Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майка пред спешен кабинет: Беше като филм на ужасите

Автор:

"Бях подготвена какво ни очаква, но наистина беше като филм на ужасите. Опашки от кашлящи, болни деца". Това разказа пред БНР Теодора Йорданова, която на Коледа е търсила спешна лекарска помощ за 6-годишната си дъщеря. 
Тя разказа, че са отишли до голяма столична болница, след като педиатърът не си е вдигал телефона. 
В двата часа, в които бяхме в болницата в опит да бъде прегледано детето, липсваше каквато и да е организация, посочи майката в интервю за предаването "Преди всички". По думите ѝ голяма част от децата дори са били препращани от охраната. Почувствах се виновна затова, че детето ми е болно, каза Йорданова. Тя разказа за отчаянието, което е видяла в родителите в болницата. 
В крайна сметка детето е прегледано в частно заведение. Всички искат само пари, а не се дава никакво внимание, каза тя. 
"Страх ме е какво се случва. Всяка майка знае, че почти не остана болница, в която да не се плаща, дори за дете", коментира майката. 
Гледката беше страшна, добави бащата на детето Боян Трендафилов. Постоянно прииждаха нови пациенти, във фойаето беше пълно с болни деца, добави той.
Имаше 3-4 бебета с температура и кашлица, които докторът ги подмина, посочи още бащата и разказа как хората са звънели по телефоните в опит да намерят помощ, но без успех.
Много малко са нормалните неща в системата на здравеопазването в България, изказа мнението си пред БНР д-р Николай Христов, който практикува във Варна. 
Пациентите не знаят къде да търсят помощ, посочи той и добави, че хората трябва да се интересуват с кой лекар или медицински център работи личният лекар и да знаят къде да отидат в спешни ситуации през почивните дни. 
Масово е тази незаинтересованост, смята той. Когато стане проблем, се чудят какво да направят, добави д-р Христов и добави, че пациентът има отговорност.
Според него друг проблем е, че 90% от случаите в спешните кабинети са за неспешни случаи.
Има много проблеми в организацията на спешната помощ, призна докторът. Българинът е свикнал вечно някой да се грижи за него, изказа мнението си той. Според него липсва пациентска култура.
По думите му тази година е имало голям интерес към противогрипните ваксини. Младите хора обаче подминаха профилактиката, добави той. 
Самолечението с антибиотици в България е много разпространено и това е много тежък проблем с тежки последици, констатира докторът. 
Според него системата на здравеопазването в този си вид загива. Националната стратегия за здравеопазване е едно недоносче, което ще ликвидира и малкото позитивни неща в системата, смята още д-р Николай Христов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Представят грантове за малки и средни предприятия на среща в Благоевград

Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..

публикувано на 06.02.25 в 15:54

В кюстендилската болница направиха безкръвна операция с нова лапароскопска апаратура

Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов.  Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре.  Преди броени дни е направена демонстрация..

публикувано на 06.02.25 в 15:02

РЗИ Перник извършва мониторинг на водата в Брезник и село Ноевци

РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”.  Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..

публикувано на 06.02.25 в 15:01

Какво не знаем за аутизма дискутираха в Благоевград

Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..

публикувано на 06.02.25 в 14:49

Въоръжен мъж се барикадира в дома си в Благоевград

Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград.   Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала.  Психолози се опитват да влязат в контакт с мъжа. 

публикувано на 06.02.25 в 12:29

Изпращат мартеници за конкурса "Пижо и Пенда" в пернишкото село Мещица

До 24 февруари е срокът, в който могат да се изпращат мартеници за организирания от читалището в пернишкото село Мещица и сдружение "Дай, бабо, огънче” националния конкурс "Пижо и Пенда". Проявата е традиционна и всяка година привлича голям брой участници. В конкурса може да се участва с традиционни мартеници, креативни мартеници и мартеници направени..

публикувано на 06.02.25 в 11:58

Сандански се представя на едно от най-големите туристически изложения в Турция

Община Сандански  съвместно със Сдружение „Дестинация Сандански“ представя разнообразието и палитрата на местния туристически продукт под егидата на Министерството на туризма на Република България на 28 – та Международна туристическа борса EMMIT в Истанбул, Турция. Едно от най-големите туристически изложения събира над 30 000 професионалисти в..

публикувано на 06.02.25 в 11:24