На 11 май църквата отбелязва празника на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Първи известия за празнуването на братята Кирил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина намираме в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 година на Неофит Рилски. През 1857 година денят на Светите братя е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград заедно със служба и за Свети Иван Рилски. От страниците на „Цариградски вестник" от 26 април 1858 година будните ескизаарски граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо „Три светии“ – „Св. Св. Кирил и Методий“ като училищен празник.
От 1863 година 11 май се установява като църковен празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители. През 1892 година в Русе Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва „Върви, народе възродени“.
През май 1901 година учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към стихотворението. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 година празникът, отбелязван от държава и църква, вече се чества на един ден – само на 24 май.
След 1969 година се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече имаме два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).
В годините на засилен интерес към историческо ни минало и преоткриване на важни моменти, свързани с периоди на възход на българската държава, нашите възрожденци отделят достойно място на ролята на славянските просветители за културно-историческото развитие на Източна Европа. След повече от един век - през 1980 година, това признание идва и от папа Йоан Павел II, който ги обявява за покровители на Европа.
На този светъл ден отдаваме почит на делото на Кирил и Методий – основа на нашата писменост, култура и национална идентичност. Нека продължаваме да ценим знанието, да пазим родния език и с вдъхновение да градим бъдещето! Честит празник, Благоевград! Сърцето на просветата в Югозапада! С уважение, Радио Благоевград
Тази вечер в Градската художествена галерия в Благоевград откриха традиционната изложба живопис, графика, скулптура и приложни изкуства, посветена на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Директорът на галерията Иван Милушев откри изложата, а кметът на Община..
Перник е поредният град след София, Варна и Бургас, който подписа меморандум за сътрудничество с най-големия оператор на електрически скутери в Европа. По улиците на града вече се движат 200 модерни споделени скутера, които са алтернатива на автомобилния трафик и отговарят на най-високите стандарти за безопасност и контрол, съобщават от общината...
1427 са допуснатите заявления за втория държавен зрелостен изпит за учениците от 12-ти клас в Благоевградска област. Явили са се 1407. „В рамките на нормалното премина втората матура, спокойно и в определеното време“, уточни за Радио Благоевград Методи Попов от Регионалното управление на образованието. Най-много зрелостници са..
Представители на държавните институции в Благоевград поднесоха цветя пред паметната плоча на италианския прокурор Джовани Фалконе, известен в борбата срещу мафията в Сицилия. На събитието присъстваха областният управител Георги Динев, председателят на Общинския съвет в Благоевград Антоанета Богданова, зам.-кметът Боряна Шалявска, магистрати,..
Нова награда за най-заслужилите педагози учредява Община Дупница. Тя ще бъде връчена на церемонията “Учител на годината”, която се провежда традиционно на 24 май. Елена Чивиева ще получи приз за принос в развитието на образованието. Тя беше дългогодишен преподавател по руски език в ПГ “Христо Ботев”. Отличие за принос към духовното развитие на..
Светлинни и звукови ефекти допълват автентичната атмосфера в Подземния минен музей в Перник. Аудиовизуалните средства, широко използвани в сценичните изкуства, отскоро са част от атракциите в музея, разположен в две от запазените галерии на първия подземен рудник, известен като „Старите рудници” . Шумът от кирките на миньорите, гласът на канарчетата,..