Приключи инициативата на община Банско и ЕКОПАК „Рециклиращо училище“, свързана със събирането на отпадъци, годни за преработка. В продължение на месец, учениците от всички училища в общината събираха у дома пластмасови бутилки и алуминиеви кенове. Те събраха над 1 500 кг с рециклируеми отпадъци от опаковки и взеха участие в повече от 130 еко-урока в рамките на кампанията .
„Вярвам, че ще продължите да се грижите за природата всеки ден и навсякъде. Толкова лесно е, а има толкова голямо значение – да не замърсяваме, да разделяме отпадъците по видове, да не разхищаваме природните ресурси. Такова е поведението на модерния човек! А вие сте модерни млади хора, които живеят в едно от най-красивите места на планетата. Нека пазим чисти нашето Банско, нашия Пирин, нашата България!“ с тези думи зам.-кметът на община Банско Костадин Атанасов приветства участниците в кампанията.
В инициативата се включиха всички училища на територията на общината. Най-голямо количество пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета, спрямо изчисления коефициент, събраха младежите от ОУ „Св. Климент Охридски“, гр. Добринище, които заемат и призовото място. На почетното второ място са учениците от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“, с.Места, следвани от НУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Банско. Победителят получи 3D принтер и спортни пособия от ЕКОПАК. Подаръци от Община Банско и ЕКОПАК получиха всички участници в кампанията.
Благоевград е сред градовете с най-ниски доходи у нас. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 г. Средната заплата за града е 1631 лева, като дори Видин е с по-високи доходи от Благоевград, със средно месечно възнаграждение от 1672 лева. На дъното на класацията е Смолян, с 1 617 лв. Най-висока средна месечна..
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно облачно. Главно над южните райони облачността временно ще се разкъсва и намалява. В повечето места ще духа слаб вятър от изток, а в Източна България - до умерен от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат от 3°-5° в Северна България до 10°-12° на места в южните райони, за София -..
Близо 40 години галерията в Благоевград организира обща художествена изложба на изявени и млади автори, обединени от празника на виното и любовта. С малки прекъсвания традицията одстава жива и днес, каза за Радио Благоевград директорът на Градската художествена галерия, Иван Милушев. Той е и куратор на поредната изложба, която обединява 52-ма художници,..
Военна клетва положиха днес 24 военнослужещи, от които 6 жени, на площад „Георги Измирлиев“ в Благоевград. Новопостъпилите войници изрекоха свещеното „Заклех се!“ в присъствието на кмета на община Благоевград Методи Байкушев, председателят на Общинския съвет Антоанета Богданова, заместник областният управител Христо Ангелов, представители на..
Спряно е изграждането на водопроводна връзка от пернишкото село Драгичево към бензиностанция на автомагистрала „Струма”, съобщи кметът на селото Виктор Викторов. Местният управник е категорично против питейната вода да се ползва за промишлени нужди, преди проблемът с водоснабдяването на населеното място да е изцяло решен. Кметът на Драгичево Виктор..
Кметът Методи Байкушев и председателят на Нидерландско-българската бизнес асоциация (НББА) Едуард Симелинк обсъдиха възможностите за сътрудничество между Община Благоевград и Асоциацията на съвместна среща в кметския кабинет. Тема на разговора бе стратегическото разположение на Благоевград, възможностите за бизнес развитие, образование и култура,..
16 000 плодни, медоносни и горски дръвчета ще раздаде на перничани "Гората.бг". Фиданките ще бъдат раздавани директно на всеки желаещ от 15.00 часа до сградата на пощата на площад „Кракра” в Перник. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - сливи жълта афъзка, ароматни дюли, кайсии - зарзали, облачински вишни, ябълки, череши, както и паркови и медоносни..