Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС финализира законодателство срещу дезинформацията в интернет

Държавите членки на ЕС, Европейската комисия и Европейският парламент са финализирали законодателството, с което трябва да бъдат преборени злоупотреби в интернет като език на омразата и дезинформационни кампании. 

"Да, имаме сделка", написа в Туитър Европейският комисар за вътрешния пазар Тиери Бретон след няколкомесечни преговори по Закона за дигиталните услуги, който ще изисква от интернет-платформите, да отстраняват нелегално и опасно съдържание. Бретон добавя, че този проблем е бил голям крайъгълен камък за европейските граждани.

От големите технологични компании ще се изисква да контролират съдържанието, публикувано на техните платформи, а администраторите на платформите ще са задължени да разкриват мерките, които предприемат за защита на потребителите от дезинформация и пропаганда - същото важи и за търсачките.

На по-малките платформи ще бъде дадено време да се адаптират към изискванията, докато големите компании, включително "Гугъл" (Google) и "Амазон" (Amazon), ще трябва да се съобразят със закона веднага след влизането му в сила.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Слънчево и горещо

Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38° градуса.

публикувано на 14.07.25 в 08:18

Пожар в природен парк „Рилски манастир“

Пожарът над река Илийна в Природен парк „Рилски манастир“, който наскоро бе локализиран и потушен, се е възобновил, каза за Радио Благоевград говорителят на Областна дирекция на МВР  – Кюстендил Катя Табачка. „Снощи e имало единични огнища, които са пламнали. Днес  пожарът е разширил периметъра си. На място гасят три екипа на пожарната и екип на..

публикувано на 13.07.25 в 15:14

Пирин Рън стартира в сърцето на планината

Днес в Банско беше даден официален старт на едно от най-очакваните спортни събития в планината — Пирин Рън 2025. Десетки ентусиасти и професионални състезатели се събраха рано сутринта на начална станция на лифта, за да премерят сили и издръжливост по живописните, но предизвикателни маршрути на Пирин. Началото на надпреварата беше дадено лично от..

публикувано на 13.07.25 в 13:13

Община Петрич спечели делото и продължава без съдебни спорове проучването на Античен град Хераклея Синтика

Разкриването на Античен град Хераклея Синтика и прилежащи некрополи беше съпроводено и от съдебни процедури, предвид предявени претенции за собственост на малко над 3 дка, които се намират в близост до форума на обекта. Оспорена в съда беше заповедта на кмета на общината за отчуждаване на въпросния имот, за да продължи реставрацията, консервацията,..

публикувано на 13.07.25 в 09:27

Температурите се покачват

Днес ще бъде слънчево. След обяд над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Почти тихо. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37 градуса. В планините ще бъде слънчево, след обяд на отделни места ще се развива купеста облачност. Ще духа слаб югоизточен вятър, по високите части от северозапад. Максималната температура на..

публикувано на 13.07.25 в 09:05

Методи Байкушев: ПП е мишена на българската прокуратура и разследващите органи

ПП е мишена на българската прокуратура и разследващите органи. Така кметът на Благоевград Методи Байкушев коментира преди заседанието на Националния съвет на партията, започващо към 15.00 часа, акциите на Антикорупционната комисия в София и Варна и решението на СГС да остави в ареста Благомир Коцев. След шестчасово заседание късно снощи Софийският..

публикувано на 12.07.25 в 15:28

Автопоход от Дупница до Рила организираха от партия „Възраждане“ в защита на българския лев

Автопоход от Дупница до Рила организираха днес от партия „Възраждане“ в защита на българския лев.  Шествието трябваше да се проведе по автомагистрала „Струма“, но след преговори с полицията предвид натовареното движение през този сезон по магистралата, се стигна до компромис и шествието премина през селата Усойка и Мурсалево, град Кочериново и..

публикувано на 12.07.25 в 13:11