Основният фактор за демографската картина в България не е раждаемостта, а смъртността, и то още преди пандемията. Раждаемостта е ниска, но тя е нормалнониска за целия развит свят.
Това обясни пред БНР доц. Георги Бърдаров, преподавател в Геолого-географския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и писател.
Големите реални проблеми пред страната са миграцията и тази смъртност, подчерта той.
За 40 години загубата на население се изчислява на над 2 400 000 души, най-голямото топене, откакто има преброявания у нас.
Доц. Бърдаров е бил изненадан "от това свръхголямо намаляване", което регистрира и последното официално преброяване, чиито резултати бяха огласени вчера.
"Средно България намалява годишно с 55-60 000 души. Очаквах от порядъка на 600 000-650 000, а то е 844 000, тоест още по-голямо, отколкото се очакваше."
Ситуацията не е необратима и безнадежна, както се опитва да се внуши всеки път, когато излизат подобни данни, категоричен е Георги Бърдаров. За демографската криза се говори с остарели клишета, затова няма и позитивни резултати, смята той.
Преподавателят често дава пример с Ирландия, която през 50-те години на 20 век е била в демографския колапс – за един век населението там е намаляло с 6 милиона души. Радикална реформа в образованието и развитие на индустрията обаче са довели до рестарт на демографските показатели.
Това, което убягва в публичното пространство, когато говорим за демография, най-обезпокоителното са структурите на населението, особено възрастовата структура, която е социална бомба, заяви Георги Бърдаров в предаването "Преди всички".
По думите му активното младо население при нас е критично малко.
Критичният минимум, под който не бива да падаме, е 4-4,5 милиона души, за нашата територия, уточни преподавателят.
"Демографска пустиня" е термин, който има предвид територии само в умерените ширини с гъстота на населението е под 10 души на кв. километър, тоест там няма реална възможност сами да се рестартират демографски, поясни доц. Бърдаров.
Там, където се оформят такива "демографски пустини", само с образование ситуацията не може да се промени, то не е панацеята, подчерта той.
"Трябва да има целенасочена политика, която да тръгва от държавно и местно ниво. Никой няма да отиде с малко дете, младо семейство, при условие, че няма нормална болнична помощ на 50-100 км от мястото, където живееш. Образованието е най-важното, но е само първата стъпка."
Дигиталните номади са едно от възможните решения, коментира Георги Бърдаров.
Той очаква в обозримо бъдеще част от селата у нас да бъдат отново презаселени от такива дигитални номади – процес, който е ускорен от пандемията.
"Виждаме села, които обаче са близко до големи градове и има удобна инфраструктура, които буквално живнаха и се преобразиха само в рамките на няколко години с точно такива дигитални номади. Засега тези хора се концентрират в малки населени места, обезлюдени села, но които са близко до големи градове, точно заради образование и здравна грижа."
Българите по света навсякъде носят България в сърцето си, убеден е доц. Бърдаров.
"Обичат България, създават български дружества на доброволни начала, има една много искрена и чиста любов към България. Биха се върнали, ако видят в България променени условия от тези, които са ги подтикнали да емигрират. Такива условия те в момента не виждат и затова не се връщат", изтъкна в анализа си той.
С близо 40% нарасна средното потребление на електроенергия от битовите потребители в Западна България през декември спрямо ноември 2024 г. Увеличението е резултат главно от понижаването на температурите и факта, че все повече домакинства избират да се отопляват на ток вместо на дърва и въглища. По данни на НИМХ средната температура през декември е..
Американският президент Доналд Тръмп издаде указ, с който забрани създаването на дигитален долар. Самият Тръмп каза, че заповедта му ще защити американците от рисковете от подобни валути, които, по думите му, заплашват стабилността на финансовата система, неприкосновеността на личния живот и суверенитета на страната. В документа се посочва още, че..
Отлага ли се членството ни в еврозоната заради отказ на новия министър на финансите Теменужка Петкова, която не е поискала т.нар. конвергентен доклад от Европейската комисия, от който зависи дали ще приемем еврото от 1 януари 2026 г.? "Това категорично не е така и аз бих искала да пресека тези инсинуации и мнения на наши колеги от ПП-ДБ, които смятат,..
Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири. По..
В Перник започва 31-ият Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва”. От днес до неделя над 12 000 носители на маскарадната традиция от страната и чужбина ще представят пред публика и жури традиционни обичаи и игри с маски. Официалното откриване е тази вечер със спектакъла „Сурвакарски мистерии”. Фестивалните прояви започват тази сутрин с научна..
Днес,24 януари, от запад на изток ще има временни увеличения на облачността, но само на отделни места ще превали слаб дъжд. Вятърът ще се ориентира от запад-северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина ще е предимно умерен. Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°.
Българските моряци Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които прекараха 14 месеца в плен на йеменските хути, се прибраха у дома. На летището, след 430 дни на раздяла, ги очакваха техните близки. Заедно с двамата българи бе и румънски моряк, който бе посрещнат на летището от посланика на северната ни съседка. Освобождаването им от плен бе потвърдено..