Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарение за изграждане на паметник в Перник

Първите дарения от изложбата „Арт Перник” за изграждането на паметник на загиналите във войните за национално обединение перничани вече са направени. Това съобщи Георги Чернев - председател на академия "Знание и самоусъвършенстване" и инициатор на изложбата.

Ден след откриването на изложбата "Арт Перник" четири от представените в нея картини са откупени. 200 лв. от стойността на всяка картина са дарени от авторите им за изграждането на монумента. Продадените картини са на художниците Данаил Атанасов, Десислава Денева, Дили Бозаджиева и Майя Горова. Изложбата е подредена в Регионалния исторически музей и включва общо 21 картини на 21 художници от Перник и страната плюс 5 творби на възпитаници на Обединения детски комплекс. Инициативата за изграждане на паметник на загиналите във войните за национално обединение перничани е на Съюза на военноинвалидните кооперации в града и датира от две години. До изложбата на художниците, постъпленията в разкритата за монумента сметка, са били едва 400 лв.


По публикацията работи: Елена Тамакярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Няма да удължават грипната епидемия в Перник

Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..

публикувано на 07.02.25 в 17:29

АПИ: Разлято масло на АМ "Струма" затруднява трафика

Временно е ограничено движението в крайна дясна лента на АМ "Струма", при км 15, в посока София поради аварирал тежкотоварен камион.  Трафикът се осъществява в активната и изпреварващата лента. На мястото има разлято масло и се опесъчава. Шофирайте внимателно и със съобразена скорост.

публикувано на 07.02.25 в 17:20

Крачка към изграждане на високотехнологичен завод в Симитли

На днешно редовно заседание общинските съветници в Симитли приеха предложението на кмета на общината Апостол Апостолов за изработване на подробен усторйствен план – план за застрояване за изграждане на предприятие за брониране и производство на военна техника. Решението е с огромно значение за развитието на икономиката в Симитли и е стъпка към..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Село Полето празнува Трифон с богата програма

Село Полето празнува Трифон Зарезан с богата програма. В събота, 8 февруари, от 12:00 часа на площада ще се лее вино, ще се вият хора и ще се хапват вкусни гозби. По стара традиция за Трифон Зарезан – Деня на лозаря и винаря, се събират винопроизводителите и кулинарите от Полето, за да участват в надпревата в конкурс за червени и бели вина, за..

публикувано на 07.02.25 в 15:57

Водят разследване на наркооранжерия в кюстендилското село Ваксево

В Районна прокуратура - Кюстендил е образувано досъдебно производство за извършено престъпление. На 06.02.2025 г. в частен имот - сграда на бивша мандра с. Ваксево, област Кюстендил, са били открити растения от рода на конопа, отглеждани в нарушение на правилата, установени в  Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. При..

публикувано на 07.02.25 в 15:28

Над 1500 деца участват в „Ученически игри“ в Благоевград

Над 1500 ученици от всички учебни заведения на територията на Благоевград ще вземат участие в тазгодишния етап на „Ученически игри“. Началото на състезанията ще бъде поставено на 10 февруари (понеделник). Общо 202 отбора ще покажат умения и ще се съревновават в дисциплините: баскетбол, волейбол, тенис на маса, бадминтон, хандбал, шахмат,..

публикувано на 07.02.25 в 15:06

Заляха паметници в Радомир с червена боя

Паметникът на партизанката Виолета Якова в Радомир и още две паметни плочи в градинката на Младежкия дом са били залети с червена боя. Сигнал за вандалския акт е бил подаден в общината и от сутринта работници на общинското предприятие „Благоустройство и озеленяване” са започнали почистването на монументите, съобщи кметът Кирил Стоев.  Това е поредното..

публикувано на 07.02.25 в 14:45