Във времето на есенно-зимния период хремата при децата е една от най-честите причини, които изпращат родителите пред лекарските кабинети. Аптечната мрежа изобилства от средства за нейното лечение – от сиропи и капки до хомеопатични методи и изпитани бабини лекове на билкова основа – всички те стават част от затворения кръг, в който се лутат разтревожените родители, чието дете с месеци не успява да се върне в детската ясла или градина.
Според педиатъра д-р Кристин Генкова хремата е защитна реакция на организма и тя не трябва да бъде винаги третирана като нещо патологично. Тя смята, че децата не бива да бъдат лишавани от игра навън в този период, макар и далеч от своите връстници, а осигуряването на пълноценна храна е от изключително значение.
"Първото нещо, което съветвам родителите, е когато имат съмнение, че хремата има бактериален причинител, да се консултират с педиатъра си да се назначи микробиологично изследване на въпросния секрет и по антибиограма той да бъде лекуван. Защото много често се случва ние да имаме едни капки изписани от предходното боледуване, при изолиран даден бактериален причинител, те са имали тогава чудесен ефект, обаче сега може причинителят да бъде различен е те реално да не са ефективни при него", съветва тя.
Нови класове за любителите на музикалното изкуство обяви НЧ „Св. Климент Охридски – 1922“ в Симитли. От тази година стартира обучение по акордеон с ръководител Денис Тодоров и клас по тамбура с ръководител Кирил Гегов. Интерес към обявените нови класове има, каза секретарят на читалището Димитринка Байракова. Любопитното е, че към момента желаещите да..
Продължава гасенето на пожара, който възникна вчера рано сутринта в района на сметището за битови отпадъци край с. Радловци, на няколко километра от град Кюстендил. От полицията в града казаха за Радио Благоевград, че на място работят екипи на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил, както и техника на общинското..
Намаляват случаите на грип и остри респираторни заболявания в област Перник след обявяването на грипната епидемия. Въведените с нея противоепидемични мерки са в сила от 30 януари до 9 февруари включително. По данни на РЗИ за периода от 27 януари до 2 февруари заболелите са 146 срещу 174 за предходната седмица, като заболеваемостта е 219 на 10 000 души..
Със заповед на кмета Васил Узунов от 10 февруари се променя графикът на водоподаване в Брезник и село Ноевци. Причината е в липсата на валежи, честите аварии и продължаващото намаляване на обема на язовир „Красава”, който захранва с питейна вода град Брезник и няколко села в общината. Съгласно новата разпоредба в делничните дни - от понеделник до..
153 години от рождението на патрона на града ще отбележат на 4 февруари 2025 г. в град Гоце Делчев. От 16.00 часа пред Дома на културата ще има музика, песни и танци с млади таланти от Гоце Делчев. В 17.00 часа пред паметника на Гоце Делчев на централния площад в града, ще бъдат положени венци и цветя в памет на Гоце Делчев. След това, от 18.00..
Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет, пише БНР. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени. Ученици – че се учат много ненужни неща. Да има промени в учебните програми настоява и директорът..
Георги Колевичин от Разлог с поредната успешна експедиция. Този път изкачи Каменния страж на Америка. Младият мъж от Разлог приключи успешно експедицията по изкачване на връх Аконкагуа (6962 м.) в Южна Америка. Величествен, мистичен и неземно красив, връх Аконкагуа издига огромната си снага почти на границата между Аржентина и Чили в..