На 7 май колегата в БНР – Радио Благоевград Валентин Дишев навърши 60 години. В най-новия си брой "Литературен вестник" (прочетете) отделя по 3 страници на неговия юбилей и на юбилея на Мирела Иванова, навършваща същата прекрасна възраст днес.
От 2007 до миналата година (15 "сезона") Валентин Дишев водеше по БНР – Радио Благоевград предаването за литература "Страници", за което той и радиото бяха удостоени с Национална награда за принос в българската книжовна култура "Христо Г. Данов" и – трикратно – с годишната награда на Академия "Либер" за принос в подкрепата за развитието на българската литература.
Влиянието на Валентин Дишев върху процесите в хуманитаристиката у нас започва още през 1990 г., а по този повод проф. Георги Каприев отбелязва (в. "АБВ", бр. 8, 1992 г.) за създаденото от него: "... с присъствието си то пише една от страниците на българската културна история...".
През 2007 г. основава Издателство „Арс“ – проект, запълнил огромна към онова време празнина: тогава големите български издателства практически закриват програмите си за издаване на българска литература и особено издаването на дебюти на български автори. Чрез „Арс“ Дишев прави изключително много за запълването на тази празнина – само за 4 години са издадени над 40 дебютни книги, като се поставя началото на пътя на автори, днес ясно различими в съвременната българска литература: Ина Иванова, Иван Димитров, Радослав Чичев, Владислав Христов, Мирослав Христов, Яна Пункина, последвани от други не по-малко различими имена – „открити“, подкрепени, издадени – Анна Лазарова, Теодора Тотева, Ренета Бакалова, Наталия Иванова, Ева Гочева и много други лауреати на най-престижни национални награди за поезия... Издават се книги с поезия и проза на Петър Чухов, Ваня Константинова, Георги Милев , Калин Василев и мн. други.
По същото време от него е основан и тремесечника за литература „Глоси“ и онлайн-аналога му – електронното мултимедийно списание за литература „Кръстопът“. Заедно с DICTUM – другото основано от Валентин Дишев и поддържано и до днес електронно списание за литература, което вече отдавна е най-големият публичен, с неограничен и свободен достъп архив, съхраняващ гласовете на български автори, издатели, редактори, преводачи... – „Кръстопът“ е първото българско издание, интегрирало в себе си мултимедийни функции и предлагащо възможността да се слушат записи и гледат видеа с участието на значими за литературата ни личности (днес е „норма“, но в 2007 г. това беше нечувана иновация). „Кръстопът“ първи започна да публикува електронни книги със свободен достъп (и без да се нарушават авторски права), както и аудиокниги (при същите условия).
През 2017 г. създава – заедно с Георги Гаврилов – издателство Scribens, инициира създаването на „Хралупата“ – бутик за думи, образи и смисъл“ и „София ГлосиФест“.
Освен популярността на „Хралупата“, като място иницииращо и осъществяващо за своя сметка множество срещи с автори и книги, „София ГлосиФест“ успешно продължи традицията на Национален литературен фестивал „Глоси“, основан през 2007 г. в Благоевград, с подкрепата и съдействието и на Радио Благоевград (който в първите 5 години от съществуването си проведе над 60 „форума“ и срещи в над 40 от населените места на България – такава е концепцията на фестивала – не да залага на един център и публика, а да ги създава в различни места на страната. Четири от националните турнета на фестивала – в над 20 населени места – са органицирани съвместно с Радио Благоевград. От настоящата година тази практика е подновена). В четвъртото издание на „София ГлосиФест“, например, участваха над 80 автори и изпълнители от 18 страни на 4 континента...
Валентин Дишев е и създател и основен лектор на Школа за литература и хуманитаристика "Глоси" (гост-лектори са били Иван Ланджев, Георги Господинов, проф. Георги Каприев, пров. Евгения Панцева, проф. Михаил Неделчев, Аксиния Михалова и др. български и чуждестранни значими за високата литература личности). Още първият випуск на школата включваше вече споменатите лауреати – вече – на множество национални литературни награди Анна Лазарова, Георги Гаврилов, Наталия Иванова, Ренета Бакалова, Христо Мухтанов и др., които безусловно признават и сочат ролята на Школата за собственото си израстване...
Честито на юбиляра.
Радио Благоевград застава зад благотворителната кауза „Без бариери за нашите деца“ – инициатива, която променя съдби. Целта на начинанието е в Благоевград да се създаде място, където всички деца – със и без увреждания – да могат да играят, да се смеят и да бъдат себе си. Идеята е на директора на Дирекция “Социално подпомагане” - Александър..
В Деня на празника на 3-то Бригадно командване журналистът от Радио Благоевград, Лалка Радкова, получи лично от командира полковник Кирил Спаневиков благодарствен адрес. Почетното отличие й бе връчено с благодарност за професионализма и отговорността при отразяването на войсковото ежедневие. В благодарствения адрес е поставен акцент..
Вълнуващо и незабравимо преживяване имаха децата от школата по журналистика към Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград с ръководител Магдалина Домозетска. Те посетиха Радио Благоевград, където имаха уникалната възможност да се запознаят отблизо с работата на медията и да дадат своето първо интервю в ефир. Сърдечен..
Съюзът на българските журналисти връчи своите годишни награди „Златно перо“ на най-достойните сред достойните в занаята. Сред тях е короспондентът на БНР Радио Благоевград и дългогодишен член на журналистическото дружество в медията Изабела Соколова. Тя беше номинирана от колегите си от дружеството на СБЖ при Радио Благоевград и взе..
Семейството на Благовеста и Бернхард Вегнер от една година живее в родното село на Благовеста – Крупник. Иначе са заедно от 2007 година и вече имат две дъщери – на 13 и 9 години. Бернхард много харесва България, а в овладяването на българския език му помогнало.…. Радио Благоевград . Започнал да го слуша онлайн още в Германия с желанието да научи..
Сдружение „Млад планинар“ - Петрич отличи с грамота „Пазители на българския дух“ Радио Благоевград. Отличието е в знак на признателност за медийната подкрепа и отразяването на XI-ти НТП „По стъпките на Самуиловите воини“, който се проведе на 6 октомври. Националният туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“ беше част от..
Талантливи млади хора, представители на културни и образователни институции и творци от Кюстендил разказваха истории в ефира на Радио Благоевград и Радио София. Това стана възможно по време на съвместно изнесено студио пред сградата на Община Кюстендил. Водещи на четиричасовото предаване бяха Мариана Попова и Лили Големинова...