Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Затвориха временно Виа Ферата Мальовица

Дирекция НП “Рила“ затвори временно маршрута Виа Ферата Мальовица, каза за Радио Благоевград директорът Владимир Милушев. Основната причина е, че този маршрут е нерегламентиран. Предстоят срещи със създателите му, уточни Милушев.

Маршрутът Виа Ферата Мальовица е незаконен, тъй като използването му не е съгласувано с Дирекция НП “Рила“, поясни Владимир Милушев.

Съоръжението е затворено, защото няма лице или организация, която да стои зад него. Милушев не отрече, че има хора които отговарят за него и поясни, че отговорността е размита и не е изяснена.

Маршрутът трябва да се узакони, за да е ясно как функционира Виа Ферата Мальовица и да са ясни условията при които може да се използва, категоричен е Владимир Милушев.

НП “Рила“ ще бъде медиатор в процеса на изясняване как трябва да се управлява съоръжението устойчиво в бъдеще. Вече има насрочена среща с различни институции и създателите на маршрута. Тя ще се състои на 27 септември.

След като бъдат създадени условия за безопасно ползване на маршрута, той отново ще бъде отворен за ползване. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешна спасителна акция в Пирин

Планинските спасители от Разлог и Банско проведоха успешна акция  в Пирин, след като жена пострада в района на природния феномен „ Стъпалата“ над хижа „Яворов“.  На сигнала се отзова и Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха. Хеликоптерът с медицинския екип и двама планински спасители от Разлог е успял да  кацне на билото на  връх „ Каменитица“..

публикувано на 20.07.25 в 17:08

Жена е пострадала в Пирин

Жена е пострадала тежко в Пирин  над  хижа „ Яворов“, потвърдиха от ПСС в Банско. Група от четири жени  тръгват сутринта  от хижата към  природния феномен „ Стъпалата“.  В един от улеите пада камък и удря една от жените. Група от двама планински спасители от отряда в Разлог, един от които е лекар, са успели да стигнат до мястото и в момента оказват..

публикувано на 20.07.25 в 15:22

Православната църква чества св. пророк Илия

Днес е един от големите летни празници в православния календар - Илинден. Денят е в прослава на свети пророк Илия, чието име означава "крепост на Господ", а имен ден празнуват над 56 хиляди души. "Духът и силата на Илия" във вярата и предаността му към Бог и Неговия закон са ярко свидетелство за живота на пророка през девети век преди Христа. Библията..

публикувано на 20.07.25 в 09:25

Слънчево и горещо време

Днес ще бъде слънчево. В следобедните часове ще има разкъсана висока, а над планинските райони - купеста облачност. Ще духа слаб западен вятър. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37°. В планините ще бъде предимно слънчево. След обяд ще има временни увеличения на облачността и на отделни места в масивите на Западна България ще превали..

публикувано на 20.07.25 в 09:23

Аварирал ТИР на АМ "Струма"

Временно движението  на  АМ "Струма"  в посока Благоевград  при км 39 в района на Долна Диканя се осъществява в изпреварващата лента, поради аварирал ТИР в активната лента. Трафикът се регулира от екип на "Пътна полиция", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". 

публикувано на 19.07.25 в 13:18

Потушен е пожарът край село Илинденци

Пожарът в землището на село Илинденци, който възникна късно снощи, е бил изгасен около 5 часа тази сутрин. Това обяви за БНР кметът на Струмяни. Първоначално огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви и хвойнови храсти, като имаше  опастност да стигне до село Плоски и международния път Е-79.  През нощта пожарникари и доброволци са..

публикувано на 19.07.25 в 10:43

Пожар избухна край село Илинденци, община Струмяни

Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал  между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два  противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи към село..

публикувано на 19.07.25 в 09:19