51 точки ще разгледа местният парламент в Благоевград на редовното си заседание, което ще се проведе утре (26 август) в зала "22-ри септември" от 9:30 часа. В дневния ред е включено предложение, относно приемане на годишния отчет за изпълнение на бюджета, инвестиционната програма на Община Благоевград, сметките за средства от Европейския съюз, състоянието на общинския дълг и друга отчетна информация за 2021 година.
Съветниците ще разгледат и определянето на размера на трудовите възнаграждения на кметовете в рамките на действащата нормативна уредба. Ще бъдат гласувани изменения и допълнения на нардебите за опазване на общинската собственост и обществения ред на територията на Община Благоевград и за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество на Община Благоевград. На сесията ще бъдат приети годишните финансови отчети на общинските дружества.
В деловодството на Общински съвет има входирани две предложения за извънредни точки и едно искане за изказване от гражданин, което касае детските площадки на територията на Община Благоевград.
Първата точка от тях касае приемане на подробен устройствен план (ПУП). „Преди година и половина Общински съвет даде съгласието си за изработването на ПУП за построяването на православен храм в района на пазара, в частта към бул. „Джеймс Баучер“. Този ПУП е готов и сега трябва да гласуваме разделяне на имота, така че да станат два отделни – един за пазара и един за храма”, обясни на пресконференция председателят на общинския съвет Радослав Тасков.
Втората извънредна точка е свързана с изменение на Плана за регулация на VII-ми микро район - до Помощното училище. Там е имало имот, предвиден за изграждането на църква. С предложението ще бъде направена промяна, така че на терена да може да бъде изграден Общностен център за работа с малцинствените групи.
„ На утрешното заседание най-важното е приемането на измененията в наредбите, особено наредбата за общинската собственост, осигуряване на спокойствие на гражданите, а в същото време се променят и редица разпоредби, които касаят работата на питейни заведения, вдигането на шум, има и една съвсем нова разпоредба в наредбата, която няма да позволява дори в жилищни сгради безконтролни купони и без съгласието на съседите да се правят, тези наредби са важни, защото тези текстове ще позволят на общинска администрация да направи необходимото, така че да има по-голям ред и спокойствие на територията на града“, каза още Радослав Тасков.
Автомобилни гуми горят в местността "Войниковец" в Перник, в близост до пернишката крепост. Три противопожарни екипа работят по потушаването на пламъците. На място има и три патрулни автомобила на полицията. Няма опасност за населението и за намиращата се в съседство гора, казаха от ОД на МВР. Причината за пожара тепърва ще се установява. Това което се..
Остава бедственото положение в общините Петрич, Сандански и Струмяни. Бедствено положение в късния следобед беше обявено и в община Симитли. Засега нивата на големите реки - Струма и Места, са малко над средните, но все още далеч от критичните стойности. По-големият проблем е свързан с малките реки, които се вливат в Струма и Места. Падналото..
Осем магистрати и двайсет полицаи от цялата страна бяха номинирани в конкурса „Сткрахливият умира всеки ден, смелият-само веднъж“ в памет на италианския магистрат Джовани Фалконе. Отличени бяха и служители на отделите „Борба с наркотрафика в Централно митническо управление и митница Бургас, както и от Агенция Митници – отдел „Борба с наркотрафика“..
Над 200 ученици и студенти преминаха през дните на отворените врати в Анаеробната инсталация за преработка на разделно събрани биоотпадъци в землището на село Бучино. Голям интерес от двата университета и училищата отчита Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в Община Благоевград. По този начин Община Благоевград се включва в..
С около 400 повече заявления за енергийни помощи са подадени в област Перник в сравнение с предходната година. С близо 400 повече са и подпомогнатите домакинства. Размерът на помощта за целия отоплителен сезон е 606,70 лв., като сумата се отпуска еднократно и наведнъж. Всички подадени заявления са обработени, в процес на разглеждане са само две, съобщи..
Горски и военни ще залесяват опожарената гора край Симитли. На 2 декември (вторник) служители на ЮЗДП, ТП „ДГС Симитли“ и 3-то бригадно командване към Сухопътните войски ще залесят опожарен район, който се намира над село Мечкул. В кампанията, чийто старт беше даден преди седмици, когато горски и летци от ВВС залесиха край Самоков, ще участват около 50..
Паднало количество дъжд: между 20-25 л/кв м- равномерно за деня. По-големи количества - над 35 л./кв.м. за последните три часа са паднали в Санднаски. Изолирани места с наводнени мазета на къщи и улици има в с. Левуново, с.Ново Делчево и с. Лиляново. В района на Кресненското дефиле и прохода Предел има паднали камъни, които се отстраняват от служители..