На 7 май колегата в БНР – Радио Благоевград Валентин Дишев навърши 60 години. В най-новия си брой "Литературен вестник" (прочетете) отделя по 3 страници на неговия юбилей и на юбилея на Мирела Иванова, навършваща същата прекрасна възраст днес.
От 2007 до миналата година (15 "сезона") Валентин Дишев водеше по БНР – Радио Благоевград предаването за литература "Страници", за което той и радиото бяха удостоени с Национална награда за принос в българската книжовна култура "Христо Г. Данов" и – трикратно – с годишната награда на Академия "Либер" за принос в подкрепата за развитието на българската литература.
Влиянието на Валентин Дишев върху процесите в хуманитаристиката у нас започва още през 1990 г., а по този повод проф. Георги Каприев отбелязва (в. "АБВ", бр. 8, 1992 г.) за създаденото от него: "... с присъствието си то пише една от страниците на българската културна история...".
През 2007 г. основава Издателство „Арс“ – проект, запълнил огромна към онова време празнина: тогава големите български издателства практически закриват програмите си за издаване на българска литература и особено издаването на дебюти на български автори. Чрез „Арс“ Дишев прави изключително много за запълването на тази празнина – само за 4 години са издадени над 40 дебютни книги, като се поставя началото на пътя на автори, днес ясно различими в съвременната българска литература: Ина Иванова, Иван Димитров, Радослав Чичев, Владислав Христов, Мирослав Христов, Яна Пункина, последвани от други не по-малко различими имена – „открити“, подкрепени, издадени – Анна Лазарова, Теодора Тотева, Ренета Бакалова, Наталия Иванова, Ева Гочева и много други лауреати на най-престижни национални награди за поезия... Издават се книги с поезия и проза на Петър Чухов, Ваня Константинова, Георги Милев , Калин Василев и мн. други.
По същото време от него е основан и тремесечника за литература „Глоси“ и онлайн-аналога му – електронното мултимедийно списание за литература „Кръстопът“. Заедно с DICTUM – другото основано от Валентин Дишев и поддържано и до днес електронно списание за литература, което вече отдавна е най-големият публичен, с неограничен и свободен достъп архив, съхраняващ гласовете на български автори, издатели, редактори, преводачи... – „Кръстопът“ е първото българско издание, интегрирало в себе си мултимедийни функции и предлагащо възможността да се слушат записи и гледат видеа с участието на значими за литературата ни личности (днес е „норма“, но в 2007 г. това беше нечувана иновация). „Кръстопът“ първи започна да публикува електронни книги със свободен достъп (и без да се нарушават авторски права), както и аудиокниги (при същите условия).
През 2017 г. създава – заедно с Георги Гаврилов – издателство Scribens, инициира създаването на „Хралупата“ – бутик за думи, образи и смисъл“ и „София ГлосиФест“.
Освен популярността на „Хралупата“, като място иницииращо и осъществяващо за своя сметка множество срещи с автори и книги, „София ГлосиФест“ успешно продължи традицията на Национален литературен фестивал „Глоси“, основан през 2007 г. в Благоевград, с подкрепата и съдействието и на Радио Благоевград (който в първите 5 години от съществуването си проведе над 60 „форума“ и срещи в над 40 от населените места на България – такава е концепцията на фестивала – не да залага на един център и публика, а да ги създава в различни места на страната. Четири от националните турнета на фестивала – в над 20 населени места – са органицирани съвместно с Радио Благоевград. От настоящата година тази практика е подновена). В четвъртото издание на „София ГлосиФест“, например, участваха над 80 автори и изпълнители от 18 страни на 4 континента...
Валентин Дишев е и създател и основен лектор на Школа за литература и хуманитаристика "Глоси" (гост-лектори са били Иван Ланджев, Георги Господинов, проф. Георги Каприев, пров. Евгения Панцева, проф. Михаил Неделчев, Аксиния Михалова и др. български и чуждестранни значими за високата литература личности). Още първият випуск на школата включваше вече споменатите лауреати – вече – на множество национални литературни награди Анна Лазарова, Георги Гаврилов, Наталия Иванова, Ренета Бакалова, Христо Мухтанов и др., които безусловно признават и сочат ролята на Школата за собственото си израстване...
Честито на юбиляра.
Емблематичната за България баба - Дешка Кротева, посрещна екип на Радио Благоевград с обич, уважение и много вдъхновение. Разказа тя пред нас за живота отпреди и хубаво ни нагости. Облечени в носии, в Горно Драглище, усетихме магията на българското, вкусът на нашенското и топлината, която само българите могат да даряват, когато посрещат гости в дома..
За поредна година журналистът Лалка Радкова получава благодарствена грамота от Института за здравно образование и Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания. На три дати през май в Благоевград бяха извършени б езплатни и зследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. Събитието намери място в програмата на Радио..
Емоционален и запомнящ се ден беляза днешната дата в Радио Благоевград. След 24 години отдаденост, професионализъм и неизчерпаема енергия, Магдалена Бижева – ръководител на екип "Реклама" – излезе в заслужен отдих. Бижева е знакова фигура в Радиото на Югозапада, с принос, който се усеща както в ефира, така и зад кулисите. През годините тя не..
Гала-концертът е на лауреатите в 14-тото издание на конкурса „Звезди в радиото“. Събитието е организирано от БНР Радио Благоевград и НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ бивша Солунска със съдействието на Регионалното управление на образованието и община Благоевград. Конкурсът, който се проведе в края на месец март, е за млади изпълнители в областта на..
КЛАСИРАНЕ на участниците в XIV конкурс за млади таланти „ЗВЕЗДИ В РАДИОТО - 202 5 ” ПОБЕДИТЕЛИ: РАЗДЕЛ „ФОЛКЛОР” : ХРИСТИНА АЛЕКСАНДРОВА КРЪСТЕВА - гр. Симитли РАЗДЕЛ „ПОПУЛЯРНА МУЗИКА” : ЗОЯ РОСЕНОВА АНГЕЛОВА – гр. Благоевград РАЗДЕЛ „ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ” : БОЖИДАРА ГЕОРГИЕВА КАРАКИЧЕВА -..
В Арт салона на Радио Благоевград беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Изложбата представя отличените творби от националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник". Конкурсът се организира съвместно от Националната..
Представяме на вниманието Ви четиринадесетото издание на конкурса „Звезди в Радиото”, в който имате възможност да участвате. „ Звезди в Радиото – 202 5” 29 и 30 март 2025 г. Конкурсът е за млади изпълнители в областта на класическата, народната (автентична или обработена) и популярната музика и се провежда в три раздела –..