Кмет на Кресна Николай Георгиев призова жителите на общината за дарения, с които да бъде изграден музей в сградата на Народно читалище "Култура 1932".
Георгиев припомня в призива си за личностите, които Кресна е дала на страната и ролята им в обществения живот, като посочва, че е „срамно“ повече от 140 години след Освобождението на България да не са се намерили средства, за да бъде изграден музей, който „да пази за поколенията историческата истина за величието на нашите предци и да пребъде в него българския дух на Пирина“.
„Сградата на читалището в гр.Кресна е най-достойното място, където да се експонирана постоянна изложба посветена на миналото, настоящето и бъдещето на нашия прекрасен роден край”, каза Николай Георгиев.
В момента община Кресна разполага с две готови експозиции – Кресненско-Разложко въстание и Яне Сандански, които могат да бъдат изложени във фоайетата на читалището и да се превърнат в постамент, върху който да да се надгражда.
Тази година общината ще инвестира в ремонт на сградата, подмяна на дограмата и възстановяване на покривната конструкция, която тече силно. Ще се създаде и мултимедийно съдържание към двете експозиции с текстове на български, руски и английски език, но парите няма да стигнат за крайно необходимите вътрешни преустройства и ремонти.
„Ако успеем да наберем достатъчно средства ще можем да завършим ремонтите до края на лятото и нашият музей ще може да заработи още тази есен. Ангажираме се на фасадата да поставим паметна плоча с имената на всички дарители, независимо от сумата, която са предоставили”, казва още кметът на Кресна.
Залесителната акция бе по повод Седмицата на гората. Събитието се организира от Регионална дирекция по горите - Кюстендил в партньорство с Държавно горско стопанство - Брезник и Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Освен че засадиха 40 двугодишни фиданки черен бор, учениците се запознаха с оборудването на противопожарните..
С 34 800 нови сметосъбиращи съдове Община Благоевград ще подобри управлението на отпадъците и ще създаде предпоставки за по-активно разделно изхвърляне. Обявената обществена поръчка, на стойност 3 499 950,00 лева без ДДС, ще позволи амортизираните съдове да бъдат заменени с нови и ще осигури по-добро обслужване както в града, така и малките..
Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата, пише БНР. Съвещанието ще се състои във вторник, 8 април, в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор. Ще бъдат обсъдени дейностите по осигуряване на пътната..
Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов е лесовъд на годината. Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. Иван Ризов е роден на 10.05.1988 г. Завършва ЛТУ и СУ като има две магистратури - за инженер по горско стопанство и по екомениджмънт. Започва кариерата си през 2012..
1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник за периода от 2020 до 2024 година, съобщиха от пресцентъра на община Перник. От началото на тази година нов дом са намерили още 47 кучета, а рекордът е от 2021-ва, когато осиновените кучета са били 422. Осиновяването от общинския приют в Перник е напълно безплатно. Всички животни, които се предлагат..
Войната по пътищата е породена от безхаберие и чувство за безнаказаност, заяви президентът Румен Радев, пише БНР. Той изказа съболезнованията си към семейството на загиналата на пътя Сияна: "България отново е почернена и, за съжаление, и деца падат вече жертви по пътищата поради една важна причина – според мен това е безхаберие, породено от..
Над 200 участници от различни краища на страната се включиха в петото издание на Международния арт-фестивал “Планински перли”. Форумът се провежда за пореден път в НЧ „Никола Вапцаров-1894“ в партньорство с Община Банско и дава сцена за изява на малки и големи, предоставя възможности за обмен на ценен опит и културни впечатления. На фестивала..