяне опасните последици от продължителната употреба на наргиле сред подрастващите  в ОУ „Никола Парапунов“ в Разлог  бе подготвена и представена презентация, която нагледно показва тревожните  последствия от редовното ползване на наргиле, цигари и други субстанции с тютюн, в това число и електронни цигари. Под формата и на беседа по време на презентацията младежите имаха възможност да се запознаят с важни медицински факти, да задават въпроси.

Родителите споделят, че децата не осъзнават вредата от вдишването на иначе ароматния дим от наргилето, както и възможните трайни последствия за организма им, които имат своето влияние и в периода на израстване.

„Целта на презентацията е не да им забраним да опитат, а да осъзнаят колко всъщност е вредно, ако решат да пробват“, коментира училищният психолог Калина Ергина, която е сред експертите осъществяващи важна дейност по превенция, и довереният човек на младежите, които споделят – за причините да пушат – от проблеми във взаимоотношенията с ученици, които събуждат т.н. нужда „за едно наргиле“, за цигарата в компания, за да „се впишеш“. 

Презентацията за това, колко въздействащо върху здравето мое да бъде употребата на  наргилето се проведе пред учениците в основното училище в Разлог.  В темата бяха включени и данни на медицински специалисти, които посочват резултати от изследвания и други. Дейностите по превенция са важна част от обединените  усилия на психолози, учители и родители за създаване на комуникативна училищна среда за деца и младежи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

6 септември – 140 години Съединение

Днес, 6 септември, отбелязваме 140 години от едно от най-смелите и съдбовни решения в нашата история – Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Това е датата, която ни напомня, че българският дух винаги е по-силен от разделението и че когато сме заедно, можем да градим бъдеще на свобода и независимост. Съединението е..

публикувано на 06.09.25 в 07:00

Графики на акад.Чавдар Славов подредиха в Градската художествена галерия в Благоевград

Между 60 и 70 графики от личната колекция на акад.Чавдар Славов подредиха в Градската художествена галерия в Благоевград и тази вечер откриха изложбата „ Графиката  вчера и днес”.  За втори път академик Чавдар Славов открива изложба в Благоевград с творби на  български графици, които са част от неговата богата колекция. Той е изявен уролог и..

публикувано на 05.09.25 в 18:38

Пожар в брезнишките села Завала и Брусник

Пожар е възникнал в землищата на брезнишките села Завала и Брусник. Горят смесена гора и сухи треви. На място са изпратени пет противопожарни автомобила - два на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Перник и три от пожарната в Софийска област.  В гасенето участват и работещи в горското стопанство в Брезник. Към момента няма..

публикувано на 05.09.25 в 16:36

Административната част на ГУМ – Петрич с напълно нов облик

Административната част на ГУМ – Петрич ще бъде изцяло обновена по проект на Община Петрич, финансиран чрез Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектът предвижда широк набор от мерки за енергийна ефективност – топлоизолация на външни стени и пода, основен ремонт на покрива, подмяна на дограмата и монтаж на фотоволтаична централа с..

публикувано на 05.09.25 в 14:08

Община Благоевград подменя уличното осветление за 1 млн. лв.

Община Благоевград подменя уличното осветление в част от града и 6 села за близо 1 млн. лв. „Рехабилитация и модернизация на системите за външно изкуствено осветление на населени места на територията на община Благоевград“ е проект, който приключва в края на октомври и е финансово подкрепен от Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 05.09.25 в 12:36

Дупница чества 140 години от Съединението

Община Дупница ще отбележи 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия с тържествена програма. В 11ч. на площад “Свобода” ще бъде издигнато националното знаме. След това ще се отслужи тържествен водосвет с молебен за благоденствие. Подготвен е исторически очерк – постановка на събитията от 1885г. В нея ще участват експерти от..

публикувано на 05.09.25 в 11:54

Пожар унищожи 2000 дка борова гора край село Сирищник

Около 2000 декара борова гора са изгорели при пожар в землището на ковачевското село Сирищник. На подадения в късния следобед вчера сигнал са се отзовали противопожарни екипи от Земен и Радомир. Спасени са десетки декари горски насаждения. Причината за лумналия огън е небрежност при боравене с открит огън, съобщиха от полицията.  Пожар е имало и в..

публикувано на 05.09.25 в 10:59