Стратегически стъпки и цели за развитието на бъдещата Индустриална зона в Благоевград обсъдиха заместник-министърът на иновациите и растежа Стефан Савов, изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Богдан Богданов и кметът на Благоевград Илко Стоянов. По време на срещата в Благоевград кметът представи цялостната си концепция за обособяване и разгръщане на производствената зона, която предстои да бъде изградена край с. Зелен дол. Участниците обсъдиха и възможности за привличане на големи български и чуждестранни компании, които да инвестират и създадат нови работни места. По време на разговора беше акцентирано и върху необходимостта от основаване на Обучителен център за подготовка на специализирани кадри, като по този начин ще се постигне още по-тясна свързаност и сътрудничество между университетите в града и бизнеса.
В рамките на срещата бяха обменени идеи за полезни практики на национално и световно ниво, а кметът Илко Стоянов презентира и намеренията на Община Благоевград за обособяване на Иновационен квартал върху част от терените на бившите казарми, който ще включва няколко сгради с обособени офис пространства, както и места за временно пребиваване и за отдих. В срещата участие взе и директорът на общинската дирекция „Икономическо развитие и управление на собствеността“ Гергана Муртова.
„Абсолютно наясно съм, че самите процеси ще отнемат време, но е изключително важно да подготвим проектната готовност за тези ключови обекти, които неминуемо ще се превърнат в основен двигател на местната икономика“, подчерта кметът на Благоевград.
От своя страна зам.-министър Стефан Савов и изпълнителният директор на БАИ Богдан Богданов декларираха абсолютна готовност за съдействие при привличане и осъществяване на стратегическите проекти.
От началото на учебната година учениците от всички класове на 11 ОУ „Христо Ботев“ Благоевград работят в платформата Khan Akademy. Днес учителката Катя Везенкова изнесе пред колеги открит урок по математика с ученици от 4 „в“ клас на тема: “Броене на квадратни единици за намиране на лице на правоъгълник“. Урокът беше изключително интересен за..
На днешното си заседание Общинският съвет в град Рила одобри промени в 21 наредби. Предложенията бяха гласувани анблок, тъй като съгласно закона, всички суми в левове, посочени в тях трябва да бъдат калкулирани и в евро, съгласно курса на БНБ. Според общински съветници част от тези наредби трябва да се променят изцяло, а по време на заседанието се..
На 24 февруари се навършват 33 години от обявяването на най-големия национален парк в България – „Рила“. В рамките на инициативата „ Дни на Национален парк „Рила “ в Регионален исторически музей - Благоевград бе открита изложба, а от днес експерти от парковата дирекция и уредниците от отдел „Природа“ в тематични занимания представят..
25 млн.лв. са средствата, които се отпускат по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Процедурата е насочена към малките и средни предприятия, а правилата, по които могат да кандидатстват желаещите, са изключително опростени. Срокът за подаване на документите е 28-ви март. Това заявиха днес в..
Кражба на дизелово гориво е предотвратена от служители на полицията в Перник. Извършителите са задържани. Образувано е бързо производство. Тази нощ в пернишкия квартал „Димова махала“ автопатрул забелязал три съмнителни лица в близост до паркирана пътно-строителна техника. При вида на униформените тримата избягали в посока квартал „Рудничар“. На..
Делегация от Югозападния университет „Неофит Рилски“, водена от ректора проф. д-р Николай Марин, осъществи официално посещение в Узбекистан. Визитата беше част от усилията за разширяване на международното сътрудничество и академичния обмен в сферата на висшето образование и научните изследвания. В рамките на посещението се проведе среща между..
5 проектни идеи в сферата на културата, спорта, туризма, отпадъците и градското развитие на Община Благоевград бяха одобрени от оценителна комисия по Програма ИНТЕРРЕГ VI-А Гърция-България 2021-2027. В програмата Общината си партнира с редица гръцки образователни и културни институции и общини, както и с Югозападен университет „Неофит Рилски"...