Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надзирателите в затворите излизат на протест

Автор:

Надзиратели в затворите излизат на протест пред Министерството на правосъдието. Преди ден недоволните служители изпратиха позицията си с осем въпроса към министерството.

От Синдиката на служителите в затворите в България задават въпрос към Министерството на правосъдието дали предвижда да заложи увеличение на заплатите в секторите Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и Главна дирекция "Охрана" в проекта за Бюджет за 2023 година.

В позицията си надзирателите настояват да получат от ведомството цялостен логично обвързан план с анализ за поетапно преминаване от смесен към 12-часов режим на работа в Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".

От синдиката посочват също, че Комитетът против изтезанията към Съвета на Европа и европейските правила за затворите е издал препоръки в последния си доклад, касаещ системата на затворите у нас. Те искат правосъдното министерство да излезе с позиция по въпроса и да коментира публично констатациите от предишни доклади за състоянието на затворите.

От организацията настояват още да получат планове за превенция и противодействие на агресията срещу служителите в затворите, както и за ползване на отложения не по вина на надзирателите платен годишен отпуск от минали години в размер на общо над 100 000 работни дни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружението на Югозападните общини с позиция за регионалното деление на България

Сдружението на Югозападните общини (СЮЗО), като организация, обединяваща 26 общини от Югозападна България и която повече от 24 години работи в тяхна полза и подкрепа, се включва активно в дискусиите за промени в районите на планиране, включени в Картата на регионалните помощи на Република България за следващия програмен период, които пряко засягат..

публикувано на 27.02.25 в 12:49

Няма да има повторно преброяване на бюлетините от изборите

Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година.  КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание Даниел Стефанов: КС направи възможно най-широкото броене В предадените вчера..

публикувано на 27.02.25 в 12:34

Благоевградчани подкрепят бойкота на търговските вериги

За трети бойкот на търговските вериги днес призовават организаторите на инициативата. Този път бойкотът ще засегне и банките с мотив, че за една и съща услуга плащаме различна такса на различните банки, но всички те печелят от парите на клиентите си. Благоевградчани подкрепят третия бойкот с пазаруване от малките квартални магазини и директно от..

публикувано на 27.02.25 в 12:29

Банско се готви за тържественото отбелязване на Тодоровден

Банско отново ще отбележи тържествено Тодоровден – един от най-обичаните пролетни празници, известен още като Конски Великден. Тази година празникът ще се състои на 8 март, шест седмици преди Възкресение Христово. По традиция, с подкрепата на Община Банско и Народно читалище „Никола Вапцаров“, собственици на коне ще организират празнични ритуали,..

публикувано на 27.02.25 в 09:18

Комисията по енергетика в НС изслушва кандидатите за шеф и членове на КЕВР

Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране.  За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..

публикувано на 27.02.25 в 09:11

В комисията за безводието изслушват представители на здравното министерство и НИМХ

Временната парламентарна комисия за проблемите с безводието в страната ще продължи с изслушването на представители на Министерството на здравеопазването за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Представителите на Националния институт по метрология и хидрологи ще изнесат данни за това какви са прогнозите за валежи и тяхното сезонно..

публикувано на 27.02.25 в 09:09

Трети бойкот на хранителните вериги и първи на банките

Трети бойкот на хранителните вериги е обявен за днес, като инициаторите призовават да не се пазарува в супермаркетите, но и да не се извършват банкови операции - да не се теглят или внасят пари, да не се правят преводи и плащания.  Организаторите предвиждат и акция пред БНБ от 18 часа за "осветяване на банковите такси". Призив за нов бойкот - на..

публикувано на 27.02.25 в 09:07